Hodzhakuli Narliev Sinemaseverler İle Buluştu

Genel

annenin-sesi

Haber: Sinem Bek

Gelişen ülkeler film festivali çerçevesinde gösterilen filmlerden Türkmenistan yapımı Annenin Sesi(Voice of Mother) bugün Beyoğlu Cine Majestik’te seyircisi ile buluştu.

Daha önce çeşitli film projeleri için Türkiye’ye gelen Annenin Sesi’nin yönetmeni  Hodzhakuli Narliev filmin gösteriminin ardından sinemaseverler ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.

Gelen soruları yanıtlayan Narliev eski sinema sektörünün şimdiki gibi olmadığını, eskiden hem izleyicinin hem de devletlerin sanata bakışını farklı ve canlı olduğunu söyledi. Sovyet Dönemi’nde sanata olan ilginin ve devlet desteğinin daha fazla olduğunu söyledi.  Yönetmen Narliev Sovyet’lerin dağılmasından sonra Orta Asya’da sinema sektörünün devlet tarafından fazla desteklenmediğini, sinemanın bir ticari amaç olarak görüldüğünü ve bundan dolayı üzüldüğünü belirtti.

Narliev, Orta Asya ülkelerinin ekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulduğunda bunun normal bir durum olduğunu, fakat Sovyet döneminde ki sanatı daha çok özlediğini söyledi. 2006 yapımı olan Annenin Sesi filminin 14 günde çekildiğini söyleyen Narliev, şimdi ki filmlerin daha çok para ve zaman ile çekildiğini ve daha fazla uğraşıldığını belirtti.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up