Her Türlü Komik Bir Geniş Aile

Eleştiri

Cüneyt Kara değerlendirdi.

Kanal D’nin kült dizisi Geniş Aile ekranlarda 3 sezon yayınlandıktan sonra sessizliğe gömülmüştü. Hep bir sinema filmi olarak çekilmesi akıllarda olan yapım uzun bir aradan sonra beyaz perdeye taşınmıştı. Ekip, 2015 senesinde çekilen filme yeni yüzler ekleyerek yoluna kaldığı yerden devam ediyor .
2015 senesinde çekilen Geniş Aile: Yapıştır gişede öyle ‘ahım şahım’ bir hasılat yapamamıştı. Film seyirci tarafından dizinin çok altında bulunmuş, senaryosunun vasatlığı ile de bayağı bir eleştiri almıştı. Özellikle de dizinin hayranları tarafından.
Bir sene sonra çekilen devam filminde büyük bir ders almış olan ekip önceki filmin hatalarını biraz olsun kapatmaya çalışmışlar. Peki, bunda ne kadar başarılı olmuşlar?
Filmin konusu ilk filmden daha dolambaçlı ve izlemesi daha keyifli. Konusundan bahsetmek gerekirse : Zekai kumarhanelerdeki rulet masasını kontrol eden ve böylelikle istenildiği gibi hile yapılarak paraya para dememelerini sağlayacak bir saat düzeneği icat eder. Bunun üzerine Cevahir bu “dâhice” buluşu kullanarak zengin olmayı kafasına koyar. Bu icadı Paçacı denilen bir kumarhane sahibinin mekânında denemek isterler, ancak hazırlıksız olan kafadarlar paraları kendilerine değil alakasız kimselere kazandırmaya başlarlar. Kumarhane sahibi bunu öğrendikten sonra Cevahir’in sevgilisi Pınar’ı kaçırarak para ister. Parayı bulamadıkları takdirde kız ölecektir.
Görüldüğü gibi filmin öyküsü ortalama bir komedi filminden ne fazla ne de eksik. Yalnız filmin oyuncuları ve canlandırdıkları karakterler bu aleyhte durumu tuz buz ediyorlar. Diziden aşina olduğumuz tiplemeler, seyirciye daha kolay bir özdeşleşme duygusu yaratarak bu basit öykünün içine girmemizi kolaylaştırıyor. İlk filmde sıkılan seyirciye daha fazla komedi vaat ediyorlar. Özellikle Fırat Tanış ve Ufuk Özkan’ın uyumu yine harikalar yaratıyor. İlk filme göre daha fazla mekân ziyaret ediyoruz. Bu da filmdeki durum komedisinin çeşitlenmesini sağlıyor. Filmde ki karakterler birer karikatür gibi çizilmemişler üzerinde daha fazla emek harcanmışlar, ilk filme göre çok daha iyi olduklarını söyleyebiliriz.
Ömer Uğur filmin tekrar yönetmen koltuğunda, öyküsünü, karakterlerini biliyor ve buna göre hareket ediyor. Çok fazla yönetmen artistliğine başvurmadan elinde olan malzemeyi en uygun fiyata seyirciye sunuyor. Biraz daha özen gösterilse belki filmden alacağımız tat daha değişebilir.
Geniş Aile 2: Her Türlü ilk filmin yarattığı hayal kırıklığını bir nebze olsun topluyor ve daha derli toplu bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Yinede Geniş Aile‘nin dizisi ne kadar güzeldi değil mi? Hele de Ramazan’da yayınlanan bölümleri!

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up