Hapishanede Geçen En İyi 10 Film

Liste

1)The Shawshank Redemption (1994) IMDb 9.2

Korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsün.

Ömür boyu hapis cezasına çarpıtılan Andy her ne kadar pozitif olsa da hapishane o kadar negatiftir. Arkadaşı Red’le beraber burada yaşamayı başarabilecekler mi?

_____

2) The Green Mile (1999) IMDb 8.5

Yoruldum, patron. Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum

Edgecomb 1920’li yıllarda bir hapishanede gardiyanlık yapıyor. Bir gün John Coffey isimli bir mahkum hapishaneye düşünce, Edgecomb’un yaşantısı tamamen değişiyor. Ölümü bekleyen mahkumun farklı bir isteği var…

______

 

Geçmişin Gölgesinde

3) American History X (1998) IMDb 8.5

Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır

Bir Neo-Nazi olan Derek Vinyard üç siyahiyi öldürdükten sonra hapse atıldığında hayatın sandığı gibi olmadığına dair önemli dersler alacaktır.

______

4) Birdman of Alcatraz (1962) IMDb:7.8

Robert ömür boyu hapse mahkum edilir. Kapatıldığı hücreye yaralı bir kuş gelmesiyle Robert’in kuşlarla dostluğu başlar.

______

film cinema french jacques becker le trou

5)Le Trou (1942) IMDb 8.5

Kaçmak ya da kaçmamak işte bütün mesele bu.

Başka bir hücreden getirilen ve hapishaneden kaçmak isteyen bir grubun arasına düşen Gaspard (Mark Michel) isimli mahkûmun bakış açısını (zorlukla ve eksik de olsa) paylaşmamız, hikâyeye katılmamızı sağlayan bir diğer etken. Gaspard’ın gelişi diğerlerini planlarından vazgeçmek ya da ona güvenmek arasında bir seçim yapmaya zorlar, ikinci yolu seçseler de Gaspard hiçbir zaman gruba tam olarak giremez: gruptan sadece eğitim seviyesi ve davranışlarıyla değil, filmde yalnızca onun durumunu izliyor oluşumuzla da dışlanmıştır. Gaspard’ın varlığının yarattığı gerilim, filmin temel psikolojik temasını oluşturur. Aynı zamanda şaşırtıcı finalde filmi trajik bir boyuta da ulaştırır.

______

 

6) In the Name of the Father (1993) IMDb 8.3

Git ve yaşa.

Git ve yaşa, oğlum.

Sana verebileceğim en iyi öğüt bu.

Gerry 70’li yıllarda Londra’ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından sorumlu tutularak tutuklanır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry’nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar.

______

7) Stalag 17 (1953) IMDb 8.1

Acaba kimin casusu…

Tuna nehri yakınlarındaki Amerikalı havacılarının kaldığı esir kampı Stalag 17’den kaçmaya çalışanlardan hiç kimse başarılı olamamıştır. Aralarında bilmedikleri bir casus, olan biten herşeyi (tünelleri, kaçma planlarını) daha olmadan Alman askerlerine yetiştirmektedir. Yüzbaşı Dunbar, esir kampına geldiğinde askerler, onu ele vermeden muhbiri açığa çıkartmalı ve SS subayları onu almaya gelmeden kamptan kaçırmalıdırlar.

______
Kelebek

8) Papillon (1973) IMDb 8.3

Asıl tutsaklık vazgeçmektir.

Fransız Guyanasında kaçılması imkansız olan bir hapishane de olan Papillion hapishaneden kaçmayı defalarca deneyip başarısız olsada bundan asla vazgeçmeyecektir.

______

9)Cool Hand Luke (1967) IMDb 8.1

Bazen bir yanlış başımıza büyük belalar açar

Başına buyruk fakat sicili temiz bir genç çok sarhoş olduğu bir gün gereksiz yere etrafa zarar verip hapse girer. Fakat o dönemin hapishaneleri tam bir toplama kampıdır bu genç buraya ne kadar dayanacaktır.

______

10)Pardon (2005) IMDb 8.1

Adalet dediğiniz o kadar da adil bir şey değil demek.

Vaktinden çok sonra askerliğini yapan İbrahimin neredeyse üniforma fobisi vardır ama bu fobi onu ve arkadaşlarını hapishaneye kadar sürükler.

Neler olup bittiğini anlamadan cezaevine düşen, üç arkadaşın akılları hep dışarıdadır. Ama geride kalanlar yavaş yavaş kendi yollarını çizmektedir. Fakat geçen zaman ümitlerini yavaş yavaş mağlubiyete sürükler ve tam da kaderlerini kabullendiklerini sırada, ömürlerinden boş yere alınan altı yıl üçer ay da devlet tarafından bir “Pardon” ile telafi edilir.

______

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up