Hiç Düşündünüz mü Batman Olmak Kaça Patlar Diye?

Dünya Keşfet Manşet

Kahramanların süperliğe doğru giden aşamaları çok değişken olabiliyor. Mesela Örümcek Adam’da olduğu gibi bu bir ısırık olabilir ya da Green Arrow’da kahramanımızın özel bir eğitimden geçmesi gibi. Bazı süper kahramanlar ise acayip bir zenginliğin ürünü, evet “zenginlik”.

Özel bir eğitim sonrası kahramanlık rolüne bürünmek size göre değilse ya da farklı bir gezegenden gelmediyseniz veya radyoaktif bir böcek bir türlü sizi ısırıp zehirlemediyse tabiri caizse “tiksindirici” bir zenginliğe sahip olmalısınız ki gidip içinde tuhaf bir sürü aygıtın olduğu bir in satın alıp süper kahramanlık yoluna çıkasınız.

batman-

Peki Batman gibi bütün o arabalarla ve aygıtlarla süper kahramanlığa soyunmak için ne kadara ihtiyacınız var? Mizah tarihçisi Thaddeus Howze oturup bizim için hesaplamış:

682, 450, 750 $, yani 1 milyar 971 milyon 855 bin 963 Türk Lirası!

Bu astronomik rakamın içerisinde Batman’ın mağara-köşkü, kostümü, eğitimi, alet-edevatı ve ‘güvenilir’ uşağı dâhil―yani rakam o zaman çokta gözümüzde büyümedi değil mi?

Peki bu hesap nasıl yapıldı. Buyurun kalem kalem masraflar…

Kostüm

Batman’ın kostümünde Nomex maddesi var (yani ısıya ve aleve karşı dayanıklı bir elyaf teknolojisini içeriyor kostüm), kurşun geçirmez―gerçi büyük çapta ateşlemelere karşı koruyamıyor ama―ve yalıtımı güçlendiren diğer materyaller. Böylesi bir yüksek teknoloji ile yapılmış kostüm size 1,058,600 dolara patlar.

Batman-V-Superman-Zack-Snyder-Brings-Batmobile-to-Comic-Con

Araçlar

Batman gibi milyoner süper kahraman olmak için tabii kullandığınız araçlar çok önemli. Tumbler mesela, Batman’ın bindiği arabası bir 18,000,000 dolar tutar. Askeri bir araçta ne varsa mevcut tabii, görünmezlik teknolojisi ve ateşli silahları ucuz olmasa gerek. Batpod (Batman’ın motoru) ufak bir omuz hareketi ile 90 dereceyi saniyede dönebilen bir motor, ortalama fiyat 1,500,000 dolar.

Ve tabiiki “Bat”, yüksek teknoloji kullanılmış uçan acayip bir icattır. Bat dikey iniş ve kalkışları olup bir helikopter kadar atik olan aracıdır Batman’ın. Bunun fiyatı da taş çatlasa 60,000,000 dolar eder.

Cephanelik

Dedektif Gadget’tan tartışmasız çok daha iyi aletleri var Batman’ın. Tehlikeli olduğu kadar yaratıcı silahları var cephaneliğinde, eh bu da fiyat listesini kabartıyor tabii.

Mütevazı Evi

Batman: Kara Şövalye Yükseliyor’da Batman’ın mütevazı meskeni, Batcave’yi (mağara-köşkü) harap olmuştu, bu demek oluyor ki tekrardan inşa etmesi ekstra masraf. Tabii burada sadece inşaat harcamaları yok, güvenlik kiralama ve Batcave’yi yani mağarayı daha da sağlam hale getirmek, bilgisayar sistemleri, laboratuvarlar da dâhil edilmeli. Bütün bunları temel alırsak bir 6 yüz bin dolar harcama çıkacaktır. Ah tabii ömürlük uşağımızı da unutmayalım!

Eğitim

Bütün bu havalı oyuncaklara sahip oldunuz, eh bunları bilinçli bir şekilde kullanmak da özel eğitim gerektiriyor. Birkaç mühendislik dereceniz olmalı, silah ve askeri pilotluk eğitimini de görmezden gelmemeli.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/cost-being-batman

Çeviri: Elif Şimşek

batman-elestiri-banner

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up