Hayalperdesi’nin 37. Sayısı Çıktı

Türkiye

Hayal Perdesi Sinema Dergisi Kasım – Aralık 2013 Tarihli 37. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında…

Derginin Vizyon sayfalarında bu sayıda, Aslı Özge’nin dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ikinci uzun metrajlı çalışması Hayatboyu, Noah Baumbach’ın Fransız Yeni Dalgası etkisindeki bağımsız filmi Frances Ha ve Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in etkileyici eseri Onur Savaşı (Jagten) yer alıyor.

Hayal Perdesi’nin yeni sayısında Abbas Kiyarüstemi ile Tahran’daki evinde yapılan söyleşi öne çıkıyor. Dünyanın en büyük yönetmenlerinden Kiyarüstemi söyleşide, film yapma motivasyonu ve tefekkür süreçlerinden, filmlerinin seyirciyle kurduğu ilişkiyi kadar pek çok konuya değiniyor. Küre Yayınları’ndan çıkacak Yakın Plan: Kiyarüstemi isimli kitapta tamamının yayınlanacağı söyleşi, Kiyarüstemi’nin Türkiye’deki sinema dergilerine şimdiye kadar verdiği en geniş söyleşi olarak da öne çıkıyor.

HayalperdesiDerginin bu sayıdaki dosya konusu ise, son zamanlarda artan alternatif gösterim yerleri. 34 ve 35. sayılarda hazırlanan Türkiye’de Dağıtım Sorunu başlığıyla yapılan dosyaları tamamlayan çalışmada, bağımsız filmler gösteren mekânların izleri sürülüyor ve bu mekânlardaki yöneticilerle yapılan söyleşilere yer veriliyor.

Türk Sineması Araştırmaları bölümünde, Türk sinemasının başlangıç tarihiyle ilgili yapılan tartışmalara atıfta bulunan Igor Stardelov söyleşisi ile Burçak Evren’in kaleme aldığı Manaki Kardeşler’le ilgili bir makale bulunuyor. Perspektif ‘de Zeynep Gemuhluoğlu Mühürlenmiş Zamanın İzinde Sinema ve Tarih başlıklı makalesinde, sinemanın tarih ile kurduğu ilişkiyi tartışmaya açıyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde Casablanca filmine odaklanıyor.

Belgesel Odası’nda BBC tarafından yapılan Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorluğu belgesel dizisini tarihçi Yakoob Ahmed değerlendiriyor. Kamera Arkası’nda Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, Meleğin Düşüşü, İklimler, Yumurta, Üç Maymun ve Bal gibi önemli filmlerin kurgucusu Ayhan Ergürsel dergiye konuk oluyor. Festival Günlüğü’nde Sinan Sertel 4. Malatya Film Festivali’ni yazıyor, Dizikritik’te Remzi Şimşek Ben de Özledim dizisini ele alıyor.

Kitaplık’ta Sema Karaca Bela Balazs’ın Görünen İnsan kitabını tartışıyor, Keşif’te Ahmet Terzioğlu bu yılın en iyi filmlerinin başında gelen The Act of Killing’i öne çıkarıyor. Dergideki İngilizce yazıların yer aldığı English Section kısmında, Yakoob Ahmed’in makalesi ile Igor Stardelov’un söyleşisi bulunuyor. Neden Film Seyrediyoruz bölümünde ise Mustafa Demiray, film izlemenin önemini, film izlerken tuttuğu notlara atıfta bulunarak ifade ediyor.

İletişim Bilgileri:

Adres: Vefa Cad. No:48 34134 Vefa / İstanbul

Telefon: + 90 212 528 22 22 / + 90 212 513 32 20

Mail: hayalperdesi@hayalperdesi.net

İnternet Sitesi: www.hayalperdesi.net

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up