Haneke’ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Dünya Festivaller

Avusturyalı ünlü yönetmen Michael Haneke’ye, Zürih’te yapılacak Uluslararası Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilecek.

Michael Haneke

Zürih Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 9. uncusu gerçekleştirilecek.

Yaşlı bir çiftin yürek burkan öyküsünü anlattığı “Aşk / Amour” filmiyle geçen yıl En İyi Yabancı Film Oscarı’nın yanı sıra Altın Küre’de ve Cesar’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Haneke, ödülünü 5 Ekim’de alacak.

Festivalde ünlü yönetmenin filmlerinin gösterileceği “Haneke’nin Dünyası” adı altında bir bölümde var. Haneke’nin gösterilecek filmleri arasında Oscar’a aday gösterilen ve Altın Palmiye Ödülü kazanan “Beyaz Bant / The White Ribbon” filmi de var. Seçkideki diğer filmler ise “Ölümcül Oyunlar / Funny Games”, “Piyanist / The Piano Teacher” ve “Saklı / Cache”.

Festival, Ron Howard’ın “Zafere Hücum / Rush” adlı filmiyle başlayacak. Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alan film, Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçiyor.

Festival sırasında başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney’nin paylaştığı Alfonso Cuaron’un “Yerçekimi / Gravity”, Atom Egoyan’ın yönettiği, Colin Firth ve Reese Witherspoon’un oynadığı “Devil’s Knot” ve usta sinemacı Robert Redford’un oynadığı

 J. C. Chandor’un yönettiği “All is Lost” filmleri de gösterilecek

“Devil’s Knot” filmi yanlışlıkla mahkum edilen ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jason Baldwin, Damien Echols ve Jessie Misskelley’in 1993’ten bugüne yaşadıklarını anlatıyor. Satanik bir ritüelle işlenen cinayetin ardından yakalanan 3 genç, işlemedikleri bu cinayet için 18 yıla mahkum edildi. “West Memphis Üçlüsü” olarak da tarihe geçen bu olayı anlatan film, Mara Leveritt’in yazdığı “Devil’s Knot: The True Story of the West Memphis Three” isimli kitaptan beyazperdeye uyarlandı. Colin Firth ve Reese Witherspoon’un başrolünde oynadığı filmin kadrosunda Stephen Moyer de var. Moyer, gençleri mahkum eden savcı John Fogelman rolünde karşımıza çıkacak.

Colin Firth’ün festivalde gösterilecek diğer filmi ise “The Railway Man”. Colin Firth’e Nicole Kidman eşlik ediyor. Filmi Jonathan Teplitzky yönetti. Film, II Dünya Savaşı sırasında bir adamın, kendisine işkence yapanları bulmak için çıktığı yolculuğun hikayesini anlatıyor. Filmin konusu, Eric Lomax’ın gerçek yaşam öyküsünü anlattığı otobiyografik kitabından esinlenerek beyazperdeye uyarlandı.

Diana filminin başrolünde ise Naomi Watts oynuyor. Film, 1997’de şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybeden Prenses Diana’yı beyazperdeye taşıyor. Filmde, Leydi Di ve onun Dodi Fayed’den önceki Pakistanlı sevgilisi Hasat Khan ile olan ilişkisi anlatılıyor. Çıkan dedikodulara göre derin bir aşk acısı yaşayan Diana, 1997’de aynı arabada hayatını kaybettiği Dodi Fayed ile kalp cerrahı olan Dr. Khan’ı kıskandırmak için birlikte olmaya başlamış. Filmin yönetmenliğini ise Oliver Hirschbiegel yaptı.

26 Eylül’de başlayacak olan 9. Zürih Film Festivali 6 Ekim’de bitecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up