Haluk Bilginer ve Unutulmaz Performansları

Manşet Türkiye
Usta oyuncu Haluk Bilginer’in kariyerindeki, insana iz bırakan en unutulmaz performanslarını sizler için derledik.

Şahsiyet (2018) – Agah Beyoğlu

Listemize usta oyuncunun kusursuz performansı ile Emmy ödülünü kazandığı Şahsiyet dizisiyle başlamak kaçınılmaz olur.

Alzheimer hastası olan bir seri katil hikayesinin konu edildiği dizinin senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme alırken dizinin yönetmen koltuğunda ise Onur Saylak oturuyor.

Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisinde oyunculuk performasıyla adete göz doldururken dizinin unutulmaz replikleri hayranları tarafından çoktan hafızalara kazındı bile: ”Ne güzel olurdu, değil mi? Yanlış bildiğimiz her şeyi unutsak, sadece doğrular kalsa.”

Masumiyet (1997) – Bekir

Yönetmen koltuğunda Zeki Demirkubuz’un oturduğu, Haluk Bilginer’in Bekir karekterini canlandırdığı film, Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasındadır.

Haluk Bilginer’e Güven Kıraç ve Derya Alabora gibi isimler eşlik ettiği film, on yıllık mahkumiyetini tamamladıktan sonra serbest kalan Yusuf’un ve onun karşısına çıkan  Bekir ve Uğur’un mücadelesini konu alıyor. Antalya Film Festivali’nde 4 Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’nde de dört ödül alan yapım, Haluk Bilginer’e de en iyi yardımcı erkek oyuncu gibi önemli ödüller kazandırmıştır.

Masumiyet Filminin bu sahnesiyle Haluk Bilginer, adını Türk sinemasının unutulmaz tirat performanslarına adını yazdırmıştır: ‘‘Önce tanıyamadım, anlayınca içim cız etti. Cız etti de ne tornavida yemiş gibi oldum.”

Kış Uykusu (2014) – Aydın

Nuri Bilge Ceylan imzalı Kış uykusu, anlattığı hikayenin yanı sıra unutulmaz performanslarıyla da Türk sinemasının dönüm noktalarından biri haline geldi. Emekli olduktan sonra İstanbul’dan ayrılıp Kapadokya’ya yerleşen ve boşanmış kız kardeşi Necla ile yaşayan eski tiyatrocu Aydın karakterine odaklanan yapım, Haluk Bilginer‘in etkileyici oyunculuğuyla şekil buluyor.

Haluk Bilginer, o dönem yoğun tiyatro programı nedeniyle filmde oynamayı 3 kez reddetse de, filmin yapım süreci oyuncuya göre planlanınca rolü kabul etmiştir. Kış Uykusu, Cannes Film Festivali tarihine Altın Palmiye kazanan en uzun film olarak geçmiştir.

Oyunculuğuyla muhteşem bir performans sergileyen Haluk Bilginer’in, hafızalara kazınan “Birkaç gündür içime yerleşen yeni adam, gitmeme izin vermiyor.” repliğiyle tamamlıyoruz filmi.

Güneşin Oğlu (2008)Alper Canan

 Onur Ünlü imzalı Güneşin Oğlu, replikleriyle olduğu kadar Haluk Bilginer’in oyunculuğuyla da yıllarca hafızalarda yer edinen bir film oldu. Absürt komedi türündeki film, emekli olduktan sonra hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Alper Canan’ın hikayesine odaklanıyor. 

 Bilginer ve Özgü Namal’ın başrolleri paylaştığı filmde ikiliye Hümeyra, Köksal Engür, Bülent Emin Yarar, Ahmet Kural, Tansu Biçer, Görkem Yeltan, Burçin Yıldırım gibi isimler eşlik ediyor.

Filmdeki en zevkli anlardan biri ise kuşkusuz Haluk Bilginer’in bir binanın tepesinde bağırarak Ülkü Tamer şiirini okuduğu sahne:

”İyi nişan alırdı kendini asan zenci,
Bira içmez ağlardı, babası değirmenci,
Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci…
-Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.”

Filler ve Çimen (2001) – Sabit

Derviş Zaim’in ustalıkla yazıp yönettiği film, seyirciye derin devletin öteki yüzünü gösteren, Haluk Bilginer, Ali Sürmeli, Uğur Polat, Bülent Kayabaş, Sanem Çelik gibi usta oyuncuların kadrosundan oluşmaktadır.Avrasya Maratonu’na hazırlanan ve bir yandan da gazi abisine bakmaya çalışan Havva’nın yolu bir şekilde karanlık adamlarla kesişir. Bu kesişen hayatlarla birlikte ülkenin o dönemki karanlık yapısı, derin devlet ve mafyatik ilişkiler gözler önüne serilir. 

Haluk Bilginer’in unutulmaz performanslarından birine imza attığı yapımda ünlü oyuncuyu uyuşturucu baronu Sabit rolünde izliyoruz.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, Kadın Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Sanat Yönetmeni, Kurgu ve Jüri Özel Ödülünü alan film, başarısını tescillemiştir.

Haluk Bilginer’in filmde unutulmaz sahnelerinden biri olan bu sahne, izleyenlerin hafızasında yer edindi.

Neredesin Firuze (2004) – Hayri Kalıpçı

 Neredesin Firuze’nin yönetmen koltuğunda Ezel Akay oturduğu film, ilk günkü tazelikte tekrar tekrar izlenilecek bir komedi filmidir.

Filmin oyuncu kadrosunda Demet Akbağ, Özcan Deniz, Cem Özer, Haluk Bilginer, Ruhi Sari ve Şebnem Dönmez gibi birbirinden renkli isimlerin olduğu yapımda Bilginer, müzik yapımcısı Hayri Kalıpçı karakterine hayat veriyor.

Filmin en başarılı sahnelerinden biri olan intihar sahnesi, Haluk Bilginer’in başarılı performansıyla da birleşince izleyiciler tarafından unutulmayacak filmler arasına girdi.

”Ne yazıyorsun? – İntihar mektubu. – Sık sık yazar mısın? – Estikçe işte ara sıra.”

Betül Aydın

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up