Hazreti Muhammed: Allah’ın Elçisi Filmine Dünya Ne Tepki Verdi?

Manşet

Hazreti Muhammed (s.a.v.)‘in hayatını anlatan İran yapımı, ‘Hz Muhammed (s.a.v.): Allah’ın Elçisi‘ filmi 2015’te bazı ülkelerde gösterime girmesinden sonra geçen Cuma Türkiye’de de vizyona girdi.

Yaklaşık 40 milyon dolarlık bütçeyle İran tarihinin en yüksek bütçeli filmi olan yapım; ‘Cennetin Çocukları’, ‘Cennetin Rengi, ‘Serçelerin Şarkısı’, ‘Baran’ gibi filmlerin yönetmeni, uluslararası alanda tanınan sinemacı Mecid Mecidi‘nin imzasını taşıyor.

Film bir üçlemenin ilk ayağı ve Hazreti Peygamber’in hayatının çocukluk evresini anlatıyor.

Çekimi yedi yıl süren filme İran’daki tüm dini otoriteler destek verdi, hatta dini lider Ayetullah Hamaney filmin setini gezdi.

Mustafa Akkad‘ın 1977 yapımı, Anthony Quinn‘in de rol aldığı ‘Çağrı‘ filminden sonraki bu en büyük bütçeli filmin, İran’la birlikte yurtdışındaki ilk gösterimini Kanada’da, Montreal Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Film, Batı’daki film eleştirmenlerinin önemli bir bölümünden genel olarak olumlu yorumlar aldı.

İslam dünyasında ise büyük oranda kabul görmekle birlikte çeşitli tepkiler de oldu.

‘Yüzünü göstermemek yetmez’ eleştirisi

Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’nden İslami Araştırma Akademisi İran’a filmi vizyona sokmama çağrısı yaptı. Din adamları, filmde Hazreti Muhammed (s.a.v)’in yüzünün gösterilmemesinin yetmeyeceğini, Hazreti Peygamber (s.a.v.)’e ait herhangi bir fiziksel görüntü ya da sesin de kullanılamayacağını savundu.

Filmin çekimlerinin çok büyük bir bölümü Kum kentinde inşa edilen platoda gerçekleştirildi. Mısırlı din adamları ayrıca Hazreti Peygamber (s.a.v.)’i canlandıran kişinin daha sonra kötü bir insan rolünde yer alma olasılığının bulunduğunu da belirtti.

Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdül Aziz El-Aşeyh de filmin Muhammed Peygamber’le ‘dalga geçtiğini ve onu aşağıladığını‘ söyledi. Hindistan’da, Mumbai merkezli İslami grup Raza Akademisi de, fiziki görünüm eleştirisi dışında ve filmde Müslüman olmayan oyuncuların da rol alması nedeniyle yapımı eleştiren bir fetva yayımladı.

Daha önce Mecidi’yle röportaj yapmış, filmin İran’daki çekimlerini ziyaret etmiş Kudüs TV, İran temsilcisi ve dış haberler müdürü Ramazan Bursa, bu eleştirilerin siyasi olduğunu düşünüyor.

BBC Türkçe’ye konuşan Bursa şunları söyledi:

“Mecid Mecidi bu filmi yapmaya karar verdiği zaman, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in karikatürleri yayınlamış, İslam coğrafyasından tepkiler gelmiş ve Batı’da bir İslamofobi oluşmuştu. Bunun üzerine Mecidi Batı’nın Hz. Peygamber (s.a.v.)’i hakkıyla tanımadığına kanaat getirmiş ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’i Batı’ya tanıtmak için böyle bir film yaptığını ifade etmişti.”

“Suudi Arabistan’la Mısır’da filmin protesto edilmesi bence, filmin içeriği gibi bir gerekçe sunsalar da, bununla ilgili değildir. Suudi Arabistan’la İran’ın politik ilişkileri, yine aynı şekilde Mısır’la İran’ın politik ilişkileri ortadadır ve bu politik gerginlik onların bu filme politik bir yaklaşımla eleştiri yapmasını getirmiştir”.

Film Türkiye’de, ilk üç günde 183 bin 524 kişi tarafından izlendi.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up