Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Haneke “Aşk”ına

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Masallar hep mutlu sonla biter ama biz uzun zamandır masal dinlemekten vazgeçtik.

Yeşilçam’ın mutlu sonla bitmezse seyirci izlemez klişesini üzerimizden atalı çok oldu; bazı yönetmenler bunu fark etmese de… İncir Reçeli, Aşk Tesadüfleri Sever, Babam ve Oğlum… Hiçbiri mutlu sonla bitmiyor ama en çok onlar izleniyor, en azından Eşkıya hüzünlü sonları bir fenomene dönüşebileceğini gösterdiğinden beri… Mutsuz sonlar bazı elit kesimlerin izlediği filmlere özgü olmaktan çoktan çıktı; herkes farkında mutsuzluğun hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunun. Şimdiki ayrım mutsuz sonların neden kaynaklandığını ve nasıl verildiği noktasında belirleniyor.

Haneke’nin sonları Eşkıya gibi ölümle muhteşem bir bütünleşme vermiyor tabi ki. Cenaze törenlerine bile bir yabancılaşmanın olduğunu; yani bilip de bildiğimizi söylemekten korktuğumuz şeyleri bize gösteriyor. Kadınla erkek arasındaki artık bitmiş arzuyu, kadının bedenine söz geçiremeyecek kadar hasta olmasını, adamın hala kadına hiç anlatmadığı hikâyelerin bulunmasını veya ev o kadar kitapla dolu iken artık kadının kitap okuyamayacak kadar halsiz olması gibi ayrıntıları büyük bir ustalıkla veriyor. Ama en büyük yabancılık yaşını başını almış insanların çocuk gibi davranması sanıyorum. Yaşlıların gitgide çocuklaştığını hepimiz duymuşuzdur; bunu hatırımızda tutmadan hayata yeni gözlerini açmış çocuk gibi kapı kilitleyip çocuklara daha çok şey ifade eden çiçeklere ve yıldızlara geri dönüş yaşamasını açıklayamayız.

amour-aşk-haneke (3)

Aşk /Amour bir yaşlı çiftin evinde geçiyor. Tek yapabildikleri aktiviteleri kadının eski bir öğrencisinin piyano resitaline gidip geri dönmek. Film bir mekânda geçiyor bu yüzden; yaşanan ev ise tam anlamıyla bir yaşlı evi. Ben pek cana yakın nine ve dedeye sahip olamadığım için bana yaşlıların evleri hep bir müze gibi gelir. Sanki eşyaların üzerinde kocaman birer “cıs” dokunan yanan ibaresi vardır. O eşyalara değerini veren elbette ki yaşanmışlıklarıdır ama bazı yaşlılar yaşanmışlıklarının içine hiç almak istemezler sizi. Bazıları ise tam tersi yaşadıklarının kaybolmasından korkarak size emanet etmeye kalkarlar hepsini.

Amour çifti ise birinci yoldan gidenlerden;  bir sırları var sanki sadece ikisi biliyor ve başkasına söylemeye gerek duymuyorlar. Kızları bile olsa onu oturtabilecekleri tek bir koltuk var. Gelen misafirleri konumlandırabilecekleri tek bir mevki… Ancak bu mevkiden izleyebiliyor seyirciler onların hayatını. Israrla eve girmeye çalışan kuşa bile izin yok onların kısılmışlıklarında. O kuş ki doğa ile olan tek bağlantıları… Ardarda gösterilen pastoral resimler en fazla göstermelik bir doğa hissi uyandırıyor ve  doğa ile aralarındaki tezadı pekiştirmek için verilmiş sanki.

Mutlu sonları sevmeyen bir yönetmen varsa o da Haneke’dir. “Sonsuza kadar mutlu yaşadılar”  klişesi ancak bu kadar güzel kırılabilir. Bazı eleştirmenler “Hiç Haneke gibi değil” deyince insanın aklına romantik, daha duygusal, tozpembe bir film geliyor. Ama değil tam da Haneke gibi. Haneke yabancılaşmanın yaşlara göre şekil değiştireceğini keşfetmiş dahi bir adam ve Amour’ da yabancılaşmayı yine çok güzel işlemiş.  Yabancılaştığından, uzaklaştığından;  bildiğine, sevdiğine geri dönmeyi anlatmış.

Konu aşk olunca insan kendinden bir şeyler katmadan, filmle ilgili hissettiklerini söylemeden olmuyor bu yüzden  en sevdiğim şiirlerden biri ile bitirmek istiyorum …

YILLAR VAR Kİ YOLUN YOLUMDAN

KALBİM KALBİNDEN AYRILDI

ASLINDA AYRILMADI HİÇ

YOLUN YOLUMDAN, KALBİN KALBİMDEN

SON NEFESİMDE HİSSEDİYORUM SENİN SON NEFESİNİ

GEL SEVGİLİ GEL MELEK, KIR SAÇLIM

MELEĞİM

BERABER ÖLELİM

YARIM ASIRDIR ÖLMEYEN VE

SONU KURU YAPRAKLAR GİBİ

GİZİ YERLERE DÜŞÜREN AŞKIMIZLA

BİRLİKTE ÖLELİM/ÖLEMEYELİM

TAGORE 

https://twitter.com/muzminogrenci

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler