“Her Perşembe Bir Film” Perşembe Filmleri Şehre Odaklanıyor

Genel Manşet

Cyclo-(1)

SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema, ücretsiz Perşembe Sineması gösterimlerini Garanti Mortgage’in desteğiyle 5 Mart’tan itibaren yeniden başlatıyor.

Geçtiğimiz sonbaharda başlayan ‘Perşembe Sineması’ etkinliği devam ediyor. Salt Beyoğlu’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte, kent yaşamına dair film ve belgesellerden oluşan bir seçki sunulacak.

5 Mart’ta gösterilecek ilk film, yönetmen Jia Zanke’nin çektiği ‘Shijie’ adını taşıyor. Pekin Dünya Parkı’nda geçen film, şehri terk etmeden dünyayı nasıl görebileceğimiz sorusuna yanıt arıyor. Ücretsiz olarak yapılacak film gösterimleri perşembe günleri saat 19:00’da başlayacak. Mimari, kentli olmak, kent kültürü üzerine yoğunlaşacak olan filmler, İstanbul gibi bir metropolde yaşananların dünyanın farklı yerlerinde nasıl karşılık bulduğuna dair bir fikir verecek olan 33 filmi kapsıyor. Programda ayrıca, şehrin büyümesi nedeniyle yuvalarını insanlara karşı savunmak zorunda kalan bir grup sihirli rakunun hikâyesinin anlatıldığı, 23 Nisan’da çocuklar için özel Türkçe gösterimi yapılacak olan Pom Poko adlı anime ile bir Éric Rohmer klasiği “Les rendez-vous de Paris/ Paris Randevuları” gibi farklı türlerde filmler yer alıyor.

Her Film Bir Şehir /Program

5 Mart: Jia Zhangke, Shìjiè [Dünya], 2004
12 Mart: Chad Freidrichs, The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], 2011
19 Mart: Mira Nair, Salaam Bombay! [Selam Bombay!], 1988
26 Mart: Peter von Bagh, Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], 2008
2 Nisan: Mikhail Kalatozov, Soy Cuba [Ben Küba], 1964
9 Nisan: Tran Anh Hung, Xích Lô [Bisikletli], 1995
16 Nisan: Ian Cheney, Truck Farm [Kamyonet Tarlası], 2011
23 Nisan*: Isao Takahata, Pom Poko, 1994
30 Nisan: Eric Rohmer, Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları], 1995
7 Mayıs: Anand Patwardhan, Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], 1985
14 Mayıs: Juraj Krasnohorský, Tigre v meste [Şehir Kaplanları], 2012
21 Mayıs: Anna-Karin Grönroos, Ecopolis China [Ekoşehir Çin], 2013
* Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında saat 15.00’te Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı ve saat 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Program Yayın Akışı

201502271158_Shijie1

Shìjiè [Dünya] (2004)
Yönetmen: Jia Zhangke
Saat ve Tarih: 5 Mart, 19.00
Süre: 139 dakika

Xiatao, Pekin banliyösünde yer alan ve dünyanın en meşhur anıtlarını bir arada görme imkânı sunan Dünya Park’ta rüya gibi bir hayat sürmektedir. Genç ve güzel dansçı ile arkadaşları, her yanından zenginlik fışkıran bu tematik parkta, Tac Mahal, Eyfel Kulesi, San Marco Meydanı, Big Ben ve piramitlerin kopyalarının arasında her gün sahne alırlar. Peki, tüm bu eğlence ve sihir, tematik parkın küçük evrenini değişimlere karşı korumak için yeterli midir?

201502271159_The Pruitt-Igoe Myth

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]
Yönetmen: Chad Freidrichs
Tarih ve saat: 12 Mart 19.00
Süre: 83 dakika

Amerika’da çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla yok edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, mimarlar, politikacılar ve karar mercileri arasında hızla genel bir başarısızlık sembolüne dönüştü. The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], Amerika’da sosyal konutlar ile bulundukları şehir merkezlerinin gözden düşüşünü, proje sakinlerinin dokunaklı anlatımları eşliğinde sosyal, ekonomik ve yasal açılardan inceler.

201502271159_Salaam Bombay 026

Salaam Bombay! [Selam Bombay!] (1988)
Yönetmen: Mira Nair
Saat ve Tarih: 19 Mart, 19.00
Süre: 113 dakika

Bombay’ın fuhuş mahallesinde geçen bu cesaret hikâyesi, sokak çocukları, uyuşturucu satıcıları, kadın satıcıları ve fahişelerin gündelik hayatına odaklanır. Film, büyük şehre 500 Rupi kazanmak için gelen ve bir gün annesine geri dönme hayaliyle yanıp tutuşan genç Krishna’nın başından geçenleri aktarır.

201502271200_Helsinki, forever

Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek] (2008)
Yönetmen: Peter von Bagh
Saat ve Tarih: 26 Mart, 19.00
Süre: 75 dakika

Finlandiyalı yönetmen ve akademisyen Peter von Bagh’ın, ülkesinden diğer yönetmenlerin filmlerinde yer alan Helsinki tasvirlerini montajlayarak kurguladığı Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], şehrin yanı sıra Fin kültürünün geniş kapsamlı anlatıldığı bir deneme niteliğindedir. Film, son yüzyılda çekilmiş uzun metraj ve belgesel filmlerden alıntı görüntülerden derlenmiştir.

201502271200_Soy Cuba

Soy Cuba [Ben Küba] (1964)
Yönetmen: Mikhail Kalatozov
Saat ve Tarih: 2 Nisan, 19.00
Süre:140 dakika

Havana’da bir varoş mahallesinde yaşayan bir fahişe, havalı bir gece kulübünde iş peşindedir. Oy verme hakkı elinden alınmış bir şeker kamışı çiftçisi, çaresizlik içerisinde mahsülünü yakmak üzeredir. Öfke dolu bir öğrenci, bir direniş unsuru olarak şiddet kullanma fikrini zihninde tartmaktadır. Politikadan uzak bir köylü, Castro’nun birliğine katılmaya sürüklenmiştir. Kendini Küba adıyla tanıtan bir kadının anlattığı bu dört serüven, bir ulusun kaderinin kolonyal boyunduruktan halk devrimine geçişini konu alır.

201502271201_Cyclo

Xích Lô [Bisikletli] (1995)
Yönetmen: Tran Anh Hung
Saat ve Tarih: 9 Nisan, 19.00
Süre:120 dakika

Bisiklet taksi sürücüsü bir genç, Ho Chi Minh’in kalabalık sokaklarında yolcu taşıyarak iki kız kardeşi ve dedesini kıt kanaat geçindirmeye çalışmaktadır. Bisiklet taksisi bir çete tarafından çalınınca, yolu bu yoz ve vahşi şehrin ürkütücü ve tekinsiz mahallelerine düşer. Kolay paranın çekiciliğine kapılan genç, sessiz ve karizmatik Poet’in yönetimindeki suç yuvasında derinlere saplanmaya başlar. Tıpkı kendisi gibi, gizemli Poet’in etkisi altına girip onu memnun etmek için fahişeliğe başlayan ablası gibi.

Truck Farm - Image 1

Truck Farm [Kamyonet Tarlası] (2011)
Yönetmen: Ian Cheney
Saat ve Tarih: 16 Nisan, 19.00
Süre: 48 dakika

Truck Farm [Kamyonet Tarlası], yeni kuşak sıra dışı şehir çiftçilerinin hikâyesini anlatır. Film, birbirinden ilginç şehir çiftliklerini tanımak ve Amerika’nın en büyük şehrinin kendini doyurmayı öğrenip öğrenemeyeceğini görmek üzere New York’un dört bir yanına uzanır. Ciddi miktarda bilimsel açıklamanın ciddi miktarda budalalıkla harmanlandığı film, izleyicileri, şehir tarımının geleceğini ve sürdürülebilirliğin gerçekten sürdürülebilir olması için bir parça çılgınlığa ihtiyaç olup olmadığını düşünmeye davet eder.

Pom-Poko

Pom Poko (1994)
Yönetmen: Isao Takahata
Süre: 119 dakika
Tarihler: 23 Nisan ,15.00 – Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı
19.00 – Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

1994’te Japon ekonomisi düşüşe geçtiğinde, Tokyo’nun Tama tepelerinde bir inşaat furyası patlamıştı. Pom Poko, yükselmekte olan Japonya’nın para kazanma etiğini sorgulayarak, kırsal bölgelerin kaybına hüzünlü bir bakış sunar. Japon efsane ve söylentilerini resmeden yazar ve yönetmen Isao Takahata, modern gelişim ve dönüşüm için çeşitli sabotaj ve dalaverelerle ormanlık arazilerin nasıl yok edilip ele geçirildiğine ve o bölgelerin görüntü ve ruhunun nasıl değiştirildiğine dikkati çeker.

Les-rendez

Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları] (1995)
Yönetmen: Éric Rohmer
Saat ve Tarih:30 Nisan, 19.00
Saat ve Tarih:
Süre: 94 dakika

Film, Paris’in farklı bölgelerinde yaşanan üç romantik hikâyeden oluşur. Hikâyelerin ilki; gerilim, mizah ve kandırmaca dolu “Le Rendez-vous de 7 Heures” [7 Saatlik Randevu], Montparnasse ve Beaubourg’da geçer. “Les Bancs de Paris” [Paris’in Bankları], izleyiciyi şehrin çoklukla bilinmeyen bahçe ve parklarında sürpriz dolu bir gezintiye çıkarır. “Mère et enfant 1907” [Anne ve Çocuk 1907] ise, Picasso Müzesi ve Marais bölgesi boyunca, aşk peşinde birbirlerini takibe girişen iki harika genç oyuncuya odaklanır.

201502271203_Bombay Our City-Hamara Shahar

Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz] (1985)
Yönetmen: Anand Patwardhan
Saat ve Tarih: 7 Mayıs, 19,00
Süre: 75 dakika

Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], şehrin yarı nüfusuna denk gelen ve varoşlarda yaşayan dört milyon kişinin hayatta kalma mücadelesini anlatır. Çoğunlukla fabrika işçileri, inşaat ameleleri, hizmetçilerden oluşan ve Bombay’ın iş gücü olan bu kesim, elektrik, temizlik ve su gibi temel şehir hizmetlerinden mahrumdur. Varoşlar, yetkililerin şehri “güzelleştirme” kampanyaları yüzünden sürekli yerle bir edilme tehdidiyle karşı karşıyadır.

201502271203_Tigre v meste_031

Tigre v meste [Şehir Kaplanları] (2012)
Yönetmen: Juraj Krasnohorský
Saat ve Tarih: 14 Mayıs, 19.00
Süre: 90 dakika

30 yaşına girmek üzere olan üç arkadaş birbirlerine Porsuk, Sırtlan ve Güvercin takma adlarıyla hitap ederler. Grubun en sevdiği aktivite, Bratislava Hayvanat Bahçesi’ndeki barda vakit öldürmektir. Ancak, içlerinde aşamadıkları bir boşluk duygusu vardır. Üçü de hayatı birlikte geçireği bir ruh eşi aramaktadır. Aralarından birinin, rüyalarının kadınını baştan çıkarmak için eski yaşam tarzı ve arkadaşlarından vazgeçmeye karar vermesi, engellenemez bir felakete yol açacak bir olaylar silsilesi başlatır.

201502271203_Ecopolis China (1)

Ecopolis China [Ekoşehir Çin] (2013)
Yönetmen: Anna-Karin Grönroos
Saat ve Tarih: 21 Mayıs, 19.00
Süre: 56 dakika

Bir milyar Çinli, kırsal kesimden şehre yerleştiğinde gezegenimiz geri dönüşü olmayacak bir yola girecek… Finlandiyalı tasarımcı ve eski politikacı Eero Paloheimo ile Çinli iş devi Zhang Yue, şehri baştan icat ederek dünyayı değiştirmenin peşindeler. Ancak, ütopyaları birbirinden çok farklı: Zhang, rekor bir hızda dünyanın en yüksek ve ekolojik binasını; gökdelen biçiminde bir “ekoşehir” inşa etmeyi planlıyor. Teknolojiden bağımsız eşsiz bir “laboratuvar şehir” tasarlayan Paloheimo ise, Pekin’in hemen dışındaki bir vadide bu tasarımı gerçekleştirmeye uğraşıyor. İnsanlığın geleceği, Çin’in kiraz vadilerinde mi, yoksa bulutların üzerinde mi gizli? Anna-Karin Grönroos, Çin’de yaklaşık 200 ekoşehir projesinin yürürlükte olduğu 2013’de çektiği bu filmde, aynı hayalin birbirinden çok farklı iki versiyonunun eş zamanlı hikâyesini anlatır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up