Hitler ile İlgili Çekilmiş 5 Muazzam Film

Liste Manşet

Hazırlayan Emine Akın…
Faşizmin ince bıyıklı zalim simgesi, Avrupa’nın utancı (ya da bazılarının gururu) Adolf Hitler binlerce yıl hatırlanacak zulümlere imza attı. İnsanlığın belleğine kalın çizgilerle çizilen Hitler sinemada da epey yer buldu kendine. Biz de Hitler üzerine çekilmiş filmlerden en iyilerini sizler için derledik.

Hitler'in Son 10 Günü

Hitler: The Last Ten Days (1973) Ennio De Concini IMDb:7,3

Film, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinin yanı sıra Hitler’in sığınakta geçirdiği son 10 gününü, çıkmazlarını, son çırpınışlarını tanıkların ifadelerinden yola çıkarak objektif bir şekilde anlatıyor. Filmde dönemin gerçek görüntüleri de kullanılmış. Hitler’in neredeyse yok olmuş ordusunu yönetme çabalarını ve Eva Braun ile olan ilişkisini görürüz.

____

Sığınak

The Bunker (1981) George Schaefer IMDb:7.1

1945 yılıdır. Artık iyice köşeye sıkışan Adolf Hitler üst düzey askerleri ile birlikte sığınağa çekilir ve büyük bir umutsuzluk içinde içindedir. Buna kendini alıştırmasa da kaçınılmaz gerçeklik artık çok yakındır. Görkemli rüyaların harabeye dönüşünü izlediğimiz filmde, Hitler Berlin’deki bu sığınakta kendi sonunu hazırladığının da farkındadır.

____

Vahşetin Çocukları

The Boys From Brazil (1978) Franklin J. Schaffner IMDb:7.0

Dünya savaşından hemen sonra çekilen film, tekrar Hitler dönemini getirmeye çalışan bir doktorun deneyini konu alır. Belirlenen ebeveynler üzerinde yapılan çalışmada Hitler’in genleri ile dünyaya gelen bebeklere ayrıca Hitler’in yaşadığı hayat yaşatılmakta ve birebir benzetilmektedir. Çocukların fiziksel özellikleri gibi karakterleri de benzemekte ve yapılan deneyin dehşet boyutunu gelinen sonuç gözler önüne sermektedir.

_____

Moloch (1999) Aleksandr Sokurov IMDb:6,8

Film diğer Hitler filmlerinden farklı olarak, tarihi gerçekliğin bilinen tarafını vurgulamaktansa Hitler’in birey olarak psikolojik durumunu ve Eva Braun ile olan ilişkisine ağırlık vermiştir. Hitler ve yanındaki arkadaşlarının son günlerini anlatan filmi, Nazi vahşetini ve korkunçluğunu bilinen gerçeklik üzerinden değil de yönetmenin kendi hikaye dilindeki göndermeleriyle izleriz.

____

Çöküş

Der Untergang (2004) Oliver Hirschbiegel IMDb:8.3

Gelmiş geçmiş en iyi Hitler filmi olabilir. Nesnelliğini çok iyi koruyan film- Tabi ki Hitler’e göre öznellik sayılabilir- Hitler’in 2. Dünya savaşında içine düştüğü durumu özetler. Ölüm ve esaret arasında yaptığı tercihte aslında sadece kaybedilen bir savaşı değil, bir insanın çöküşünü de izleriz.

____

Büyük Diktatör

Bonus: Great Dictator (1940) IMDb 8.4

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir.

Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur.

Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedi, sinema tarihinin en başarılı hiciv örnekleri arasında yer alıyor.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up