Hodor’un Gizemi Çözüldü

Diziler Günün Haberi Meraklısına

HBO’da yayınlanan Game of Thrones’un birinci sezonundan itibaren görmeye başladığımız House Stark’ın iri kıyım saf akıllı Hodor’un sürekli tekrar ettiği “Hodor” sizce ne anlama geliyor? Hodor’un kendi ismini tekrar ettiği düşünülüyor, peki gerçek bu mu?

“The Door” adlı 55. Bölüm’ün seyircileri artık Hodor’un son 5 yılda ne demeye çalıştığını anlamışlardır. Gerçek ismi Wyllis olan “Hodor”un Hodor’u esasen “Hold the door”un (Kapıyı tutun) kısaltmasıymış! Yani Wyllis’in işi buymuş, hayvansal gücünü kullanarak kötürüm Brandon Stark ve yol arkadaşı Meera Reed’ın  Cave of the Three-Eyed Raven’dan kaçtıklarında kapıyı tutmak. Bu Wyllis’in son fedakârlığı olacaktır çünkü öldürücü “White Walker”ların yeniden canlandırdığı “Wight”lar tarafından acımasız bir saldırıya uğramıştır. Wyllis, Bran ve Meera karlar içinde kaybolana dek bütün gücünü kullanarak kapıyı tutar.

Bölümün başlarında Bran sihirli “warg” gücünü kullanarak zaman yolculuğu yapar ve “White Walker”ların yaratıldığı zamana gider. Bran bu yolculuğunda peri gibi olan ormanın çocuklarından Leaf adlı çocuğun bir adamın kalbine bıçak sapladığını görür. Yaralanan adamın birden gözleri buz mavisine dönüşür ve sıradan bir insan olmaktan çıkıp doğaüstü bir gece kralına dönüşür. Bu kral White Walker’ların acımasız kralının ta kendisidir. Leaf işlediği suçun mecburiyetten ötürü olduğunu anlatır, çünkü ormanın çocukları ırkı “ilk insanlar” yüzünden tehlike altındadır ve “White Walker”ların koruması çocuklar için gereklidir. Ne yazık ki, bu ordu isyan eder ve çocukları bir kez daha tehlikeye sokar.

Bran bu yolculuğunda Gece Kralı ve ölümsüz askerleriyle karşılaşır, kral Bran’ın kolunu tuttuğu gibi bir iz bırakır. Üç gözlü kuzgun bağırır, “Gitmelisiniz, hepiniz, çünkü kral önüne çıkan herkesi katledecektir.” Aynı kuzgun yine seslenir, “Vakit geldi, artık senin ben olma vaktin geldi.” Bran’ın böyle bir sorumluluğu alması mümkün mü? Kuzguna göre henüz değil fakat Bran’ın hala hayatta olması ve yazgısındakileri yaşıyor olması önemli bir ölçüt.

Bu arada Hodor’u canlandıran Kristian Nairn’in ünlü bir DJ olduğunu biliyor muydunuz?

6. sezonun yarısına kadar gelmişken bazı can alıcı gelişmeleri sizinle paylaşalım:

Castle Black’te Bran’ın üvey kardeşi Jon Snow Winterfell’i Ramsay Bolton’ın elinden alma planları yapar. Jon’un üvey kardeşi Sansa Stark (Sophie Turner) Northern ailelerinin ölmüş babasına, Ned Stark’a (Sean Bean) sadık kalacaklarına inanmaya devam eder. Fakat Ser Davos Seaworth bundan çok emin değildir ve uyarıda bulunur, “en cesur adamımız bile bir kaybımız uğruna karılarının ve çocuklarının derilerinin yüzülmesini görmek istemezler.”

Braavos’ta Sansa’nın küçük kızkardeşi Arya “Faceless Men” katiller loncasından bir görev almıştır, hedefte Lady Crane adındaki bir aktris vardır. “Bir kıza ikinci bir şans verilmiş, üçüncü şans söz konusu olmayacaktır” der Arya’nın akıl hocası Jaqen H’ghar.

Iron Adalarında Euron Greyjoy büyük kardeşi Balon’u öldürdükten sonra Salt Throne’un himayesini ilan etmiştir. Euron’un planları şöyledir: Devasa bir filo inşa etmek, Daenerys Targaryen ile evlenmek ve Seven Kingdoms’ı fethetmek.

game-of-thrones

Dany ise Dothraki savaşçılarını idare etmekle meşguldür. Bu sırada danışmanı Tyrion Lannister önceleri bir köle şehri olan Meereen’ı kontrol etmekte zorlanmaktadır. Tyrion Kinvara’dan yardım ister. Kinvara ise Dany’nin ejderlerini inanmayanların üzerine saldırtmayı planlamaktadır, “günahlarını ve etlerini yakmayı” ister. Lord Varys ise böylesi bir inanç fanatikliğine kuşkuyla bakar, “Aynı kraliçeye hizmet ediyoruz” der, ama Kinvara bunun üzerine şunu söyler, “Eğer onun sadık dostuysan benden korkmana gerek olmadığını bilirsin.”

Kaynak: LA Times

Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up