Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Haziran’ın “Altyazı”sı Bayilerde!

Yayınlandı

tarihinde

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Haziran sayısının kapağında, Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen yeni filmi Bir Zamanlar Anadolu’da yer alıyor.

Bir Zamanlar Anadolu'da

Bir Zamanlar Anadolu’da

Altyazı okurları, Ceylan’ın geçtiğimiz ay 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü Dardenne Kardeşler’le paylaşan filmiyle ilgili ilk değerlendirmeyi Vecdi Sayar’ın kaleminden okuyabilecekler. Dergideki Cannes dosyasında Altyazı yazarları, başta Altın Palmiye’yi alan The Tree of Life olmak üzere, festivalde beğeni kazanan ve önümüzdeki yılın sinema gündemini belirleyecek olan pek çok filmi de değerlendiriyorlar.

Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında bu ay, İngiliz usta Mike Leigh’nin bir kez daha sıradan insanların gündelik hayatlarını ve duygu dünyalarını büyük bir duyarlılıkla ele aldığıÖmrümüzden Bir Sene (Another Year) filmi öne çıkıyor. Vizyon sayfalarında ayrıca Kefaret (Atonement) ile tanınan Joe Wright’ın aksiyon-gerilim türüne geçiş yaptığı Hanna ve Peter Weir’in epik bir yolculuk hikâyesi anlatan yeni filmi Özgürlük Yolu (The Way Back) da inceleniyor.

Derginin Haziran sayısının ‘Vizyon Ötesi’ bölümündeyse üç adet kapsamlı yönetmen portresi dikkat çekiyor: Clint Eastwood’un son yirmi yılda ürettiği filmlerin ideolojik çerçevesini çizen bir inceleme ve Kutluğ Ataman’ın Aya Seyahat filmiyle filmografisinin geri kalan kısmı arasında bir bağ kuran bir değerlendirmenin yanı sıra ‘Yeni İmza’ köşesinde de Arjantinli genç auteur Lucrecia Martel’in sinemasını ele alan bir yazı yer alıyor. Altyazı ayrıca, yıl boyu devam edecek olan İşçi Filmleri Festivali’ni bahane ederek, Şerif Gören’den Erden Kıral’a, Zeki Demirkubuz’dan Derviş Zaim’e pek çok yönetmenin Türkiye sinemasının işçi sınıfını temsil biçimleriyle ilgili görüşlerine odaklanan bir soruşturmaya da yer veriyor. Cannes ile birlikte bu sayının diğer bir festival değerlendirmesi ise, Güney Amerika’nın heyecan uyandıran festivallerinden Buenos Aires Bağımsız Sinema Festivali.

Altyazı’nın bu sayısında ‘Dizi Film Kuşağı’ köşesine, başarısız bir yazarın seks ve uyuşturucu dolu hayatının hikâyesini anlatan Californication, ‘Benim Sinemalarım’a Yavuz Turgul’un en güzel filmlerinden Gölge Oyunu, ‘Devre Dışı’na ise Galerist’te düzenlenecek Warhol Hareket Halinde başlıklı sergi vesilesiyle pop art’ın en önemli temsilcisi Andy Warhol konuk oluyor.

Altyazı’nın 107. sayısının ‘Eleştiriler’ sayfalarındaysa Mayıs ayında sinemalarımızdan geçen Hayali AşklarPinaBeni Asla BırakmaKıyamet GecesiGişe Memuru ve Devrimden Sonra filmlerinin eleştiri yazıları okunabilir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 6 Ağustos 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 6 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Yeşil Şövalye (The Green Knight)

David Lowery’nin yönettiği The Green Knight, Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Sir Gawain’in, Yeşil Şövalye’nin meydan okumasını kabul ettikten sonra başından geçenlerin anlatıldığı anonim hikâyeden sinemaya uyarlandı.

Fragman için tıklayın

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

G.I. Joe evreninin sevilen karakterlerinden Snake Eyes’ı anlatan film, bir Japon klanına dahil olduktan sonra ölümcül bir ninja olmanın yanı sıra kendisine yeni bir yuva edinmiş olan Snake Eyes’ın hikâyesini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Bir Daha Asla Kar Yağmayacak (Sniegu juz nigdy nie bedzie, Never Gonna Snow Again)

Malgorzata Szumowska ve Michal Englert’in yönettiği Never Gonna Snow Again, mülteci olarak geldiği kasabada masör olarak çalışmaya başlayan Zhenia’nın, olağanüstü yetenekleriyle toplum içerisinde giderek bir guruya dönüşümünü anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Lanetli Kardeş (Dark Sister)

Dark Sister, sürekli tekrar eden cinayet görüleri görmeye başlayan Cassie’nin, bu görülerin gerçeğe dönüşmesiyle başından geçenleri konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Kayıp Kız (Still Here)

Vlad Feier’in ilk uzun metraj filmi Still Here, hem polisin hem de basının kaybolan bir kız için bazı olaylara nasıl vurdumduymaz yaklaştığını gözler önüne seriyor.

Fragman için tıklayın

Blackpink: The Movie

Film, sevilen Güney Koreli müzik grubu Blackpink’in bir araya gelişinin beşinci yılını, grup üyelerinin özel röportajları ve konser görüntüleri ile kutluyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et

Türkiye

“The Suicide Squad” Türkiye Gişesinde Zirvede

Haftanın en çok seyredileni!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Haftanın en çok izlenen filmleri belli oldu. Uzun süredir merakla beklenen “The Suicide Squad” vizyona girdiği ilk üç gününde, 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilerek Box Office Türkiye hafta sonu listesinin birincisi oldu.

Sinemaların normalleşmesi ile birlikte önemli filmler de vizyona girmeye başladı. Bu haftanın öne çıkan filmleri arasında gişeyi zirvede noktalayan yapım ise uzun süredir hayranları tarafından merakla beklenen The Suicide Squad oldu. Vizyona girdiği ilk üç gününde yaklaşık olarak 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilen film, Box Office Türkiye hafta sonu listesini birincilikle kapattı.

30 Temmuz – 01 Ağustos hafta sonunun toplam seyirci sayısının 155 bin civarında olduğu açıklanırken listenin devamı şu şekilde sıralandı:

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Mandıra Filozofu”nun Çekildiği Yer Yandı

Çökertme Koyu küle döndü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye’nin belli kesimlerinde çıkan yangınlar sonrasında “Mandıra Filozofu”nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü.

Başrolünde Müfit Can Saçıntı‘nın bulunduğu komedi filmi “Mandıra Filozofu“nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü. Ülkemizin belli yerlerinde halen devam eden yangınlar sonucunda küle dönen Çökertme Koyu’nun son hali Arda Esen, Müfit Can Saçıntı ve filmin yapımcısı Birol Güven tarafından paylaşıldı.

Esen yaptığı paylaşımı şu açıklma ile paylaştı:

“Hepimize geçmiş olsun. Mandıra Filozofu filmine ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki Çökertme Koyu artık bir kül yığını. Cennetti, cehenneme döndü maalesef. Kelimeler kifayetsiz. Arayan soran tüm dostlarımıza teşekkür ederiz…”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler