Haykırışların Yerini Alan Ufak Mırıltılar: Julieta

Eleştiri

Cüneyt Kara değerlendirdi . 

Pedro Alomdovar altın çağını 80’ler ve 90’ların başında yaşadı. Oscar ödüllü Konuş Onunla’dan sonra sineması değişti, temalar, teknik detayları aynı kalsa da o cesur ve sözünü sakınmaz tavrını unuttu gitti. Bu bazıları için Pedro Almodovar’ın olgunlaştığına bir işaretti. O haşarı çocuk gitmiş ve artık ayakları daha sağlam yere basan ve ne istediğini bilen bir yönetmen gelmişti. Fakat, Almodovar’ı Almodovar yapan meziyetlerine de rahmet okutmuştu.

Julieta, Almodovar’ın sinemasının o genel havasını size; renkleri, sanat yönetimi, kostüm tasarımları ile veriyor. Ama bu seyirci için yeterli mi? Hele de salonda Almodovar filmi izlemek için koltuğuna oturmuş seyirci için.

Kadınları en iyi anlayan ve anlatan yönetmen, Julieta’da acı çeken kadınlarını her zamanki gibi çok güçlü karakterler olarak göstermiyor. Zaafları olan, acı da çekebilen kadınlar Almodovar sineması için şaşırtıcı. Fakat Julieta’da işler biraz zorlama olmuş. Filmin başkarakterinin yaşadığı ani çöküş ve bunalım bazı tutarsızlıklara neden oluyor. Başta çok farklı bir kompozisyonda çizilen karakterini sonradan bambaşka bir ruh haline sokmak karakter gelişimi ve dönüşümü açısından çok zengin unsurlar olmasına rağmen burada pek kumaş tutmuyor. Ayrıca Julieta feministleri kızdırabilecek bir film. Karakterini her şeyi kabullenen bir karakter olarak anlatması Almodovar gibi bir ‘kadın dostu bir yönetmene’ yakıştırılamayabilir.

Başkarakterin gençliği ve orta yaşını canlandıran oyuncular birbirlerini öyle güzel tamamlamışlar ki, senaryoda sırıtan karakteri bu iki oyuncunun performansları kurtarmış. Özellikle Emma Suarez harika.

julieta

Almodovar filminin renk paletinin mavi ve sarı tonlarını, alamet-i farikası olan ilginç kostüm tasarımları ile şahlandırıyor. Oyuncularına hakimiyeti her zamanki gibi çok iyi.

Eski Almodovar olsaydı bu filmde karakterler düzene, aşklarına ve etrafa umarsızca haykırır ve genel yerleşik kuralları bozar, alt-üst eder onları dalgaya alırdı, Almodovar da onlarla beraber hem kendini eğlendirir hem bizi eğlendirirdi. Ama dedik ya Almodovar sineması artık değişti diye. İşte o yeni sinemada haykıran karakterlerden çok, mırıldanan, çekingen nağmeler var. Ne olursa olsun bir Almodovar filmini perdede izlemek gibisi de yok.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up