Hasan Nail Canat’ı Rahmetle Anıyoruz

Manşet Türkiye

Tiyatro ve sinema oyuncusu Hasan Nail Canat’ı vefatının 11. yılında rahmetle anıyoruz

Ömrü tiyatro sahnesinde geçen ve özellikle muhafazakar camianın önde gelen tiyatrocularından olan Hasan Nail Canat, 21 Ekim 2004’te aramızdan ayrılmıştı. 25 Ekim 1943’te Kayseri’de doğan Canat, ilk gençlik yıllarından itibaren tiyatro ile ilgilendi.

hasan-nail-canat

Kayseri İmam Hatip Lisesi öğrencisi iken okul müsamerelerinde arkadaşları ile küçük çaplı oyunlar sahneye koyarak sanat hayatına ilk adımını attı.

1968’de Moskof Sehpası isimli ilk eserini yazan Hasan Nail Canat, Anadolu turnesine çıktı. Birçok oyun yazıp yönetti. Ayrıca romanlara da imza attı.

BİRÇOK SİNEMA FİLMİNDE ROL ALDI

Bir Avuç Ateş isimli romanı Çöküş ismi ile yönetmen Mesut Uçakan tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Bir Küçük Osmancık Vardı isimli kitabı da Milli Eğitim Bakanlığının ‘100 Temel Eser’i arasında yer aldı.

hasan-nail-canat (1)

Hasan Nail Canat, Reis Bey, Minyeli Abdullah, Sahibini Arayan Madalya, Çizme, Sürgün, Beşinci Boyut, Bize Nasıl Kıydınız? ve Gülün Bittiği Yer isimli sinema filmlerinde rol aldı.

————————————–

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up