Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Hiç Düşündünüz mü Batman Olmak Kaça Patlar Diye?

Kahramanlığın da külfeti var.

Yayınlandı

tarihinde

Kahramanların süperliğe doğru giden aşamaları çok değişken olabiliyor. Mesela Örümcek Adam’da olduğu gibi bu bir ısırık olabilir ya da Green Arrow’da kahramanımızın özel bir eğitimden geçmesi gibi. Bazı süper kahramanlar ise acayip bir zenginliğin ürünü, evet “zenginlik”.

Özel bir eğitim sonrası kahramanlık rolüne bürünmek size göre değilse ya da farklı bir gezegenden gelmediyseniz veya radyoaktif bir böcek bir türlü sizi ısırıp zehirlemediyse tabiri caizse “tiksindirici” bir zenginliğe sahip olmalısınız ki gidip içinde tuhaf bir sürü aygıtın olduğu bir in satın alıp süper kahramanlık yoluna çıkasınız.

batman-

Peki Batman gibi bütün o arabalarla ve aygıtlarla süper kahramanlığa soyunmak için ne kadara ihtiyacınız var? Mizah tarihçisi Thaddeus Howze oturup bizim için hesaplamış:

682, 450, 750 $, yani 1 milyar 971 milyon 855 bin 963 Türk Lirası!

Bu astronomik rakamın içerisinde Batman’ın mağara-köşkü, kostümü, eğitimi, alet-edevatı ve ‘güvenilir’ uşağı dâhil―yani rakam o zaman çokta gözümüzde büyümedi değil mi?

Peki bu hesap nasıl yapıldı. Buyurun kalem kalem masraflar…

Kostüm

Batman’ın kostümünde Nomex maddesi var (yani ısıya ve aleve karşı dayanıklı bir elyaf teknolojisini içeriyor kostüm), kurşun geçirmez―gerçi büyük çapta ateşlemelere karşı koruyamıyor ama―ve yalıtımı güçlendiren diğer materyaller. Böylesi bir yüksek teknoloji ile yapılmış kostüm size 1,058,600 dolara patlar.

Batman-V-Superman-Zack-Snyder-Brings-Batmobile-to-Comic-Con

Araçlar

Batman gibi milyoner süper kahraman olmak için tabii kullandığınız araçlar çok önemli. Tumbler mesela, Batman’ın bindiği arabası bir 18,000,000 dolar tutar. Askeri bir araçta ne varsa mevcut tabii, görünmezlik teknolojisi ve ateşli silahları ucuz olmasa gerek. Batpod (Batman’ın motoru) ufak bir omuz hareketi ile 90 dereceyi saniyede dönebilen bir motor, ortalama fiyat 1,500,000 dolar.

Ve tabiiki “Bat”, yüksek teknoloji kullanılmış uçan acayip bir icattır. Bat dikey iniş ve kalkışları olup bir helikopter kadar atik olan aracıdır Batman’ın. Bunun fiyatı da taş çatlasa 60,000,000 dolar eder.

Cephanelik

Dedektif Gadget’tan tartışmasız çok daha iyi aletleri var Batman’ın. Tehlikeli olduğu kadar yaratıcı silahları var cephaneliğinde, eh bu da fiyat listesini kabartıyor tabii.

Mütevazı Evi

Batman: Kara Şövalye Yükseliyor’da Batman’ın mütevazı meskeni, Batcave’yi (mağara-köşkü) harap olmuştu, bu demek oluyor ki tekrardan inşa etmesi ekstra masraf. Tabii burada sadece inşaat harcamaları yok, güvenlik kiralama ve Batcave’yi yani mağarayı daha da sağlam hale getirmek, bilgisayar sistemleri, laboratuvarlar da dâhil edilmeli. Bütün bunları temel alırsak bir 6 yüz bin dolar harcama çıkacaktır. Ah tabii ömürlük uşağımızı da unutmayalım!

Eğitim

Bütün bu havalı oyuncaklara sahip oldunuz, eh bunları bilinçli bir şekilde kullanmak da özel eğitim gerektiriyor. Birkaç mühendislik dereceniz olmalı, silah ve askeri pilotluk eğitimini de görmezden gelmemeli.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/cost-being-batman

Çeviri: Elif Şimşek

batman-elestiri-banner

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler