Hayal Perdesi 41. Sayısı Yayında

Genel

ayşe-şasa-mnst

Hayal Perdesi Sinema Dergisi Temmuz-Ağustos 2014 tarihli 41. sayısıyla yayında…

Derginin Vizyon sayfalarında Celil Civan Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiyeli son filmi Kış Uykusu’nu dilsel yapısı ve mülkiyet ilişkileri üzerinden değerlendiriyor. Hayal Perdesi yazarları ise filmin artı ve eksilerini tartışıyor. Vizyonda ayrıca Çin’den gelen sıradışı polisiye İnce Buz Kara Kömür (Bai Ri Yan Huo) ve Bryan Singer’ın yeni X-men uyarlaması X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (Days of Future Past) yer alıyor.

Son Kuşlar, Gramafon Avrat, Ah Güzel İstanbul gibi filmlerin senaryolarını kaleme alan ve Yeşilçam Günlüğü isimli kitabında Türk sinemasına dair tecrübeleriyle fikirlerini aktaran Ayşe Şasa 17 Haziran 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı. Hayal Perdesi’nin 41. sayısında Ayşe Şasa kapağa taşınıyor. Dergide Tuba Deniz, Hilal Turan, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Gülşah Nezaket Maraşlı ve Zeynel Abidin Budak’ın Ayşe Şasa ile hatıralarından beslenen görüşlerini aktarıyor.  Kapak dosyasının sonunda 19 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen Senarist ve Düşünür Ayşe Şasa Paneli’nin notları yer alıyor.

Belgesel Odası’nda Aybala Hilâl Yüksel Ahmet Uluçay’ın hayatı ve sinemasını anlatan Tepecik Hayal Okulu’nu incelemeye alıyor. Belgeselin yönetmeni Güliz Sağlam ile gerçekleştirilen söyleşi ise filmin ortaya çıkış hikâyesini anlatıyor. Açık Alan’da Nesibe Sena Arslan Scola Fellini’yi Anlatıyor (Che Strano Chiamarsi Federico: Scola Racconta Fellini) belgeselini tartışıyor.

Cihan Aktaş, Büyülü Gerçek sayfalarında Nuri Bilge Ceylan ve Abbas Kiyarüstemi sinemalarını benzer temaları ve taşraya bakışları ekseninde karşılaştırıyor. DiziKritik sayfalarında Remzi Şimşek, son olarak Kardeş Payı dizisine ve Düğün Dernek filmine imza atan Selçuk Aydemir ve ekibinin televizyon ve sinema için yaptığı işleri kıyaslıyor.

Kamera Arkası’nda Zeynep Turan, Barış Özbiçer ile görüntü yönetmenliği serüveni üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor. Özbiçer’in sinema anlayışından ve mesleki prensiplerinden bahsettiği sohbet; kariyerinin önemli durakları olan Çoğunluk, Bal, Yozgat Blues filmlerine temas ediyor.

Neden Film Seyrediyoruz bölümünde sorumuzu yazar Mustafa Nezihi Pesen cevaplıyor.

hayal-perdesi-kapak-41

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up