Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Herkes İçin Adalet Herkes İçin Refah

Dünya üzerinde savaşların ve ölümlerin hep aynı coğrafyada yaşanması hiç dikkatinizi çekti mi?

Yayınlandı

tarihinde

murtaza-kocak

Dünya üzerinde savaşların ve ölümlerin hep aynı coğrafyada yaşanması hiç dikkatinizi çekti mi?  Gelir dağılımı ve refah seviyesindeki sosyal adaletsizlik, yaşanan savaşların ve ölümlerin nedeni mi yoksa sonucu mu? Bu bölgelere baktığımızda savaşların sadece ekonomik kaygılar ile değil dinsel, mezhepsel veya ideolojik nedenlerden kaynaklı olduğu da aşikârdır.  Bu durumun aksine savaşların ve ölümlerin yaşanmadığı Batıcoğrafyasında dinsel, mezhepsel ve ideolojik ayrılıklar yok mu?  Örneğin Katolikler ve Protestonlar bu kadar sorunsuz bir şekilde bir arada yaşama kültürünü inşa etmeyi nasıl başarmışlar hiç düşündünüz mü? Yoksa bu gün yaşananlar bu coğrafyaların doğal kaderi midir?

Yukarıda bahsettiğimiz düşünceler artık klasikleşen ve çokça tartışılan konulardan. Fakat tuhaf olan G20 (Gelişmiş 20 Ülke) toplantılarında, bahsedilen coğrafyalarda yaşanan açlık, yoksulluk ve insan kaçakçılığı gibi konuların tartışılıyor olması. Tıpkı Elysium’da yöneticilerin dünyanın kaderi hakkında görüşmeler yapmaları gibi.

Matt Damon;Jose Pablo Cantillo

Tıp biliminde yaşanan gelişmeler insanların hastalıklardan ölme yüzdelerini düşürdüğü bir gerçek. Eskiden insanlar zatürre veya sıtma gibi hastalıklardan genç yaşta vefat ediyorlardı. Şimdi bu ve benzeri hastalıkların çarelerinin bulunması bu hastalıkları neredeyse önemsiz hale getirdi. Fakat Afrika’da hala binlerce insan bu hastalıklardan ölüyor. İnsanın aklına George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı akla geliyor; “Tüm hayvanlar eşittir fakat domuzlar daha fazla eşittir”.

İnsanların ‘Elysiumlular ve dünyalılar’ olarak ikiye ayrıldığı bir geleceği anlatan filmde, zenginler refah ve emniyet içinde Elysium’da yaşarken fakirler hastalık ve yokluk içerisinde dünyada yaşamaya mahkûmdurlar. İnsanlar arasındaki sosyal adaletsizlik ve refah seviyesi farkının eleştirildiği filmde seyirci aksiyon sahnelerinden kendisini alamıyor.

Filmin başrolündeki Max’da dünyalılar arasındadır ve Elysium’da yaşayanlara hizmet eden bir fabrikada çalışmaktadır. Zaten dünyada yaşayan herkes Elysiumlulara hizmet etmek zorundadır. Dünyalıların canları pahasına çalışmalarının tek amacı vardır: Elysiumluların daha rahat bir hayat yaşamalarını sağlamak. Elsiyum’da yaşayanlar hastalık, açlık ve ölüm nedir bilmeden yaşamlarını devam ettirirken, dünyada yaşayanlar en ufak hastalıklarını dahi tedavi edecek imkânlara sahip değillerdir.

Max çalıştığı fabrikada aşırı derecede radyasyona maruz kalması sonucu ölümün nefesini ensesinde hissetmektedir. Dünyada olduğu sürece hiçbir şekilde kurtulma şansı yoktur. Yaşayabilmesi için tek ihtimal vardır; o da Elysium’a gitmek ve orda vücudundaki radyasyondan temizlenmek.

Herkes için adalet, herkes için refah umuduyla iyi seyirler diliyorum.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

2 Comments

  1. Muhammet Sait Pınarbaşı

    30 Ocak 2014 at 12:38

    Film’i bilmiyorum da yorumlaman gerçekten güzel dostum :)

  2. Nur temel

    09 Şubat 2014 at 17:43

    Yazılarınızı gerçekten çok beğeniyorum. Devam etmelisiniz. Çok başarılı

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler