Hırsının Peşinde Koşan 11 Film Karakteri

Genel Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

vivre-sa-vie_948943

Vivre Sa Vie (1962) “Nana”

“Belki de bu kadar çok konuşmamalı hayatı sessizce yaşamalıyız.”

Filmin açılış sahnesinde eşinden ayrılmak isteyen Nana karakterini görürüz. Eşiyle geçen diyalog sahnelerinde arkası dönüktür. Yönetmen bilinçli olarak Nana ile özdeşim kurmak istemememizi sağlar. Çünkü Nana para düşkünü, aktrist olma hayalleri olan ayrıksı bir kadındır. Bu yolda eşi ve çocuğundan da vazgeçmiştir. Nana “su testisi su yolunda kırılır” atasözünün oturduğu bir karakterdir. Hırslı karakteri onu ölümüne yol açacak bir sona hazırlar.

_______________

203-Big-Eyes-quotes

Big Eyes (2014) “Walter Keane”

“ Gözler ruha açılan bir penceredir.”

Büyük gözlü çocuk resimleriyle tanınan Margaret Keane’nin hayat hikâyesini ele alan filmde, eşi Walter Keane’nin hırsı ile karşılaşırız. Kane, karısının tablolarını kendisi yapmış gibi davranır ve sanatçının eserlerini para kazanmak için ticari bir metaya çevirir. Hırstan gözü dönen Walter Keane’yi aşırı duygusal olan Margaret nasıl durduracaktır.

____

woman-in-gold-mirren-ryan-xlarge

Woman in Gold (2015) “Randol Schoenberg”

Bu filmin hırslı karakteri bir avukattır. Para, pul veya dünya malı değildir onun hırsı. Bir sanat eseridir. Filmde, ressam Gustave Klimt’in ünlü tablosu Adele Bloch Bauer’in döneminin Nazi Almanyası tarafından gasp edilmesini ve tablonun tek mirasçısı Maria Altmann’ın genç, tecrübesiz ve hırslı avukatı ile tabloyu tekrardan Viyana hükümetinden geri alma mücadelesi anlatılır. Maria Altmann’ın umudu kırılsada, avukatın hırsı ve kararlılığı sayesinde işler değişir.

_______________

fft243_mf1246711

Hükümet Kadın (2013) “Xate”

“Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi? Ve yahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın.”

Bu filmde hırs, kendini ispat etme ve var olma mücadelesiyle paraleldir. Sekiz çocuklu Midyatlı sıradan bir kadın olan Xate’nin komşularından tek farkı, kocasının Midyat Belediye Başkanı olmasıydı. Birgün, eşinin trafik kazası geçirip hayatını kaybetmesiyle hem Xate’nin hem de Midyatlılar’ın da hayatını değiştirir. Okuma yazması olmayan Xate, eşinin yerini alır ve Midyat Belediye Başkanı olur. Giriştiği devlet işlerinde çocuklarının kendi aralarındaki çocukça rekabeti Midyat halkına kahkahalar attıran maceralara neden oldu. Ama hiçbir şey Xate’yi yolundan döndürmedi. Hem kendi hem de kız çocuklarına okuma yazma imkanı sundu.

____________

maxresdefault (1)

Suffragette (2015) “Maud Watts”

Bu film, Hükümet Kadın’daki kadın karakterin aksine, İngiliz kadının birey olma hırsını anlatır. Yani bir toplumsal hırstır bahsi geçen. İngiltere’de, kadınların oy kullanma haklarının olmadığı ve sosyal ortamda pek göz önünde bulunamadıkları dönemde, bu hakkı elde etmek için kadınların verdiği mücadele anlatılmaktadır. Başlarda barışçıl giden ortam, kadınların aldığı sert tepkilerle, giderek ciddileşir.  Maud Watts buharların içinde çamaşırlar yıkayarak görürüz. Ailesine son derece bağlı ve emekçi bir kadındır. Katıldığı bir eylemle öteki olmayı kabul eden ve ailesi tarafından yok sayılan bir kadın çıkar karşımıza. Haklı mücadelesi için en değer verdiği şeylerden vazgeçer. Hırsının ve gözü karalılığının bedelini öder ama davasından geri durmaz.

______________

giphy

Iron Lady (2011) “Margaret Thatcher”

Politik güce erişmiş Margaret Tatcher’in öyküsü ile karşı karşıyayız. Demir Leydi, Batı’nın ilk kadın hükümet başkanı olan ve 20 yüzyılda İngiltere Başbakanı olarak en uzun sure hizmet veren Margaret Thatcher’ın hayatını konu alıyor. Demir Leydi erkek egemen bir dünyada, sınıf ve cinsiyet engellerini çökerten ve yerine yenilerini kuran bir kadının hikâyesi. Hikâye, hırs için ödenen bedeli konu alıyor. Aldığı kararlarda muhalefetin baskısına rağmen adımlarından taviz vermeyen bir kadınla karşılaşıyoruz.

______________

üeytan-marka-giyer-noluyotv

Şeytan Marka Giyer (2006) “Miranda Priestly”

 New York’ta yaşayan gazetecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü, otoriter bu kadına asistan olur. Andrea silik bir karakterdir. Bu karaktere sahip olması hırslı yöneticisi Miranda ile zaman zaman sorunlar yaşamasına sebep olsa da işinin hakkından gelmesinide bilir.

______________

tumblr_nk8snwHBf81r9pgnno1_500

Whiplash (2014) “Terence Fletcher”

“Kabiliyetin yoksa sonun rock grubunda çalmak olur.”

Hırsı notalarla, davullarla süsleyen bir film: Whiplash! Gelecek vaat eden, genç bir davul öğrencisi olan Andrew, yaptığı şeyde en iyisi olmayı ister ve zorlu bir konservatuar sınavına hazırlanır. Bu dönemde ünlü müzisyenlerden birinden ders almaya karar verir. Fakat başarısı kadar acımasızlığı ve hırsı ile de ün yapmış bir caz duayeni olan Terence Fletcher, Andrew’u kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan rahat bırakmayacaktır. Şimdi önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır.

_______________

tumblr_mmnmh1Vga01rsjam2o1_500

City of God (2002) “Rocket”

“Okuyabilir misin ?
Sadece resimleri okuyabilirim.”

Rocket, çocukluğundan beri bir fotoğrafçı olma hayalleri kurmaktadır, ancak fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Ve yetiştiği çevre suçun ve kaosun barınağıdır. Ama o yılmaz ve artık bir fotoğraf makinesi edinir. Rocket, fotoğraf makinesini bu bitmez tükenmez katliamları belgelemek için kullanacaktır. Çöplük bir mekandan fotoğraf sanatçısı olma yoluna gelme sürecine hırsı ve tutkusu ile gelir.

______________

people-pacino-scarface

Scarface (1983) “Robert Loggia”

” Ben her zaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile. “

Hırsın Küba’nın varoşlarından Amerika’ya bir suçlu adamın üzerinde yaptığı yolculuktur Scarface! Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami’ye gelip uyuşturucu lordu Robert Loggia’nın emrinde çalışmaya başlar. Montana’nın hırsı ve öfkesi basamaklaı hızla tırmanıp büyük bir şuç şebekesinin başı olmasını sağlar. 170 dakikalık film, uyuşturucu dünyasının gizli kapılar ardında dönen çarklarından başlayarak suç dünyasını gözler önüne serer.

_______________

220820141116262765784_2

Şeytanın Avukatı (1997) “Kevin Lomax”

” Kibir, benim en gözde günahımdır. ” (John Milton)

Takım elbise ve çantalı bir hırs! Kevin Lomax! Keanu Reeves’in canlandırdığı Lomax, Florida’da yaşayan ve hiç dava kaybetmeyen genç ve hırslı bir savunma avukatıdır. Suç ne kadar büyük olursa olsun Lomax, karizmasıyla jüriyi her zaman etkilemeyi başarır ve müvekkilini kurtarır. Lomax’ın, karısı Mary Ann ile mutlu bir evliliği vardır. Kısaca hayatındaki her şey mükemmeldir. Ta ki, bir öğretmenin öğrencisine tecavüzüyle ilgili bir davayı alana kadar. Lomax, jüriyi genç kızın öğretmeni hakkında yalan söyleyebileceğine inandırır, müvekkilinin suçlu olduğunu bildiği halde davayı kazanır. Artık önü açılmıştır. Suçlar kenti olarak bilinen New York’taki bir hukuk bürosundan yüksek ücretli bir teklif alır. Ve hırsının ve egosunun onun hayatını alt üst edeceği bir sürece girer.

_______________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up