Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Hayalperdesi’nin 37. Sayısı Çıktı

Yayınlandı

tarihinde

Hayal Perdesi Sinema Dergisi Kasım – Aralık 2013 Tarihli 37. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında…

Derginin Vizyon sayfalarında bu sayıda, Aslı Özge’nin dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ikinci uzun metrajlı çalışması Hayatboyu, Noah Baumbach’ın Fransız Yeni Dalgası etkisindeki bağımsız filmi Frances Ha ve Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in etkileyici eseri Onur Savaşı (Jagten) yer alıyor.

Hayal Perdesi’nin yeni sayısında Abbas Kiyarüstemi ile Tahran’daki evinde yapılan söyleşi öne çıkıyor. Dünyanın en büyük yönetmenlerinden Kiyarüstemi söyleşide, film yapma motivasyonu ve tefekkür süreçlerinden, filmlerinin seyirciyle kurduğu ilişkiyi kadar pek çok konuya değiniyor. Küre Yayınları’ndan çıkacak Yakın Plan: Kiyarüstemi isimli kitapta tamamının yayınlanacağı söyleşi, Kiyarüstemi’nin Türkiye’deki sinema dergilerine şimdiye kadar verdiği en geniş söyleşi olarak da öne çıkıyor.

HayalperdesiDerginin bu sayıdaki dosya konusu ise, son zamanlarda artan alternatif gösterim yerleri. 34 ve 35. sayılarda hazırlanan Türkiye’de Dağıtım Sorunu başlığıyla yapılan dosyaları tamamlayan çalışmada, bağımsız filmler gösteren mekânların izleri sürülüyor ve bu mekânlardaki yöneticilerle yapılan söyleşilere yer veriliyor.

Türk Sineması Araştırmaları bölümünde, Türk sinemasının başlangıç tarihiyle ilgili yapılan tartışmalara atıfta bulunan Igor Stardelov söyleşisi ile Burçak Evren’in kaleme aldığı Manaki Kardeşler’le ilgili bir makale bulunuyor. Perspektif ‘de Zeynep Gemuhluoğlu Mühürlenmiş Zamanın İzinde Sinema ve Tarih başlıklı makalesinde, sinemanın tarih ile kurduğu ilişkiyi tartışmaya açıyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde Casablanca filmine odaklanıyor.

Belgesel Odası’nda BBC tarafından yapılan Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorluğu belgesel dizisini tarihçi Yakoob Ahmed değerlendiriyor. Kamera Arkası’nda Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, Meleğin Düşüşü, İklimler, Yumurta, Üç Maymun ve Bal gibi önemli filmlerin kurgucusu Ayhan Ergürsel dergiye konuk oluyor. Festival Günlüğü’nde Sinan Sertel 4. Malatya Film Festivali’ni yazıyor, Dizikritik’te Remzi Şimşek Ben de Özledim dizisini ele alıyor.

Kitaplık’ta Sema Karaca Bela Balazs’ın Görünen İnsan kitabını tartışıyor, Keşif’te Ahmet Terzioğlu bu yılın en iyi filmlerinin başında gelen The Act of Killing’i öne çıkarıyor. Dergideki İngilizce yazıların yer aldığı English Section kısmında, Yakoob Ahmed’in makalesi ile Igor Stardelov’un söyleşisi bulunuyor. Neden Film Seyrediyoruz bölümünde ise Mustafa Demiray, film izlemenin önemini, film izlerken tuttuğu notlara atıfta bulunarak ifade ediyor.

İletişim Bilgileri:

Adres: Vefa Cad. No:48 34134 Vefa / İstanbul

Telefon: + 90 212 528 22 22 / + 90 212 513 32 20

Mail: hayalperdesi@hayalperdesi.net

İnternet Sitesi: www.hayalperdesi.net

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

İntikam Vakti Bugün Vizyonda

Jason Statham filmin başrolünü üstleniyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Jason Statham’ın yer aldığı aksiyon filmi “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

Aksiyon tutkunlarının gözde oyuncusu Jason Statham’ın başrolünde yer aldığı “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) itibariyle sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor. Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, ABD’de vizyona girdiği hafta birinci sırada açılış yapan film, 2021’in en iddialı aksiyon filmi olarak öne çıkıyor.

Eleştirmenlerin sinemada izlenmesi gerektiğine özellikle vurgu yaptığı filmin konusu şöyle: Varlıklı ve güçlü bir adam olan H, her hafta milyonlarca dolarlık taşıma işi yapan bir zırhlı araç şirketinde özel güvenlik görevlisi olarak işe girer. Olağanüstü yetenekleriyle tüm soygun girişimlerini neredeyse tek başına engelleyen H’in bu işte neden çalıştığını kimse anlayamaz. H’in aklında ise tek bir şey vardır: Oğlunun ölümüne sebep olan adamlardan intikamını almak.

Nefes kesen, heyecan dolu aksiyon filmi İntikam Vakti, Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile sinemalarda.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 26 Kasım 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 11 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Gucci Ailesi (House of Gucci)

Ridley Scott’ın yönettiği House of Gucci, 1980’lerde aile içi anlaşmazlıkları iyice ayyuka çıkan moda devi Gucci ailesini ve 1995 yılında Maurizio Gucci’nin öldürülmesine kadar varan skandalları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Enkanto: Sihirli Dünya (Encanto)

Film, Enkanto adı verilen göz kamaştırıcı ve büyüleyici bir yerde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigallerin, hikayesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

İntikam Vakti (Wrath of Man)

Guy Ritchie ile Jason Statham’ın yeniden bir araya geldiği Wrath of Man, çocuğun katilini bulabilmek için büyük meblağlarda nakit para taşımacılığı yapan bir firmada güvenlik olarak işe başlayan gizemli bir adamın kişisel intikam mücadelesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Sen Ben Lenin

Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan’ın senaryosunu kaleme aldığı Sen Ben Lenin, uzun yıllar boyunca Akçakoca kasaba meydanına dikilmesi istenen fakat bürokratik izinlerin çıkmaması sonucu bir depoda saklanan Lenin’in büstünün hikâyesini alternatif bir gerçeklik sunarak ele alıyor.

Fragman için tıklayın.

İstanbul Bahçesi (Räuberhände, Stambul Garden)

Räuberhände, yolları İstanbul’a düşen iki yakın arkadaş Janik ve Samuel’in hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aslan Yürek (Le lion, The Lion)

Le lion, psikiyatri kliniğinde deli numarası yapan bir hasta ile onunla ilgilenmek zorunda kalan tıbbi görevlinin yaşadıklarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Azra

Film, birkaç günlük sakin bir tatile çıkan Azra ve Burak çiftinin başından geçen paranormal olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission

My Hero Academia isimli anime dizisinin üçüncü sinema filmi olan My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission, şehri ve insanları tehlikeye atan yeni ve gizemli bir tehditle mücadele içerisindeki Deku ve profesyonel süper kahraman ekibinin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aylak Takımı

Can Sarcan’ın yönettiği komedi filmi, bir kampüste yanlış giden bir deney sonucu ortaya çıkan zombi salgınını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Seans (Seance)

Seance, bir grup öğrencinin, yatılı okul Fairfield Akademisi’ne yeni gelen Camille ile eğlenmek için yaptıkları ruh çağırma seansı sırasında yaşananları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Şeytanın Bilinmeyen Hikayesi (The Good Things Devils Do)

Film, emekli olmadan önce son bir vurgun için kolları sıvayan Richard’ın bu iş sırasında başından geçenleri anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

House of Gucci 26 Kasım’da Sinemalarda

26 Kasım’da vizyonada!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

House of Gucci

Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto ve Al Pacino gibi ismleri bir araya getiren “House of Gucci”, 26 Kasım’da vizyonadaki yerini alacak.

Usta sinemacı Ridlet Scott tarafından yönetilen “House of Gucci“, 26 Kasım‘da vizyona girecek. House Of Gucci: A Sensational Story Of Murder, Madness, Glamour And Greed kitabından uyarlanan filmin senaryosunda Becky Johnston ve Roberto Bentivegna‘nın imzası bulunuyor.

Gerçek hayattan esinlenerek hazırlanan film, Gucci ailesi imparatorluğunun çalkantılı otuz yılını konu alıyor. Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Oscar adayları Lady Gaga (Bir Yıldız Doğuyor) ve Adam Driver (Marriage Story), Oscar ödüllü Al Pacino (Baba, Kadın Kokusu), Jared Leto (Sınırsızlar Kulübü) ve Jeremy Irons (Talihin Dönüşü) yer alıyor.

House of Gucci, İtalyan moda imparatorluğunun arkasındaki adamın şaşırtıcı hikayesinden esinlendi. Mütevazı başlangıçlardan gelen bir yabancı olan Patrizia Reggiani (Lady Gaga) evlenerek Gucci ailesine girince dizginlenemeyen hırsı, ailenin mirasını bitirmeye başlar ve ihanet, çöküş, intikam ve sonunda cinayetle tetiklenen pervasız bir döngüyü başlatır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler