Hollywood Günah Çıkarıyor

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar

Kara kıta Afrika’nın kara sularında geçen güzel bir filmle karşı karşıyayız: Tarzan Efsanesi. Bugüne kadar pek de layık olduğu filmlerle karşımıza çıkmayan Tarzan bu son filmde ormanı terk edip medeni bir insan olarak boy gösteriyor bu defa. Ama göbeği nereye bağlıysa insanın muhakkak oraya dönüyor. E biz de bir Tarzan filmi izleyeceksek yarı çıplak ve epey hayvani lisana sahip uzun saçlı bir adamı orman içinde görmeliyiz.

Fazlasıyla yeşil ekran ve CGI kullanılsa da Tarzan  Efsanesi bu iki olumsuzluğu macera dolu konusuyla gölgede bırakıyor. Christopher Waltz’ın artık neredeyse her filmde canlandırdığı aynı kötü adam bu filmde de kilit rolde. Waltz kötülüğü iyi yapsa da artık kabak tadı vermeye başladı. Alfred Hitchcock’un “kötü adam ne kadar iyi ise film de o kadar iyidir” lafını baz alırsak Tarzan Efsanesi gişede boy gösteren bol efektli filmlerin birkaç tık üstünde yer alıyor.

‘Karanlığı’ ve macera dozunu iyi ayarlayan Tarzan Efsanesi, bugüne kadar yerlerde sürünen Tarzan’ın karizmasını yerden alıp sildikten sonra layık olduğu vitrine yerleştiriyor.

Tarzan deyince maymunla maymun aslanla aslan olan bir insan ucubesi yerine daha usturuplu bir kahraman görüyoruz filmde. Yani Tarzan’ı Tarzan yapan her şey var ama her biri özenle kullanılıyor.

Alexander Skarsgard sanki doğuştan Tarzan gibi. Soğuk duruşu ve çevikliği ile Tarzan’ı küllerinden yeniden doğurmuş. Ve Afrika denince olmazsa olmaz Djimon Hounsou Kanlı Elmas filmindekinin aksine burada tercihini kapitalizmden yana kullanıyor. Samuel L.  Jackson filmin espri dozunu yükseltmek için kullanılmış bir figürken Margot Robie ise filmin vitrin süsü olarak kullanılıyor.

Her şey iyi; ancak ortada bir vicdan mevzuu var ki filmden ziyade bunu konuşmak gerek. Tarzan Efsanesi Hollywood’un bir günah çıkarma kabini gibi kullanılmış. Tarzan’ın elmas toplayıcıları ve köle tacirlerine karşı verdiği mücadele yüceltilmiş ve kara kıtanın sömürülen her şeyi için beyaz adam haksız ve yağmacı gösterilmiş. Ancak Tarzan karşısında yenilen beyaz adam filmde kaybetse de gerçekte kazanmış ve bugün bile sürmekte olan bir sömürü düzeninin temelleri atılmıştır. Yani Hollywood bir kez daha temsil ettiği düzeni meşrulaştırmıştır.

Afrika orada ve hala sömürülmekte.

Hayaller film,  gerçekler acı.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up