Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

‘Her Zaman Bir ‘B’ Planı Olmalı’

Bu filmi izlemeden önce popülaritesini hala koruyan Prison Break dizisi ile kesinlikle karşılaştırılacağını düşünmüştüm, bunda yanılmadım.

Yayınlandı

tarihinde

hakan-kara

Hollywood yapımları ülkemizde yayınlanırken bazen orijinal ismiyle alakasız öyle isimlerle anılıyor ki şaşırıp kalıyorsunuz. Neyse ki ‘Escape Plan’ filmi için fazla isim düşünmemişler ve olanı kullanmışlar. Yine de sinemaseverlerin dikkat etmesi gereken bir konu var: Escape Plan filminin Türkçe ismiyle benzer bir film daha var ki başrolünde Russell Crowe oynuyor. Bu iki filmi karıştırmayalım. Hollywood’un bir türlü emekli olamayan iki ünlü ve yaşlı oyuncusu Arnold Schwarzenegger ile Sylvester Stallone‘nun bir arada oynadığı Escape Plan’da dünyanın en güvenli hapishanesinden kaçmak için ortak hareket eden karakterleri canlandırıyorlar.

Filmin kısaca konusunu anlatmak gerekirse; dünyanın en önemli güvenlik uzmanlarından biri olan Ray Breslin, işinde son derece tanınan bir güvenlik tasarımcısıdır. Bu konuda yaptığı çalışmalar ve kendi yazdığı ‘güvenlik’ konusundaki kitaplarından ilham alınıp, yepyeni bir hapishane tasarlanmasına sebep olur: ve gizli güçler, onu bir şekilde bu hapishaneye gönderir. Kalemi kırılmıştır; ne yapacağının farkında olan hapishane yönetimine karşı kapalı kaldığı hapishaneden kaçmak için çok şansı olmayan Ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır. Bu yolda hapishanenin en saygı duyulan mahkûmlarından olan gizemli Emil ile anlaşır. İkili adım adım planlarını devreye sokarlar…

Bu filmi izlemeden önce popülaritesini hala koruyan Prison Break dizisi ile kesinlikle karşılaştırılacağını düşünmüştüm, bunda yanılmadım. Fakat kocaman bir dizi bir kenara böyle bir film yapmak gerçekten zor. Çünkü kaçış filmlerinin sonunu genelde tahmin edebiliyoruz. Geriye kalan ise sadece bize yaşattığı tarifi imkânsız gerilim, yakalanma dürtüsü hakkında kurduğumuz durdurulamaz duygudaşlık! Bunlar konusunda ne kadar uyumlu bir senaryo+yönetmen+oyuncu+kurgu birlikteliği sağlanırsa o kadar başarılı bir film ortaya çıkacaktı. Bunları Kaçış Planı filminde görüyor muyuz? Evet; çok güzel bir kurguya sahip ve senaryonun içerisinde gerçekten hem güldüren hem de bilgi gerektiren sahne ve cümleler yer almış ama Ray sanki özel bir yeteneği olan, Kim 500 Milyar İster programından geçerken hapishaneye uğramış gibi! Neredeyse kusursuz bir kaçış sanatçısı, hiç bir defosu yok, MacGyvervari’den başlayarak ‘yok artık’ dedirten çözüm süreçleri var ve analitik çözümlemelerden meteoroloji hakkında ansiklopedik bilgilere, inşaat mühendisliğinden okyanus bilimine kadar ne varsa -emin olun ki bunlar sadece örnekler- her şeye ama her şeye hâkim olması hem inandırıcı değil, hem de heyecan katsayısını baltalıyor. Ayaklı ansiklopedi mübarek! Tamam bunların hepsi film belki ama bir yere kadar değil mi? Yine de ağır hareket eden iki yaşlı oyuncunun eksikliğini fimin sağlam kurgusu yerlerde sürünmekten kurtarıyor. Sürpriz ve komik sahneler ise izleyiciyi filmden koparmıyor. Bunların yanında eski aksiyon filmlerindeki siyahî karakterlerin yerini – görünen o ki bir süre kötü adam karakteri olarak Hollywood filmlerinde bunları göreceğiz – artık Müslümanların alacağını gösteren Javed (Faran Tahir) olmak üzere Jim Caviezel‘in oynadığı sadist hapishane müdürü, büyük üstat Sam Neill‘in doktor kompozisyonu, Vinnie Jones‘un klasik pislik herifliği ve Vincent D’Onofrio‘nun ikili oyunlarıyla yan karakterler konusunda da film pek sıkıntı yaşamıyor. Her şey hızlı, akıllı, gerilim dolu bir şekilde devam ediyor ve final kısmında ise bir sürprizle daha karşılaşıp, filmi sonlandırıyoruz.

THE TOMB

Kurgu, oyunculuk ve senaryo açısından her şey tastamamdı: iki ünlü oyuncuyu da bir arada görmek sinemasever biri olarak iyiydi. Film için oluşturulan hapishane, mimari açıdan çok farklıydı. ”Her zaman bir B planı olmalı” mottosu ise; insanın hayatında cepte taşıması gereken bir planı olması gerektiğini söyler nitelikteydi. Escape Plan son dönemde yapılan hapishane filmleri içerisinde en başarılı olanlardan biri olarak akıllarda kalacaktır.

İyi seyirler.

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler