Hangi Tarafın Kazanacağı Kimin Umrunda?

Serbest Kürsü

tumblr_m8reoi9DbR1rdg3ozo1_500

G.Kore deyince sizin akınıza ne geliyor bilmiyorum ama benim aklıma direkt “sinema” geliyor.
Geçenlerde bir arkadaşıma bu soruyu sorduğumda aklına “G.Kore kızları” ve “çekik göz” geldiğini söyledi,bu duruma pek şaşırmadım.
Çünkü maalesef iyi bir sinema seyircisi değiliz. Bunun örneklerini ülkemizde en çok izlenen filmlere baktığımızda net bir şekilde görürüz.İnsanlar artık sinemaya deşarj olmaya gitmeye başladı.

Beni güldürsün,eğlendirsin,heyecanlandırsın ya da fazlasıyla ağlatsın; konunun, sahnenin, çekimlerin bir önemi yok bizi yeter ki yormasın… Düşünmekten, akıl yürütmekten, görsellikten kaçıyoruz. Bu da maliyetleri çok düşük,pek sanat içermeyen filmlerin yapımcılarını zengin ediyor.Haliyle ilgi odağımızı bu tarz filmlere vererek çok daha başarılı işleri elimizin tersiyle itiyoruz hem de farkında olmadan.

Bu günlerde ülkemizde “Türk- Kore haftası” organize edilecek. Bu güzel organizede gösterime girecek filmleren bir tanesi de ” Tae Guk Gi”, İngilizce ismi ” The Brotherhood of War” , bizdeki ismi “Kardeşlik” ama bazı yerlerde ” Kan Kardeşler” olarak da geçiyor.
Filmin giriş sahnesi bana Er Ryan’ı Kurtarmak’daki hikayeyi çağrıştırmıştı fakat filmi izledikçe Er Ryan’ı Kurtarmak’dan çok daha başarılı olduğunu farkettim.
Bizdeki isminden de anlaşılacağı gibi film iki kardeşin hikayesini anlatıyor.

2004 yılında gösterime giren bu film ; ayakkabı tamirciliği yapan abinin (Jin Tae), öğrenci kardeşinin (Jin Seok) annesine ve nişanlısına olan bağlılığını, kendi yağında kavrulan mutlu bir aileyi ve sonrasında patlak veren savaşı konu alıyor.1950’lerde hepimizin bildiği üzere bizim de katıldığımız ” G. Kore ve K.Kore “arasındaki savaş ve gelişen olaylar. Bu arada savaş filmi dediysem aklınıza hemen güçlü olanın güçsüz olanı yendiği ya da vatan sevgisinin hırsa dönüşerek zaferle sonuçlandığı gibi şeyler gelmesin. Çünkü film emperyalist güçlerin bir milleti, bir aileyi ne denli değiştireceğini anlatan ve kardeşlik duygusunun içimize kadar işlemesini sağlayan muhteşem bir drama.

Yönetmenliği ve senaryosu Je-Gyu- Kang’a ait film ayrıca Kore Savaşı’na alınan küçük kardeşin arkasından giden ağabeyin , kardeşini eve göndermek için gösterdiği muazzam çabayı ve savaşa katılan diğer askerlerin dramını kaliteli görsel efektle başarılı bir şekilde anlatıyor. Filmin çok iyi savaş sahneleri olduğu kadar, askerlerin ruh hallerini de çok başarılı bir şekilde gösterdiğini de söylemeden geçmeyelim; ani krizler, açlık, korku, yıpranmışlık vs.

Tarafsız savaş filmi bulmak gerçekten zor..
Tae Guk Gi’nin tarihte yeri olan savaş filmlerinin çokça üstünde olduğu bir gerçek. Çünkü bu film G. Kore penceresinden ve siyasetinden olaylara baktığı halde,politik ve yanlı bir tavır içinde değil.Savaşı ve ölümü normale indirgeyen, kahramanlık taslamayan bir film.

– Bu savaşı hangi tarafın kazanacağı kimin umrunda? Ne için öleceğini bilen var mı? Böyle ölmeye değecek hiçbir şey olamaz!
Bu kadar başarılı bir filmin adından çokça bahsedilmiyor oluşu beni çok üzüyor.Ben bunun sebebini tamamen , “Hollywood” yapımı olmamasına bağlıyorum. Yoksa dram öğesini filmin içine nakış gibi işleyip , sahne ve müzikleriyle ütülenip bize sunulan bu film çok daha iyi pazarlanabilirdi ve bilmeyen kalmazdı.

Hazır sinema şuan formsuzken farklı arayış içinde olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.Hangi halet-i ruhiyede olursanız olun üzerinizde etki bırakacağına eminim. Özellikle son zamanlarda barış sesleriyle birbirimize destek olduğumuz şu günlerde, savaş filmleri bize barışın önemini bize bir kez daha hatırlatacaktır sanıyorum.

Aliseydi Malay

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up