Hitchcock’un kayıp filmi bulundu

Manşet Türkiye

Gerilim filmlerinin en büyük yönetmeni Alfred Hitchcock’un kayıp olan birfilminin Yeni Zelanda’da bulunduğu bildirildi.

Yeni Zelanda sinema arşiv dairesinden yapılan açıklamada, “The White Shadow” adlı sessizfilmin ilk üç bobininin, 1993’de arşiv dairesineteslim edilen çok sayıdaki film şeridinin arasında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, İngiliz Graham Cutts’ın yönettiği 1923 tarihli bu filmde Alfred Hitchcock’un, yönetmen yardımcısı, senarist, dekoratör ve kurgucu olarak görev yaptığı kaydedildi.

Arşiv dairesi tarafından “vahşi bir atmosferle bezenmiş bir melodram” olarak değerlendirilen film, iki kızkardeşin hikayesini anlatıyor.

Kurumun, bulunan bobinlerin, var olan tek kopya olduğunu düşündüğü, son üç bobinin akıbetinin ise bilinmediği belirtildi.

Amerikan Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği Başkanı David Sterritt, bu gelişmenin, araştırmacılar, eleştirmenler ve hayranları için çok anlamlı olduğunu, bulunan ilk üç bobinin filmin yarısından fazlasını temsil ettiğini ve Hitchcock’unhenüz oluşum aşamasında olan görsel ve yaratıcı fikirlerini incelemek için yegane fırsatı sunduğunu söyledi.

Film şeritleri, 20. yüzyılın ilk yarısında Hastings’teki bir sinemada makinist olarak görev yapan Jack Murtagh’ın ölümünün ardından teslim edilmişti.

Murtagh’ın, bu filmleri evinin bahçesindeki bir barınakta sakladığı belirtildi.

13 Ağustos 1899’de doğan Alfred Hitchcock, 29 Nisan 1980’de hayatını kaybetmişti.

Haber7

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up