Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Hayal Perdesi 34. Sayısıyla Yayında

Hayal Perdesi Mayıs-Haziran 2013 Tarihli 34. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında…

Yayınlandı

tarihinde

yozgat-blues

Hayal Perdesi Mayıs-Haziran 2013 Tarihli 34. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında… 

Derginin vizyon sayfalarında bu sayıda, Onur Ünlü’nün farklı bir dağıtım stratejisi uygulayarak gösterime çıkardığı son filmi Sen Aydınlatırsın Geceyi, Güney Kore’den Hollywood’a transfer olan Chan Wook Park’ın çarpıcı ve stilize hikâyesi Lanetli Kan (Stoker), Aida Begic’in ilk filmi Kar (Snijeg)’ın izinden gittiği ve Bosna’daki savaş sonrası durumu yansıttığı yeni çalışması Çocuklar (Djeca) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un merakla beklenen ikinci filmi Yozgat Blues var. Derginin bu sayıdaki kapak konusu da olan filmi derginin yazarları yorumlarken, filmin yönetmeni Coşkun ve senaristi Tarık Tufan’la yapılmış bir söyleşi de Hayal Perdesi’nin yeni sayısında yer alıyor.

Türkiye’de üretilen ve yurtdışındaki pek çok festivalden ödülle dönen filmlerin vizyona girmesi, oynayacak salon bulması gittikçe zorlaşıyor. Bu durumun sinemamızda yarattığı sıkıntılara odaklanan “Türkiye’de Dağıtım Sorunu” başlıklı dosya çerçevesinde, hem yönetmenlerin görüşleri hem de Türkiye’de uzun süredir salon işletmeciliği ve dağıtımcılık yapan Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan’la yapılmış bir söyleşi bulunuyor. Gelecek sayıda da yönetmen, yapımcı ve işletmecilerin konu hakkındaki görüşleriyle devam edecek dosyaya, derginin yeni sayısından ulaşmak mümkün.

Kapak konusu ve dosyanın yanında, dergide geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali’nden öne çıkan filmlerin dergi yazarlarınca yorumlandığı Festival Günlüğü, festival için ülkemize gelen Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ile sineması ve Sabancı Üniversitesi’nden Reyhan Tutumlu ile Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ömer Kavur üzerine gerçekleştirilen söyleşiler de bulunuyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde “İran Sinemasında Aşk” başlıklı bir makaleyle İran sinemasına tematik bir okuma yapıyor, Keşif bölümünde Ahmet Terzioğlu sinema dünyasının nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden Quentin Dupieux’u ele alıyor, Belgesel Odası’nda ise Filistin-İsrail sorunu üzerine çekilen Bekçiler ve 194. Devlet belgeselleriyle Slavoj Zizek’in her zamanki muzipliğiyle kitaplarındaki meseleleri tartıştığı Sapığın İdeoloji Rehberi isimli çalışması değerlendiriliyor.

Dizikritik’te Remzi Şimşek Monk uyarlaması Galip Derviş’i, Sinefil bölümünde Seda Kaya Filistinli Elya Süleyman’ın Kutsal Direniş filmini, Kısa-ca’da ise Sinan Sertel 2013 Hisar Kısa Film Seçkisi’ni tartışıyor. Kitaplık da Sema Karaca Sean Martin’in Andrei Tarkovski kitabını anlatıyor, Neden Film Seyrediyoruz’da ise ünlü oyunca Ercan Kesal sinemayla kurduğu ilişkiyi ve sinemanın dönüştürücü gücünü okurlarla paylaşıyor. İngilizce makale ve söyleşilerin yayınlandığı English Section bölümünde bu sayıda Danis Tanovic’le sineması üzerine yapılan söyleşi bulunuyor.

hayalperdesi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler