Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek 10 Felsefi Film (11)

Liste

Teströl és lélekröl

Beden ve Ruh (2017) Teströl és lélekröl IMDb 8.1

Uyku ve uyanıklık, zihin ve maddenin ikiliğini temel alan, günlük dünyada belirsiz bir aşk hikayesi.

Kendi sakin hayatında kendi halinde biri olarak yaşayan Endre bir mezbaha firmasında finans direktörü olarak çalışmaktadır. Şirkete yeni gelen Maria hastalıklı derecede asosyal, kendi halinde bir karakterdir. Endre de içine kapanık biri olmasına rağmen Maria’dan hoşlanmıştır ve bunu kimseye söyleyememektedir. Şirketin psikiyatrı ise bu iki kişinin aynı rüyaları gördüğünü fark edince onları birbirleri ile tanıştırır ve ikili arasında garip bir ilişki başlar.

____

Café de Flore

Ruh Eşim (2011) Café de Flore IMDb 7.4

Sevgi üzerine gizemli ve olağanüstü bir yolculuk… Bir adamla bir kadın, bir anne ile çocuğu arasında yaşanan destansı bir sevgi hikayesi… Geçmişle, günümüz arasında kuvvetli bir bağ…

1960’lar Paris’inde yaşayan Jacqueline, engelli çocuğu doğduğunda eşi onu bundan dolayı terk eder. Jacqueline’nin artık hayattaki tek amacı engelli evladı ile ilgilenmektir. Günümüz Montreal’inde ise; Antoine Godin isimli genç bir adam DJ’lik yaparak geçimini sağlamakta ve sıkıntılı bir aile yaşantısı sürdürmektedir. 2 farklı devirde yaşayan bu iki insan, hayatlarını sarsacak ihtiras dolu anlar yaşamışlardır.

___

Oxford Cinayetleri

Oxford Cinayetleri (2008) The Oxford Murders IMDb 6.1

Matematik cinayetleri…

Oxford Üniversitesi’nin şöhretli profesörlerinden Arthur Seldom ve heyecanlı ama müthiş zeki öğrencisi Martin’in sıra dışı bir uğraşları vardır. Matematiksel sembolleri çözmeye, aklın sınırlarını zorlamaya çalışıyorlardır. Fakat ikisi de beklemedikleri bir anda kendilerini seri cinayetlerin ortasında bulurlar. Matematiğin sırlarını ve felsefenin gizemlerini içeren oldukça başarılı bir eserden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda İspanya’da çektiği filmlerle dikkat çeken Álex de la Iglesia var.

___

Nokta

Nokta (2008) IMDb 6.8

Nokta, bir zamanlar işlediği bir suç yüzünden azap çeken ve çektiği azaptan kurtulmaya çalışan bir adamın hikayesi. Ahmet yakın bir arkadaşının ön ayak olması ile tarihi değeri yüksek bir Kur’an hırsızlığına bulaşır. Ancak kalkıştığı iş onu hiç istemediği bir noktaya sürükler.

_____

Tıkanma

Tıkanma (2008) Choke IMDb 6.5

Fight Club / Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuk Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlanan Tıkanma, modern aileyi ve bencil toplum düzenini yerden yere vuran, çarpık bir mizah anlayışıyla örülü, gayet sivri bir komedi-dram. Bu bağımsız yapımın anti-kahramanı Victor, bir seks bağımlısı. Üstüne üstlük, annesi Ida, Alzheimer hastası. Victor, annesinin hastane masraflarını karşılamak için pahalı lokantalara gidip sonradan para sızdırmak için boğazına yemek kaçmış numarası yapıyor. Victor’un hayatı, annesi için yeni bir tedavi yöntemi öneren doktor Paige’le tanıştığında değişiyor.

___

Yalnızlık Çökünce

Yalnızlık Çökünce (2007) O’ Horten IMDb 6.8

Trenin makinisti kendisini almaksızın istasyonu terk ettiği an, makinist Odd Horten (Bard Owe), önünde uzanan geleceğin basılı zaman çizelgeleri ve iyi bilinen istasyonlar olmaksızın geçecek bir yolculuk olduğunu anlamıştır.

O’ Horten dakik bir demiryolu ağının bir parçası olarak yolculuk ettiği 40 yılın ardından emekli olmaya mecbur edilmiştir ve platform onun için artık güven dolu bir yer değildir. Düzenli ve yalnız varoluşu yerini olasılık dışı serüvenlerle ve şaşkınlık verici ikilemlerle dolu bir geleceğe bırakmak üzeredir: Horten uçakla seyahat edebilecek midir? Ödüllü teknesini eninde sonunda satacak mıdır? Peki nasıl kendisini bir çift yüksek topuklu kadın ayakkabısının içinde bulmuştur? Ya direksiyonda gözleri bağlı bir adamla yaptığı kabus gibi yolculuktan kurtulabilecek midir?

___

Şeytan Duymadan Önce

Şeytan Duymadan Önce (2007) Before the Devil Knows You’re Dead IMDb 7.3

Maddi zorluğa düşen borsa simsarı Andy’nin, kardeşi Hank’i anne ve babalarının sahip olduğu mücevherci dükkânını soymaya ikna etmesiyle başlayan “Şeytan Duymadan Önce”nin öyküsünde, Andy ve Hank’in şansları pek iyi gitmiyor. Andy ve Hank’in babaları, peşinde olduğu suçluların oğulları olduğundan habersizce adaletin yerini bulmasını beklerken kardeşler, Andy’nin eşi Gina ile birlikte başarısız soygun girişimlerinin tüm sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

___

Rendition

Yargısız İnfaz (2007) Rendition IMDb 6.8

Isabella El-Ibrahim, Mısır kökenli bir kimya mühendisi ile evlidir ve ondan bir çocuğu vardır. Eşi Anwar El-Ibrahim Güney Afrika’dan Washington’a dönmek üzere uçağa binecekken tutuklanır. Eşini ümitsizce bekleyen Isabella, sonunda eşinin izini sürmeye başlar.
Bu sırada Anwar yasadışı bir şekilde tutuklanarak, bilinmeyen bir mahzende saklı tutulmaktadır. CIA’de analist olarak görev yapan Douglas hayatının ilk soruşturmasına girecektir. Anwar’ın işkence dolu soruşturması devam ederken, Isabella da sorumluların peşindedir. Şiddetin ve zorun dozu arttıkça Douglas görevi ve vicdanı arasında bir karar vermek zorunda kalacaktır.

___

13 Tzameti

13 Tzameti (2005) IMDb 7.4

Sebastian kendi halinde, Fransa’ya göç etmiş Gürcü bir aileden gelen bir gençtir. Ara sıra bulduğu ufak tefek işlerden para kazanır. Çatısını onardığı evin sahibinin ölümüyle parasını alamayacağını öğrenir ve evde tanık olduğu konuşmalardan önemli olduğunu anladığı bir zarfı da alarak evden ayrılır. Sebastian zarftaki direktifleri izleyerek ne olduğu hakkında en ufak bir fikri olmadığı küçük bir macera yaşayabileceğini düşünmektedir. Sonunda istediği bir şey çıkmamasında bile yaptığı yolculuk yanına kar kalacaktır.
Sonunda önüne çıkansa hiç hayal edemeyeceği tüyler ürpertici bir yerdir. “Küçük” insanların hayatları, kaybetmeyi göze alabilecekleri ve alamayacakları üzerine vurucu ve sıra dışı bir film. Filmde toplumsal çöküntü zamanlarında insanların hayatı anlamlandırmaları ya da anlamlandıramamaları, yaşamakla yaşamamanın önem çizgisinin belirsizleştiği noktayı görmek heyecan verici.

____

Epizoda u zivotu beraca zeljeza

Bir Hurdacının Hayatı (2013) Epizoda u zivotu beraca zeljeza IMDb 6.8

Gerçek olayları beyaz perdeye taşıyan ve belgesele yakın bir yaklaşımla olağanüstü bir cesaret ve umut öyküsü anlatan bir dram…

Bu filmin kahramanları, kendilerini oynayan bir ailenin fertleri. Nazif hurda demir toplayarak hayatını güç bela kazanmaktadır. Nazif’in eşi Senada düşük yaptığında hastane, sigortaları olmadığı için öyle yüksek bir meblağ talep eder ki ameliyat olmadan kasabalarına dönmek zorunda kalırlar. Nazif, eşinin hayatını kurtarmak için, on gün boyunca daha çok hurda toplamaya ve yardım bulmaya çabalarken çağdaş dünyanın umursamazlığı ve gizli ayrımcılığını da göğüslemeye çalışacaktır.

____

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up