Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Herkes İçin Adalet Herkes İçin Refah

Dünya üzerinde savaşların ve ölümlerin hep aynı coğrafyada yaşanması hiç dikkatinizi çekti mi?

Yayınlandı

tarihinde

murtaza-kocak

Dünya üzerinde savaşların ve ölümlerin hep aynı coğrafyada yaşanması hiç dikkatinizi çekti mi?  Gelir dağılımı ve refah seviyesindeki sosyal adaletsizlik, yaşanan savaşların ve ölümlerin nedeni mi yoksa sonucu mu? Bu bölgelere baktığımızda savaşların sadece ekonomik kaygılar ile değil dinsel, mezhepsel veya ideolojik nedenlerden kaynaklı olduğu da aşikârdır.  Bu durumun aksine savaşların ve ölümlerin yaşanmadığı Batıcoğrafyasında dinsel, mezhepsel ve ideolojik ayrılıklar yok mu?  Örneğin Katolikler ve Protestonlar bu kadar sorunsuz bir şekilde bir arada yaşama kültürünü inşa etmeyi nasıl başarmışlar hiç düşündünüz mü? Yoksa bu gün yaşananlar bu coğrafyaların doğal kaderi midir?

Yukarıda bahsettiğimiz düşünceler artık klasikleşen ve çokça tartışılan konulardan. Fakat tuhaf olan G20 (Gelişmiş 20 Ülke) toplantılarında, bahsedilen coğrafyalarda yaşanan açlık, yoksulluk ve insan kaçakçılığı gibi konuların tartışılıyor olması. Tıpkı Elysium’da yöneticilerin dünyanın kaderi hakkında görüşmeler yapmaları gibi.

Matt Damon;Jose Pablo Cantillo

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler insanların hastalıklardan ölme yüzdelerini düşürdüğü bir gerçek. Eskiden insanlar zatürre veya sıtma gibi hastalıklardan genç yaşta vefat ediyorlardı. Şimdi bu ve benzeri hastalıkların çarelerinin bulunması bu hastalıkları neredeyse önemsiz hale getirdi. Fakat Afrika’da hala binlerce insan bu hastalıklardan ölüyor. İnsanın aklına George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı akla geliyor; “Tüm hayvanlar eşittir fakat domuzlar daha fazla eşittir”.

İnsanların ‘Elysiumlular ve dünyalılar’ olarak ikiye ayrıldığı bir geleceği anlatan filmde, zenginler refah ve emniyet içinde Elysium’da yaşarken fakirler hastalık ve yokluk içerisinde dünyada yaşamaya mahkûmdurlar. İnsanlar arasındaki sosyal adaletsizlik ve refah seviyesi farkının eleştirildiği filmde seyirci aksiyon sahnelerinden kendisini alamıyor.

Filmin başrolündeki Max’da dünyalılar arasındadır ve Elysium’da yaşayanlara hizmet eden bir fabrikada çalışmaktadır. Zaten dünyada yaşayan herkes Elysiumlulara hizmet etmek zorundadır. Dünyalıların canları pahasına çalışmalarının tek amacı vardır: Elysiumluların daha rahat bir hayat yaşamalarını sağlamak. Elsiyum’da yaşayanlar hastalık, açlık ve ölüm nedir bilmeden yaşamlarını devam ettirirken, dünyada yaşayanlar en ufak hastalıklarını dahi tedavi edecek imkânlara sahip değillerdir.

Max çalıştığı fabrikada aşırı derecede radyasyona maruz kalması sonucu ölümün nefesini ensesinde hissetmektedir. Dünyada olduğu sürece hiçbir şekilde kurtulma şansı yoktur. Yaşayabilmesi için tek ihtimal vardır; o da Elysium’a gitmek ve orda vücudundaki radyasyondan temizlenmek.

Herkes için adalet, herkes için refah umuduyla iyi seyirler diliyorum.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler