‘Hayal Perdesi’ 49. Sayı Çıktı!

Türkiye

Hayal Perdesi Sinema Dergisi’nin Kasım-Aralık 2015 tarihli 49. sayısı çıktı.

Derginin Vizyon sayfalarında The Lobster, Abluka, Ben, Earl ve Ölen Kız, Mustang, Marslı ve Bulantı filmlerinin eleştirileri yer alıyor.

Söyleşi bölümünde Bulantı hakkında “İlk Kez Bir Sevgi Filmi Yaptım” diyen Zeki Demirkubuz ile konuştuk.

HP 49 KAPAK - Buyuk

Türk Sineması Araştırmaları’nda Natuk Baytan’ın sinemasını Baytan’la çalışmış iki yönetmene -Adem Ayral ve İsmail Güneş’e- sorduk.

Belgesel Odası’nda Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin kurucularından yönetmen Petra Holzer, Kamera Arkası’nda ise set amiri Sadun Demirkapu konuğumuz oldu. Akademi sayfalarında ise Ahmet Oktan doktora tezinden yola çıkarak Türk sinemasında 1980’den bugüne değişen aile imgesini anlattı.

Uzaktan Kumanda’da televizyon eleştirmeni Sema Karabıyık, Türk dizilerindeki anne imgesinin geçmişten bugüne nasıl değiştiğini değerlendirirken, Açık Alan’da geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden Ida ele alınıyor.

Canlandırma sayfalarında Koray Sevindi Türk animasyonunun tarihine eleştirel bir gözle bakıyor.

Sinefil bölümünde Robert Bresson’un ölümsüz yapıtı Rastgele Bathazar, Eskimeyen Filmler’de ise Ömer Kavur’un Yusuf ile Kenan’ı yer alıyor.

Kitaplık sayfalarında Tarık Solmuş’un Sinemada Kadın Psikolojisi kitabı inceleniyor.

————————————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up