Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek Felsefi Filmler (2)

Liste

 

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

Dead-Poets-Society

1.Ölü Ozanlar Derneği

Katı bir disiplin anlayışını kırmaya çalışan idealist öğretmen John Keating’in hikâyesi çerçevesinde şekillenen filmimizde John Keating’in, katı ve ezberci eğitim sisteminin kalıplarını kırmaya çalışışının hikayesi anlatılıyor.

____

rope

2.Rope

Nietzsche’nin üst insan kavramına bir eleştiriyi görürüz. İnsanların toplumsal ve ahlaki kurallar çizgisine çıkmasının doğuracağı olumsuz etkiler anlatılır.

___

3.Logan’s Run

80’li yıllarda çekilen film adeta günümüz tüketim toplumunun yaşadığı alışveriş çılgınlığını, düştüğü kimlik karmaşasını farklı bir perspektiften bize sunuyor.

___

Love and Death

4.Love and Death

Woody Allen’ın Rusya tarihini anlattığı film, geri planda ise aşk ve ölüm konusunu alışılagelmişin çok dışında absürt bir üslupla ele alır. Aşk ve ölüm iki felsefi konuya Allen dokunuşu…

___

5.Offret

Hayatın anlamına dair varoluşsal sorunları olan bir profesörün kendi içerisinde yaşadığı gelgitlerini ele alır filmimiz. Bir Tarkovski şaheseridir.

___

6.Der Himmel Uber Berlın

Hayat bazen siyah beyazdır. Bazense çok renkli. Bu iki gel-gitin arasında kalmış olumsuzluğu, yaşamayı keşfeden bir meleğin hikayesini izleyeceğiz. Kaçırmayın!

___

7. Yedinci Mühür

Orta Çağ Avrupa’sında Tanrıya inanmakla inanmamak arasında buhranlar yaşayan bir şövalyenin gözünden hem o dönem insanlarının ölüme, Tanrıya olan bakışını hem de hayatımıza dair kararlar almanın yerini sorgulayan bir film…

___

les400coups

8.400 Darbe

Dönemin Fransa’sındaki toplumsal aile yapısına ve okul sistemine ağır eleştirilerle örülü, zamanında çok ses getirmiş bir filmdir. Yeni Dalga’nın en iyilerinden olan 400 Darbe mutsuz bir çocuğun, ailesinin ilgisinden mahrum bir çocuğun neler yapacağını bize gösterir.

__

“Baran”, Bugün TRT 1′de

9.Baran

Aşk konusu üzerine çekilmeyen film yoktur. Ama beşeri aşkın ilahi aşka dönüşümünü görmek gerekirse bu filmi kaçırmamamız gerekir.

____

Yeralti

10.Yeraltı

Zeki Demirkubuz’un Dostoyevski uyarlaması olan filminde, iç dünyasında gerilimler yaşayan memur Muharrem’in insanların iki yüzlülüğünden şikayet eden ama kendisinin de doğruları söylemeye cesareti olmadığını fark edip kendi içinde yasadığı çelişki ve buhranları görürüz.

____

Kirazın Tadı

11.Kirazın Tadı

Film, ölüm teması üzerine kuruludur. Ama ölüm temasını çok farklı işler. Burada Bedi karakteri öldükten sonra üzerine toprak atılmasını istiyor. Doğu toplumlarında bedene önem verilmezken burada bedene kıyamama durumunu görüyoruz. Ölmektense kaybolmak isteyen bir karakterle karşı karşıya kalıyoruz.

___

12.Waking Life

Rüya insan derinliklerini belki de düşüncelerimizdeki uçsuz bucaksızlığın bir metaforudur. Sürekli rüyalarında yaşayan orada sıkışmış bir adamın üzerinden filmi seyretme imkanı buluyoruz.

___

13.The Unbearable Lightness of Being

Milan Kundera’nın aynı adlı eserinden uyarlanmış filmde, hayatlarındaki bağlılıklarından kaçarak varoluşsal problemlerini çözmeye çalışan Thomas ve Tereza çiftinin otorite, aile bağı, kendi bunalımlarını apolitik gibi gözükseler de ülkeleri ve kendi hayatlarına dair gelgitlerini anlatır.

___

Annex-Mifune-Toshiro-Rashomon_02

14.Rashomon

Filmde bir samurayın hikayesi anlatılır. Ormandan gezerken saldırıya uğrayıp öldürülür. Karısına da tecavüz edilir. Yalnız karısı ve haydutun hikayesi çok farklıdır. Bu sefer mezarda yatan eşe de medyumun vasıtasıyla soru sorulur ve o da çok farklı bir hikaye anlatır. Olayın aslı bir türlü gün yüzüne çıkılamaz aslında burada anlatılmak istenen insanoğlu ölse de yaşasa da yalandan daha doğrusu kendini kandırma zaafından asla vazgeçemez.

___

alphaville

15.Alphaville

Amerikalı özel dedektif Lemmy, bir duyarsız insanı makineden farksız duruma getiren Alpha 60 adlı mekanda kendisini bulur. Mesleğinin vermiş olduğu şüpheci özelliğinden dolayı bu distopik yeri sorgular ve orada tanıştığı Natacha’yı kurtarmaya çalışır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up