Hayal Perdesi’nde Arabesk Filmler Var

Manşet Türkiye

hayal-perdesi

Türkiye’nin en başarılı  ve içeriği dolu dolu online sinema dergisi Hayal Perdesi Mart-Nisan 2013 tarihli 33. sayısıyla www.hayalperdesi.net adresinde yayında…

Derginin vizyon sayfalarında bu sayıda, Reha Erdem’in kendine has bir atmosfer yarattığı masalsı filmi Jîn, Kim ki-Duk’un sinemaya dönüşünü müjdeleyen Acı, Steven Spielberg’ün epik uyarlaması Lincoln, Quentin Tarantino’nun keyifli seyirliği Zincirsiz ve Yılmaz Erdoğan’ın iki şairin hayat hikâyesini sinemaya aktaran yapımı Kelebeğin Rüyası yer alıyor.

Hayal Perdesi’nin bu sayıdaki kapak konusu ise, operetlerle başlayarak sonrasında Mısır filmleri furyasının şekillendirdiği ve 70’lerde arabesk şarkıcıların başrolünde yer “Arabesk Filmler”. Cem Pekman “Türk Sineması’nda Arabesk” başlığıyla arabesk olgusunun gelişimini kronolojik bir şekilde aktarırken, Murat Tolga Şen “Arabesk Sinemasının Şarkıcı “Küçük”leri” isimli yazısında bu furyada öne çıkan çocuk şarkıları ele alıyor. Sinema tarihçileri Giovanni Scognamillo ve Agâh Özgüç söyleşileriyle desteklenen dosya, şarkılı filmlerden arabesk filmlere geçiş sürecini anlattığı kadar, Türkiye’nin o dönemde yaşadığı toplumsal dönüşüme de ayna tutuyor.

Kamera Arkası’nda Türkiye’de gösterilen pek çok yabancı filmde başrol oyuncularını seslendiren ve alanında uzman isimlerden olan Sungun Babacan’la Türkiye’de dublaj olgusu ve sektöre dair keyifli bir sohbet bulunuyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde, geçtiğimiz Oscar ödül töreninde en iyi film seçilen Argo’yu ve filmin çevresinde gelişen tartışmaları merkezine alıyor. Belgesel Odası’nda Barış Saydam geçtiğimiz !f İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Bir Belgesel: Woody Allen’ı, Hilal Turan ise Lübnanlı bir Ermeni şairin kolektif belleğini şekillendiren travmalar üzerinden anlatılan Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım isimli çalışmaya değiniyor.

Açık Alan’da Zeynep Köroğlu Romen filmi Tepelerin Ardında’yı tartışıyor, Sinefil bölümünde Kübra Turangil Lars von Trier’in Karanlıkta Dans filmini dergiye taşıyor. Kitaplık da Sema Karaca önemli bir kaynak kitap sayılan Daniel Frampton’ın Filmozofi kitabını anlatıyor, Neden Film Seyrediyoruz’da ise hikâyeci Nermin Tenekeci filmlerin arkasında yatan hikâyeleri paylaşıyor. İngilizce makale ve söyleşilerin yayınlandığı English Section bölümünde bu sayıda Cem Pekman’ın Ertem Eğilmez sineması üzerine yazdığı makale bulunuyor.

HayalPerdesi_33

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up