Hayal Perdesi’nde Bu Ay Dosya Konusu İnternet Dizileri

Sinema Kitapları Türkiye

Hayal Perdesi Sinema Dergisi’nin Temmuz-Ağustos 2017 tarihli 59. sayısı çıktı. Yeni sayının dosya konusu, internet dizileri.

Yeni Mecra Yeni Sorular

Dosya bölümünde gitgide daha çok ilgi gören internet dizileri üzerine düşündük. Online dizi kanallarının açıldığı, Onur Ünlü, Kutluğ Ataman gibi yönetmenlerin de online kanallara rağbet gösterdiği bu dönemde internet dizileriyle dikkat çeken Elif Eda Karagöz, Seyit Mehmet Yıldız ve Marie C.’ye projelerini, internetin getirdiği imkânları ve değişen seyirci profilini sorduk. Yeni bir mecra olarak yönetmenlere heyecan veren internete dair soruşturmamızı gelecek sayılarda devam ettirmek istiyoruz.

Kara Büyü filminin kapağa taşındığı son sayıda “Güney Kore Japonya’ya Karşı” başlıklı yazıda, 2016 yılında çekilen ve Kore-Japon ilişkilerine dair göndermeler içeren üç Güney Kore filmini inceledik. Karanlık Görev, Hizmetçi ve Kara Büyü filmlerini ülkenin karanlık geçmişiyle yüzleşmesi bağlamında ele alınıyor.

Derginin Vizyon sayfalarında Genç Karl Marx, Aşk ve Savaş, Zombi Ekspresi ve Vizyon Ötesi bölümünde Abbas Kiyarüstemi ile 76 Dakika, 15 Saniye filmlerinin değerlendirmesi var.

Söyleşi sayfalarında, Amerika’da en çok seyredilen Türk filmi olan Kedi üzerine, yönetmeni Ceyda Torun röportajı var. Açık Alan’da Ömer Lütfi Akad’ın Göç Üçlemesi ve Nuri Bilge Ceylan’ın Taşra Üçlemesi üzerinden, yetmişlerden bugüne değişen taşra imgesi mercek altında.

Belgesel Odası’nda TRT World için A Day with… isimli bir belgesel dizisi çeken Musab Gündüz konuk.

Dizi seçeneklerinin öne çıktığı yaz günlerinde piyasaya çıkan 59. sayının Uzaktan Kumanda sayfalarında iki diziye yer verildi. İçerde ve American Gods.

Ölüler Konuşmaz ki (1970) Tanıtım Fragmanı

"Kalbi zayıf olanlar, heyecanlı insanlar bu filme gelmemeli"1970 tarihli Ölüler Konuşmaz ki, ilk Türk korku filmlerinden…

Sinefesto paylaştı: 8 Nisan 2016 Cuma

Edebiyattan Sinemaya’da Orhan Pamuk’un yazıp Ömer Kavur’un yönettiği Gizli Yüz’ü, Retro’da Yeşilçam’ın en acayip korku filmlerinden Ölüler Konuşmaz ki’yi ele alınıyor.

Bin bir kılığa giren oyunculara yer ayrılan Metamorfoz’un bu sayıdaki konuğu ise Jim Carrey. Kitaplık sayfalarında ‘Kuyu’da Bir Yönetmen Metin Erksan var.

 

Neden Film Seyrediyoruz bölümünün misafiri ise öykücü ve editör Zeynep Delav. Hayal Perdesi’ne D&R, Remzi, Nezih kitabevlerinden ve Migros, Carrefour mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up