Hayvanlığın Lüzumu Yok

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar

Yaz yaklaştıkça animasyon sayıları da artmaya başlıyor. Gerçi epeydir her hafta en az bir animasyon film sinemalarda yerini alıyor. Bu haftanın seçilmişi Zootropolis. Adından da anlaşılacağı üzre yine bir hayvanlar alemi yolculuğu.

Animasyonların çoğu, ortaya atılan ilginç bir fikirle çıkıyor. Bu ilginçliği özümsedikten sonra perdede oynayan şeyi sıradan bir film gibi izliyoruz. Zootropolis’in ilginçliği ise vahşiliğinden kurtulmuş hayvanların bir arada yaşadığı bir şehrin hayal edilmiş olması. Yani ortada arınılmış bir hayvanlık durumu var. Olabildiğince ‘insanlaşan’ cümle hayvan bugünkü medeniyet cehenneminin, yani plazaların içinde yaşıyor, sistemin çarklarında dolanıp duruyorlar ‘insan’ gibi (ellerinden düşüremedikleri telefonlarla). Tabii hikaye tersine meyletmek zorunda ki film kendini izletsin. Filmimizin konusu da birden bire kaybolan ve ortaya vahşileşmiş şekilde çıkan yırtıcılar ve onları arayan iki hayvanın öyküsü.

Zootropolis ya da orijinal ismi ile Zootopia, inşa ettiği öykünün temeline didaktik bir takım mevzuları kattıktan sonra kendinden önceki animasyonların izinden gidiyor. Hayallerinin peşinden gitmek, inandığın şeyi mutlaka başarırsın vs… Sevimli bir tavşan ve kırmızı bir tilkinin bulaştığı gerilimli macerada hiç kuşkusuz yan karakterler filme renk katıyor. Gişe görevlisi ‘tembel’ hayvanları’ çörek düşkünü göbekli çita, sinsi koyunlar ve sportif polis amiri boğa.

Film, ailecek izlenebilecek ve çocuklara yol gösterecek nitelikte ele alınmış, eğlenceli olması da cabası. Lakin pek de yeni bir şey söylemiyor. Kurnaz tilki önyargısını yıkmaya çalışan Zootropolis, aslanı da olduğu yere, krallık olmasa da belediye başkanlığına koyuyor. Tavşanlar polis olamıyor; ama aslanlar her yerde aslan.

Bunun dışında bir de Cem Yılmaz faktörü var ki oraya değinmeden geçmemek lazım. Gişeyi artırmak için yapılmış bir numaradan başka bir şey değil bu hamle, halihazırda Yılmaz’dan çok daha iyi seslendirme yapan isimler var. Zaten Cem Yılmaz’ı başkasının yazdığı metinleri okurken dinlemek zevkli değil ki.

twitter.com/SerkanBastimar

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up