Her Şeyi Mübah Sayan Sanat İstemiyoruz!

Festivaller Manşet

Radikal yazarı Uğur Vardan’ın sinema eleştirmelerini hedef aldığı yazısına tepki yağıyor!

Star Gazetesi sinema yazarı İhsan Kabil ‘Tartışmaya ‘açık’ filmler’ başlığı altında ‘If İstanbul Festivali’nde gösterilen filmleri eleştirdi. Kabil’in bu eleştirileri üzerine SİYAD üyesi Uğur Vardan 27 Şubat tarihinde Radikal gazetesinde kaleme aldığı köşe yazısında dinî ve ahlâki hassasiyetlere sahip sinema yazarları İhsan Kabil ağır ithamlarda bulundu.

‘YENİ İHBAR HATTI’ SUÇLAMASI

Star Gazetesi sinema yazarı İhsan Kabil’i “ihbarcı” diyerek suçlayan Vardan bununla da yetinmeyip aynı yazı içinde daha önce kaleme aldığı Brokeback Dağı filmi eleştiri için Yeni Şafak gazetesi sinema yazarı Ali Murat Güven hakkında “kendini sinema yazarı addeden sıradan bir kalem” gibi terbiyesizce ifadeler kullandı.

Uğur Vardan, Radikal’deki yazısında şöyle yazdı: “İhsan Kabil, geçen salı Star gazetesinde kaleme aldığı “Tartışmaya ‘açık’ filmler” başlıklı yorum-haberiyle ihbarcılığın, son dönemdeki en belden aşağı vuran yazılarından birine imza attı. Meseleyi özetleyeyim. ‘Bağımsız Film Festivali, !f’i, başta Kültür Bakanlığı olmak üzere cümle âleme ispiyonladı Kabil. Nasıl mı? Festival programındaki bazı filmlerin ‘muhteviyat’larından bahsetti: Mesela bu filmlerin aşırı küfürlü, bol uyuşturuculu, hardcore seks sahneler içerdiğini, iki genç kızın ilgisini cinsel tabanda aktardığını, iki erkeğin barlarla yatak odası arasında geçen hayatlarını filmleştirdiğini, bir gecelik ilişkinin sabaha kadarki ayrıntılarını aktardığını ifade etti. Ve ‘İhbarname’sini “Toplum yapısı ve ahlak değerleriyle çatışan bu tür yapımlar festivalin değerinden kaybettiriyor ve devlet desteğinin varlığını sorgulatıyor” ifadeleriyle bitirerek bir anlamda ‘!f’in sponsorları arasında yer alan Kültür Bakanlığı’na da “Siz kimlere arka çıktığınızın farkında mısınız?” ayarı verdi.

MAHKEMEDE GÖRÜŞÜRÜZ VARDAN!

Uğur Vardan’ın bu çıkışından sonra yazıda ismen anılmayan ve Uğur Vardan tarafından sinema yazarından sayılmayan Ali Murat Güven, buna karşılık “mahkemede görüşürüz sayın Vardan” cevabını verdi.

BEN, HERŞEYİ MÜBAH SAYAN SİSTEMDEN DEĞİLİM!

“Jurnalci” olarak suçlanan Star gazetesi yazarı İhsan Kabil ise Radikal yazarına “Eleştiri ve tahammülün sınırlarında… ” başlıklı yazısında “Ben her şeyin mübah sayıldığı bir sistem anlayışından yana değilim”diyerek; Arkadaşımızın “bir zamanlar sisteme karşı birlikte durduğumuzu sandığımız insanlardan bazıları” bahsine gelince, sistemden anladığımızın farklı olduğunu görüyorum. Ben her şeyin mübah sayıldığı bir sistem anlayışından yana değilim. Her şeyin var olduğu ontolojik bir durum nerdeyse hiçbir şeye denk gelen bir varlık ve toplum düzlemidir. İsterseniz önce bir film festivali nedir ve nasıl bir anlam taşımalıdır sorunsalından başlayalım. Öte yandan toplumun mihenk taşının aile kurumu olduğunu düşünürsek, bunu darmadağın etmeye, aşkın ve spiritüel boyutu yok saymaya çalışarak, mediocre, kitsch ve banaliteyi meşru kılmaya dönük edim ve verimlerin nitelikleri üzerine kafa yormaya çalışalım derim. Sistem, insanların elinden çıkma bir düzenektir ancak sınırlı hayat çizgisi gerçeğiyle aşkınlık ve yaratılışla bağlantılandırılışından müstağni bir olgu değildir” cevap verdi.

HER TÜRLÜ REZİLLİĞE SANAT DİYE KATLANMAK ZORUNDA DEĞİLİZ

Gazeteci-Sanat Eleştirmeni Bünyamin Yılmaz da Twitter hesabından: “Burdan söylüyorum arkadaş. Uğur Vardan (ve türevleri) sinema eleştirmenliğinden salyalı yazı(ları)yla istifa etmiş lobiciliğe soyunmuştur! Ali Murat Güven’in de İhsan Kabil’in de kalemine sağlık. Her türlü rezilliğe ’sanat’ adına katlanmak zorunda değiliz kardeşim. İnandığımız değerleri savunurken sizin kutsal(!)larınıza göre yazmak zorunda değiliz. Arkaik düşünceleriniz sizin olsun karışmayız… ” diyerek ağır tepki gösterdi.

İHBARLARA DEVAME DECEĞİZ…

Haber7.com sinema yazarı Abdulhamit Güler, İhsan Kabil’e destek verip, “Gerçekten anlamaya çabalıyorum; bir eleştiri yazısı nasıl ihbar olur?” diye sordu ve ;”Sanat bizim için; hakikatin sorgulanması/aranması yolunda en büyük yardımcı olmanın yanında, yolun bizatihi kendisi olur. Ve tam da bu bağlamda sanat, hassasiyetlerimizden beslenen ‘değerlerimiz’i icra etmekten daha çok ‘koruma’nın aracıdır. İşte bu yüzden bize sanat diye ‘dayatılmaya’ çalışılan, ‘bize ait olmayan’ temelli izahlardan uzak, ithamlara aldırmayarak, ‘ihbar’lara devam edeceğiz.” dedi.

SİZİ KABUL ETMİYOR, KINIYORUZ…

Vardan’a en son olarak ad Sinefesto.com Yayın Yönetmeni Muhammed Uyar’dan bir tepki geldi. Uyar, “SİYAD Üyesi Uğur Vardan’ın Derdi Ne?” yazısı ile Vardan için; ‘Sinema yazarı titri taşıyan her yazar sizin veya mensubu olduğunuz SİYAD’ın görüşlerini yazmak veya savunmak zorunda değildir. Böyle olmayanlara hakaret etmekte sizin haddiniz değildir. İhsan Kabil ve Ali Murat Güven gibi isimlere yaptığınız bu hakaretleri kişisel derdiniz olarak değil sanat alanında çalışmalar yapan ve hakaret ettiğiniz isimler ile aynı görüşleri paylaşan muhafazakar sanat erbabına yapılmış olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.’ dedi.

Haber5.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up