Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Hayalperdesi’nin 37. Sayısı Çıktı

Yayınlandı

tarihinde

Hayal Perdesi Sinema Dergisi Kasım – Aralık 2013 Tarihli 37. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında…

Derginin Vizyon sayfalarında bu sayıda, Aslı Özge’nin dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ikinci uzun metrajlı çalışması Hayatboyu, Noah Baumbach’ın Fransız Yeni Dalgası etkisindeki bağımsız filmi Frances Ha ve Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in etkileyici eseri Onur Savaşı (Jagten) yer alıyor.

Hayal Perdesi’nin yeni sayısında Abbas Kiyarüstemi ile Tahran’daki evinde yapılan söyleşi öne çıkıyor. Dünyanın en büyük yönetmenlerinden Kiyarüstemi söyleşide, film yapma motivasyonu ve tefekkür süreçlerinden, filmlerinin seyirciyle kurduğu ilişkiyi kadar pek çok konuya değiniyor. Küre Yayınları’ndan çıkacak Yakın Plan: Kiyarüstemi isimli kitapta tamamının yayınlanacağı söyleşi, Kiyarüstemi’nin Türkiye’deki sinema dergilerine şimdiye kadar verdiği en geniş söyleşi olarak da öne çıkıyor.

HayalperdesiDerginin bu sayıdaki dosya konusu ise, son zamanlarda artan alternatif gösterim yerleri. 34 ve 35. sayılarda hazırlanan Türkiye’de Dağıtım Sorunu başlığıyla yapılan dosyaları tamamlayan çalışmada, bağımsız filmler gösteren mekânların izleri sürülüyor ve bu mekânlardaki yöneticilerle yapılan söyleşilere yer veriliyor.

Türk Sineması Araştırmaları bölümünde, Türk sinemasının başlangıç tarihiyle ilgili yapılan tartışmalara atıfta bulunan Igor Stardelov söyleşisi ile Burçak Evren’in kaleme aldığı Manaki Kardeşler’le ilgili bir makale bulunuyor. Perspektif ‘de Zeynep Gemuhluoğlu Mühürlenmiş Zamanın İzinde Sinema ve Tarih başlıklı makalesinde, sinemanın tarih ile kurduğu ilişkiyi tartışmaya açıyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde Casablanca filmine odaklanıyor.

Belgesel Odası’nda BBC tarafından yapılan Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorluğu belgesel dizisini tarihçi Yakoob Ahmed değerlendiriyor. Kamera Arkası’nda Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, Meleğin Düşüşü, İklimler, Yumurta, Üç Maymun ve Bal gibi önemli filmlerin kurgucusu Ayhan Ergürsel dergiye konuk oluyor. Festival Günlüğü’nde Sinan Sertel 4. Malatya Film Festivali’ni yazıyor, Dizikritik’te Remzi Şimşek Ben de Özledim dizisini ele alıyor.

Kitaplık’ta Sema Karaca Bela Balazs’ın Görünen İnsan kitabını tartışıyor, Keşif’te Ahmet Terzioğlu bu yılın en iyi filmlerinin başında gelen The Act of Killing’i öne çıkarıyor. Dergideki İngilizce yazıların yer aldığı English Section kısmında, Yakoob Ahmed’in makalesi ile Igor Stardelov’un söyleşisi bulunuyor. Neden Film Seyrediyoruz bölümünde ise Mustafa Demiray, film izlemenin önemini, film izlerken tuttuğu notlara atıfta bulunarak ifade ediyor.

İletişim Bilgileri:

Adres: Vefa Cad. No:48 34134 Vefa / İstanbul

Telefon: + 90 212 528 22 22 / + 90 212 513 32 20

Mail: hayalperdesi@hayalperdesi.net

İnternet Sitesi: www.hayalperdesi.net

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ata Demirer “Bursa Bülbülü”nün Senaryosunu Tamamladı

Film müzikal olarak çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bursa Bülbülü

Ata Demirer geçtiğimiz haftalarda duyurduğu yeni filmi “Bursa Bülbülü”nün senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda Hülya Koçyiğit’in sunuculuğunu yaptığı Film Gibi Hayatlar programına katılan Ata Demirer, yeni filmi “Bursa Bülbülü”nün hazırlıklarına başladığını duyurmuştu. Sinemaya verdiği uzun aranın ardından sevenlerini mutlu eden filmin senaryosu da geçtiğimiz gün tamamlandı.

Eyvah Eyvah serisi, Olanlar Oldu, Niyazi Gül Dört Nala, Berlin Kaplanı ve son olarak Hedefim Sensin filmleriyle hafızlarda yer edinen usta oyuncu, yeni filminin senaryosunu tamamladığını da sosyal medya hesabından sevenleriyle paylaştı.

Müzikal olarak çekilecek filmin oyuncu kadrosuna dair herhangi bir açıklama bulunmazken, filmin konusunun 1980’li yıllarda geçecek bir müzikal olcağı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler