Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK Projesi’nde Yapım Süreci Başladı

Etkinlikler

BAK projesi, Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlıyor. 18-26 yaşları arasındaki genç katılımcılar şehir ve hafıza temaları çevresinde geliştirdikleri proje konularının ön hazırlıklarını tamamladılar ve Temmuz 2013 itibariyle yapım sürecine başladılar.

atırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK Projesi’nde Yapım Süreci Başladı

Haziran 2013’te Çanakkale ve İzmir’de gerçekleştirilen ikinci atölye çalışmasının sonunda beş fotoğraf ve beş video projesinin yanı sıra BAK belgeselini de içeren toplam 11 proje çekim aşamasına hazırlandı. Projelerin her biri şehir ve hafıza temalı olmanın yanı sıra, birbirlerinden oldukça farklı odak noktalarına sahipler. Bazı proje konuları şehirlerin kadın ve erkek mekânları, sesleri, müzikleri ve kültürel çeşitlilik, coğrafyanın yaşayışa etkileri ve yaşamın coğrafyayı şekillendirmesi, eski ve yeni mekân karşılaştırmaları gibi mekân ve coğrafya etrafında şekillenirken; bazı projeler kayıplar, gerilla ve cezaevi hikâyelerine odaklanarak kişisel ve toplumsal hafızanın izlerini takip ediyorlar.

Eylül 2013 sonunda bitmesi planlanan çekimlerin ardından katılımcılar yapım sonrası atölyesi için Diyarbakır ve Batman’da tekrar bir araya gelecekler.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu ve A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up