Hollywood’da Kadın Kahraman Rekoru

Hollywood

Hollywood’da yapılan bir araştırmaya göre geçen yıl gişede parlayan filmlerde, kadın ana karakterlerin sayısında rekor yaşandı.

2016 yılının gişede parlayan filmleri arasındaki yapılan bir araştırmada, bu yıl öne çıkan filmlerde kadın ana karakter sayısı açısından bir rekor kırıldığı belirlendi. Televizyon ve Filmde Kadın Çalışmaları Merkezi’nin (The Center for the Study of Women in Television and Film) araştırmasına göre yılın en çok gişe yapan 100 filminin 29’unun kadın ana karakterlere yer verdiği ortaya çıktı.

Ghostbuster's Patty Tolan (Leslie Jones), Abby Yates (Melissa McCarthy), Erin Gilbert (Kristen Wiig) and Jillian Holtzmann (Kate McKinnon) in Columbia Pictures' GHOSTBUSTERS.

Filmlerin yüzde 37’si önemli karakterlerden biri olarak bir kadını öne çıkarıyor. Bu yüzde 37’lik oran da tüm zamanların en iyi rakamı.

Yüzde 29’luk bu oran geçen yıldan yüzde 7 artışa işaret ediyor. Bu tabloda yılın öne çıkan filmlerinden ‘Arrival’, ‘Rogue One: A star Wars Story’, ‘Bad Moms’ ve ‘Ghostbusters’ın katkısı bulunuyor.

Araştırmada ayrıca genel olarak kadın karakterlerin sayısında da bir rekor var. Filmlerin yüzde 37’si önemli karakterlerden biri olarak bir kadını öne çıkarıyor. Bu yüzde 37’lik oran da tüm zamanların en iyi rakamı.

Kadın oyuncuların rollerindeki artış yüksek olsa da kadın yönetmenlerin durumu hiç iç açıcı değil. ABD’de iş yaşamında eşit hakların korunması için kurulan Equal Employment Opportunity Commision, Amerikan film endüstrisini kadın yönetmenlere karşı ayrımcılık yaptığı sebebiyle yargıya taşıma kararı aldı.

Arrival

Arrival

Konuyu araştırmaya Ekim 2015’te başlayan komisyon, sonunda dosyayı oluşturdu ve kamuyla paylaştı. Buna göre, geçen sene çekilen filmlerin yüzde 7’sinde kadın yönetmenler yer alırken, bu sene bu oran yüzde 2’ye düştü.

2017 Akademi Ödülleri’ne aday olan tek kadın yönetmen ise Ava DuVernay oldu. Duvernay, ‘13th’ filmi ile Oscar Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında yarışacak.

Kaynak: NTV

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up