Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek Felsefi Filmler (4)

Liste

Lütfen Beni Öldürme (2006) Stranger Than Fiction

Hayatınız savrulup giderken kendinizin bir roman kahramanı olduğunu fark etseniz ne olurdu? Bu soruyu temel alan Lütfen Beni Öldürme, yine kötü harcanmış bir ömrün son virajda yapılmış muhasebesini anlatıyor. Filmin kahramanı ölüme doğru kaçınılmaz bir sonu sezip kendi hayatını yazan yazara ulaşmak için mücadele veriyor. Yazara yapılan yolculukta Harold adlı karakterimiz felsefi anlamda bir değişimden geçiyor.

___

Hayalimdeki Aşk

Hayalimdeki Aşk (2012) Ruby Sparks

Diyelim bir yazarsınız ve yazdığınız şeyler gerçek oluyor, ne yazardınız? Filmdeki yazar karakterimiz Calvin bunu fark edince hayatındaki en büyük eksik olan şeyi aşkı döktürüyor klavyesi ile. Üstelik kusursuz bir kadın yazarak. Hem yazarlık mesleğine hem de en civcivli mesele olan aşka farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan film, her ne kadar romantik komedi unsurlarını barındırsa da seyirlik ve felsefi kırıntılar barındırıyor bünyesinde.

____

Kumanda

Kumanda (2006) Click

Adam Sandler’in bu sıra dışı filmi, hayatımızı bir kumanda ile idare etsek nasıl olurdu sorusunu 107 dakikalık bir filme dönüştürmüş. Ailenin önemi, akıp giden zamanın bir damlasının bile ziyan edilmemesi, aşkın çetrefilli bir mevzuu olduğunu anlatan Click bittiğinde gözünüz yaşlı bir şekilde yeni kararlar verirken bulacaksınız kendinizi.

___

Küçük Prens

Küçük Prens (2015) The Little Prince

Antoine de Saint-Exupéry’in klasikleşmiş eseri ‘Küçük Prens’ içerdiği derin ve yalın felsefesi ile zaten bir başucu kitabıdır. Bu güzelim eser, layık olduğu görsellikle animasyona çevrildi. İnsanların kaybettiği çocuksu anlayışı, mutluluğun basit şeylerle de sağlanacağı, düzenin sizi soktuğu kalıpların bir şekilde kırılabileceğinin mesajını veren Küçük Prens edebi diyalogları ile felsefi filmlerin en güzellerinden biridir.

____

Prenses Kaguya Masalı

Prenses Kaguya Masalı (2013) Kaguyahime no monogatari

Bu güzelim anime, bir bambudan dünyaya gelen Prenses Kaguya’nın masalsı öyküsünü anlatır. Kızının bir prenses olduğunu düşünen bambu satıcısı onu süslere, ihtişama boğar. Güzelliği dillere destan olan genç kızımıza saygın ailelerden 5 talip çıkar. Kaguya gerçek aşkı bulmak için bu gençleri bir testten geçirir. İşte bu 5 test hem hayatta değer verilen şeylerin bazen ne kadar önemsiz olduğunu hem de gerçek aşk için neler yapılabileceğinin sınavıdır. Kaguya’yı izlemediyseniz, not edin. Zira kaçırılmayacak güzel bir anime!

____

The Revenant

Diriliş (2015) The Revenant

Film beyaz ırkla kızılderililer arasında kalmış Hugh Glass’ın, öldürülen kızılderili oğlunun intikam öyküsünü anlatsa da temelinde bir iç yolculuk hikayesidir. Doğanın zorlu ortamında hem yaşamaya hem de intikamını almaya çalışan Glass, işgalcilerin katlettiği kızılderili kültürünün son nefeslerine tanık olur.

___

Tesadüfler

Tesadüfler (2004) I Heart Huckabees

Varoluşçu bir komedi olarak tanımlayabileceğimiz bu komedi filmi, bir marketler zincirinin mahallelerinde daha da büyümesini engellemek isteyen Albert’in hikayesidir. Albert kötü bir şairdir aynı zamanda. Filmdeki iki ‘dedektif’ tesadüfleri konu alan bir araştırmaya girerler. Sordukları sorular ise epey felsefidir. Biz kimiz, neyiz ve neden biz? Sıkıcı felsefilikten uzak seyirlik bir komedi.

__

Bugün Aslında Dündü

Bugün Aslında Dündü (1993) Groundhog Day

90’ların başlarında seyirci ile buluşan bu fantezi komedisinde Phil Connors adındaki karakterin yıllar sürecek olan bir zaman döngüsünün içerinde hapsolmasına tanık oluyoruz. Her gün Phil için aynıdır, Şubat’ın 2’si yani baharın başlangıcını sembolize eden “Groundhog” (dağ sıçanı) adında her sene kutlanılan bir gün. Phil insanlardan haz etmeyen ve her gün aynı hava durumunu rapor etmekten bıkmış bir hava tahmincisi.

Bir gün Pittsburgh’e giderken kar fırtınasına yakalanan Phil Punxsutawneyadında bir kasabada kalmak zorunda kalır. Sabah kalktığında hala 2 Şubat olduğunu fark eden Phil bundan sonraki bütün günlerin aynı olduğu bu kasabadan kaçmaya çalışsa da başaramaz. Bu sonu olmayan döngüden kurtulamayacağını anlayınca kaderine razı olur ve alışma çabalarına girişir.

Bu süreçte Fransızca ve piyano çalmayı öğrenir, herkesin yardımına koşar, iş arkadaşı Rita’yı etkilemek için tonla çaba harcar. Phil yavaş yavaş yerel bir kahraman olmaya doğru giderken bizim şahit olduğumuz Nietzsche’nin “Bengi Dönüş” ilkesi. Aslına bakarsanız Phil’in belli bir zaman döngüsüne hapsolmasının sebebi tamamen “Amor Fati” ile ilintili, yani Nietzsche’nin Türkçe’ye “kader sevgisi” olarak çevrilen felsefi bakışı. Ne zamanki Phil “Amor Fati”yi kabullenir zaman döngüsü bozulur ve kahramanımız 3 Şubat’a uyanır.

___

Manolya

Manolya (1999) Magnolia

San Fernando Valley’de sıradan bir günde ölmek üzere olan bir baba, genç karısı, bir erkek bakıcı, kaybolmuş ünlü bir oğul, aşık bir polis, dahi bir çocuk, eskiden dahi bir çocuk olan bir adam, bir şov programı sunucusu ve yabancılaşmış bir kız bir hikayenin farklı parçalarında yerlerini alacaklardır. Bu insanlar, unutulmaz bir heyecanla sonlanacak bu gün içinde, şans, hareket, geride bırakılan zaman ve rastlantılar yumağında adeta birbirlerinin hayatlarının içinden zikzaklar çizerek geçecek ve birbirlerini çözümleyeceklerdir.

Heba edilmiş hayatlar, sevgisiz büyüyen insanlar, bireyler arasında hesaplaşma ve olağanüstü olaylarla örgülü Manolya, uzun süresine sabrederseniz size muhakkak bir şeyler kazandıracaktır.

____

Yeni Ahit

Yeni Ahit (2015) Le tout nouveau testament

Film, aile üzerinden Hıristiyanlık inancını sorguluyor. Yepyeni Ahit’i yazmaya karar veren bir kız çocuğu yanına evsiz bir katip alır ve 6 havari bulmak için yola koyulur. İnsanların inancını herkese gönderdiği ölüm tarihini bildiren mesajla sarsan kız çocuğu aslında bireyin hayatını sorgulamasını sağlıyor. Filmdeki 6 havari hayatlarındaki eksikleri, yarım kalmışlıkları tamamlamak için yollara düşüyor. Film, ‘dini’ bir öyküyü temel alsa da aslında bireyin var olduğu bu dünyada hayatına hiç dönüp bakmadığını ve dünyayı yaşamadan bir ömrü harcadığını söylüyor. İzleyin, kendinizden bir parça bulacaksınız muhakkak.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up