Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Her Şeyi Mübah Sayan Sanat İstemiyoruz!

Yayınlandı

tarihinde

Radikal yazarı Uğur Vardan’ın sinema eleştirmelerini hedef aldığı yazısına tepki yağıyor!

Star Gazetesi sinema yazarı İhsan Kabil ‘Tartışmaya ‘açık’ filmler’ başlığı altında ‘If İstanbul Festivali’nde gösterilen filmleri eleştirdi. Kabil’in bu eleştirileri üzerine SİYAD üyesi Uğur Vardan 27 Şubat tarihinde Radikal gazetesinde kaleme aldığı köşe yazısında dinî ve ahlâki hassasiyetlere sahip sinema yazarları İhsan Kabil ağır ithamlarda bulundu.

‘YENİ İHBAR HATTI’ SUÇLAMASI

Star Gazetesi sinema yazarı İhsan Kabil’i “ihbarcı” diyerek suçlayan Vardan bununla da yetinmeyip aynı yazı içinde daha önce kaleme aldığı Brokeback Dağı filmi eleştiri için Yeni Şafak gazetesi sinema yazarı Ali Murat Güven hakkında “kendini sinema yazarı addeden sıradan bir kalem” gibi terbiyesizce ifadeler kullandı.

Uğur Vardan, Radikal’deki yazısında şöyle yazdı: “İhsan Kabil, geçen salı Star gazetesinde kaleme aldığı “Tartışmaya ‘açık’ filmler” başlıklı yorum-haberiyle ihbarcılığın, son dönemdeki en belden aşağı vuran yazılarından birine imza attı. Meseleyi özetleyeyim. ‘Bağımsız Film Festivali, !f’i, başta Kültür Bakanlığı olmak üzere cümle âleme ispiyonladı Kabil. Nasıl mı? Festival programındaki bazı filmlerin ‘muhteviyat’larından bahsetti: Mesela bu filmlerin aşırı küfürlü, bol uyuşturuculu, hardcore seks sahneler içerdiğini, iki genç kızın ilgisini cinsel tabanda aktardığını, iki erkeğin barlarla yatak odası arasında geçen hayatlarını filmleştirdiğini, bir gecelik ilişkinin sabaha kadarki ayrıntılarını aktardığını ifade etti. Ve ‘İhbarname’sini “Toplum yapısı ve ahlak değerleriyle çatışan bu tür yapımlar festivalin değerinden kaybettiriyor ve devlet desteğinin varlığını sorgulatıyor” ifadeleriyle bitirerek bir anlamda ‘!f’in sponsorları arasında yer alan Kültür Bakanlığı’na da “Siz kimlere arka çıktığınızın farkında mısınız?” ayarı verdi.

MAHKEMEDE GÖRÜŞÜRÜZ VARDAN!

Uğur Vardan’ın bu çıkışından sonra yazıda ismen anılmayan ve Uğur Vardan tarafından sinema yazarından sayılmayan Ali Murat Güven, buna karşılık “mahkemede görüşürüz sayın Vardan” cevabını verdi.

BEN, HERŞEYİ MÜBAH SAYAN SİSTEMDEN DEĞİLİM!

“Jurnalci” olarak suçlanan Star gazetesi yazarı İhsan Kabil ise Radikal yazarına “Eleştiri ve tahammülün sınırlarında… ” başlıklı yazısında “Ben her şeyin mübah sayıldığı bir sistem anlayışından yana değilim”diyerek; Arkadaşımızın “bir zamanlar sisteme karşı birlikte durduğumuzu sandığımız insanlardan bazıları” bahsine gelince, sistemden anladığımızın farklı olduğunu görüyorum. Ben her şeyin mübah sayıldığı bir sistem anlayışından yana değilim. Her şeyin var olduğu ontolojik bir durum nerdeyse hiçbir şeye denk gelen bir varlık ve toplum düzlemidir. İsterseniz önce bir film festivali nedir ve nasıl bir anlam taşımalıdır sorunsalından başlayalım. Öte yandan toplumun mihenk taşının aile kurumu olduğunu düşünürsek, bunu darmadağın etmeye, aşkın ve spiritüel boyutu yok saymaya çalışarak, mediocre, kitsch ve banaliteyi meşru kılmaya dönük edim ve verimlerin nitelikleri üzerine kafa yormaya çalışalım derim. Sistem, insanların elinden çıkma bir düzenektir ancak sınırlı hayat çizgisi gerçeğiyle aşkınlık ve yaratılışla bağlantılandırılışından müstağni bir olgu değildir” cevap verdi.

HER TÜRLÜ REZİLLİĞE SANAT DİYE KATLANMAK ZORUNDA DEĞİLİZ

Gazeteci-Sanat Eleştirmeni Bünyamin Yılmaz da Twitter hesabından: “Burdan söylüyorum arkadaş. Uğur Vardan (ve türevleri) sinema eleştirmenliğinden salyalı yazı(ları)yla istifa etmiş lobiciliğe soyunmuştur! Ali Murat Güven’in de İhsan Kabil’in de kalemine sağlık. Her türlü rezilliğe ’sanat’ adına katlanmak zorunda değiliz kardeşim. İnandığımız değerleri savunurken sizin kutsal(!)larınıza göre yazmak zorunda değiliz. Arkaik düşünceleriniz sizin olsun karışmayız… ” diyerek ağır tepki gösterdi.

İHBARLARA DEVAME DECEĞİZ…

Haber7.com sinema yazarı Abdulhamit Güler, İhsan Kabil’e destek verip, “Gerçekten anlamaya çabalıyorum; bir eleştiri yazısı nasıl ihbar olur?” diye sordu ve ;”Sanat bizim için; hakikatin sorgulanması/aranması yolunda en büyük yardımcı olmanın yanında, yolun bizatihi kendisi olur. Ve tam da bu bağlamda sanat, hassasiyetlerimizden beslenen ‘değerlerimiz’i icra etmekten daha çok ‘koruma’nın aracıdır. İşte bu yüzden bize sanat diye ‘dayatılmaya’ çalışılan, ‘bize ait olmayan’ temelli izahlardan uzak, ithamlara aldırmayarak, ‘ihbar’lara devam edeceğiz.” dedi.

SİZİ KABUL ETMİYOR, KINIYORUZ…

Vardan’a en son olarak ad Sinefesto.com Yayın Yönetmeni Muhammed Uyar’dan bir tepki geldi. Uyar, “SİYAD Üyesi Uğur Vardan’ın Derdi Ne?” yazısı ile Vardan için; ‘Sinema yazarı titri taşıyan her yazar sizin veya mensubu olduğunuz SİYAD’ın görüşlerini yazmak veya savunmak zorunda değildir. Böyle olmayanlara hakaret etmekte sizin haddiniz değildir. İhsan Kabil ve Ali Murat Güven gibi isimlere yaptığınız bu hakaretleri kişisel derdiniz olarak değil sanat alanında çalışmalar yapan ve hakaret ettiğiniz isimler ile aynı görüşleri paylaşan muhafazakar sanat erbabına yapılmış olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.’ dedi.

Haber5.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler