Herkes İçin Adalet Herkes İçin Refah

Genel

murtaza-kocak

Dünya üzerinde savaşların ve ölümlerin hep aynı coğrafyada yaşanması hiç dikkatinizi çekti mi?  Gelir dağılımı ve refah seviyesindeki sosyal adaletsizlik, yaşanan savaşların ve ölümlerin nedeni mi yoksa sonucu mu? Bu bölgelere baktığımızda savaşların sadece ekonomik kaygılar ile değil dinsel, mezhepsel veya ideolojik nedenlerden kaynaklı olduğu da aşikârdır.  Bu durumun aksine savaşların ve ölümlerin yaşanmadığı Batıcoğrafyasında dinsel, mezhepsel ve ideolojik ayrılıklar yok mu?  Örneğin Katolikler ve Protestonlar bu kadar sorunsuz bir şekilde bir arada yaşama kültürünü inşa etmeyi nasıl başarmışlar hiç düşündünüz mü? Yoksa bu gün yaşananlar bu coğrafyaların doğal kaderi midir?

Yukarıda bahsettiğimiz düşünceler artık klasikleşen ve çokça tartışılan konulardan. Fakat tuhaf olan G20 (Gelişmiş 20 Ülke) toplantılarında, bahsedilen coğrafyalarda yaşanan açlık, yoksulluk ve insan kaçakçılığı gibi konuların tartışılıyor olması. Tıpkı Elysium’da yöneticilerin dünyanın kaderi hakkında görüşmeler yapmaları gibi.

Matt Damon;Jose Pablo Cantillo

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler insanların hastalıklardan ölme yüzdelerini düşürdüğü bir gerçek. Eskiden insanlar zatürre veya sıtma gibi hastalıklardan genç yaşta vefat ediyorlardı. Şimdi bu ve benzeri hastalıkların çarelerinin bulunması bu hastalıkları neredeyse önemsiz hale getirdi. Fakat Afrika’da hala binlerce insan bu hastalıklardan ölüyor. İnsanın aklına George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı akla geliyor; “Tüm hayvanlar eşittir fakat domuzlar daha fazla eşittir”.

İnsanların ‘Elysiumlular ve dünyalılar’ olarak ikiye ayrıldığı bir geleceği anlatan filmde, zenginler refah ve emniyet içinde Elysium’da yaşarken fakirler hastalık ve yokluk içerisinde dünyada yaşamaya mahkûmdurlar. İnsanlar arasındaki sosyal adaletsizlik ve refah seviyesi farkının eleştirildiği filmde seyirci aksiyon sahnelerinden kendisini alamıyor.

Filmin başrolündeki Max’da dünyalılar arasındadır ve Elysium’da yaşayanlara hizmet eden bir fabrikada çalışmaktadır. Zaten dünyada yaşayan herkes Elysiumlulara hizmet etmek zorundadır. Dünyalıların canları pahasına çalışmalarının tek amacı vardır: Elysiumluların daha rahat bir hayat yaşamalarını sağlamak. Elsiyum’da yaşayanlar hastalık, açlık ve ölüm nedir bilmeden yaşamlarını devam ettirirken, dünyada yaşayanlar en ufak hastalıklarını dahi tedavi edecek imkânlara sahip değillerdir.

Max çalıştığı fabrikada aşırı derecede radyasyona maruz kalması sonucu ölümün nefesini ensesinde hissetmektedir. Dünyada olduğu sürece hiçbir şekilde kurtulma şansı yoktur. Yaşayabilmesi için tek ihtimal vardır; o da Elysium’a gitmek ve orda vücudundaki radyasyondan temizlenmek.

Herkes için adalet, herkes için refah umuduyla iyi seyirler diliyorum.

Yorumlar

 

2 Yorum

  1. Film’i bilmiyorum da yorumlaman gerçekten güzel dostum :)

    Reply
  2. Yazılarınızı gerçekten çok beğeniyorum. Devam etmelisiniz. Çok başarılı

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up