Hayal Perdesi’nin 51. Sayısı Çıktı

Keşfet

Hayal Perdesi Sinema Dergisi’nin Mart-Nisan 2016 tarihli 51. sayısı çıktı.

Derginin Vizyon sayfalarında Suikastçı, Saul’un Oğlu, Sessiz Çığlık ve İftarlık Gazoz filmlerinin eleştirileri yer alıyor. Portre sayfalarında Celil Civan, son filmleri Yüce Sezar! ile gündeme gelen Coen Kardeşlerin sinemasındaki tekrarlayan temaları inceliyor. Belgesel Odası’nda Atalay Taşdiken ile Neşet Ertaş belgeseli Ah Yalan Dünyada var.

Atalay Taşdiken

Oscar 2016 dosyasında 88. Akademi Ödülleri’ne aday olan filmler, Akademi’nin filmlere yaklaşımı ve ödüllerin Amerikan siyasetiyle ilişkisi tartışılıyor. Dergi sayfalarında En İyi Animasyon dalında Oscar kazanan Ters Yüz hakkında bir yazı bulunuyor. Türk Sineması Araştırmaları’nda Almanya’ya göçü konu alan filmler değerlendiriliyor.

Michael Traynor as Nicholas and Tyler James Williams as Noah - The Walking Dead _ Season 5, Episode 14 - Photo Credit: Gene Page/AMC

Kamera Arkası’nda çağdaş sanat çalışmaları ile tanınan ses ve müzik direktörü Cevdet Erek ile sinema sesin kullanımı hakkında önemli açıklamalar var. Uzaktan Kumanda’da The Walking Dead dizisinin son sezonu yerleşiklik ve göçebelik bağlamında tartışılıyor. Akademi sayfalarında ise Seda Aktaş kitlesel fonlamanın Türkiye’deki uygulamalarını ve imkânlarını anlatıyor.

Canlandırma sayfalarında Koray Sevindi Fransız animasyonunun tarihine eleştirel bir gözle bakıyor. Sinefil bölümünde Aynalı Maske, Eskimeyen Filmler’de ise Reha Erdem’in ilk filmi A Ay, Açık Alan’da ise 2014’ün sıra dışı yapımı Daire var. Malumatfuruş’ta fotoğraf karelerinden oluşan La Jetee ele alınırken, Kısaca’da David Lynch kısası Absurda var. Kadraj’da ters kronolojinin kullanıldığı Mutlu Son, Akıl Defteri ve Nane Şekeri filmleri, Kitaplık sayfalarında Dünya Sinemasında Akımlar inceleniyor.

Bu sayıda Kulis’in konuğu ise Esme Madra.

Hayal Perdesi’ne D&R mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.

İnternet Satışı: babil.com, kitapyurdu.com, dergiyurdu.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up