Halepçe Katliamı’nı anlatan film tamamlandı

Türkiye

Halepçe’ye 16 Mart 1988’de yapılan ve 5 binden fazla insanın ölümüne neden olan zehirli gaz saldırısı, Halepçe Katliamı olarak da bilinir. Saddam Hüseyin’in, İran-Irak Savaşı esnasında, 1986-1988’de Irak’ın kuzeyinde Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı isyanı bastırma operasyonunun bir parçasıdır. İşte bu katliamı anlatan bir filmin çekimleri bugünlerde tamamlandı.

Halepçe Katliamı'nın ardından bir görüntü...

Yapımcılığını Habip Beyter’in üstlendiği, Abdullah Demiralp’ın yazdığı ve yönetmenliğini Şirin Harhar’ın yaptığı filmde, yaklaşık 700 oyuncu rol aldı. Yaptığı açıklamada;  yaklaşık bir aydır devam eden çekimler sırasında zor anlar yaşadıklarını belirten yönetmen Şirin Harhar, filmin üç bölümden oluştuğunu ve çekimleri 3 bin rakımda doğa şartlarına meydan okuyarak sürdürdüklerini ifade etti.

Harhar, “Halepçe ismi anıldığında insanların tüylerinin diken diken olduğu bir katliam. Biz bu katliamı canlandırıyoruz burada, ama şurada bir gerçeklik var ki, onu göz önünde bulundurduğumuzda bu 3 bin rakım aslında bizi pek fazla zorlamıyor” dedi.

Filmin çekimleri köylülere verilen konserle sona erdi

Filmin yapımcısı Habip Beyter, zor şartlar altında bile olsa çekimleri bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, kendilerine destek veren başta Ördekli köyü sakinleri olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini söyledi. Köylülere bir konser vererek çekimlerin sonuna geldiklerini belirten Beyter, filmin uluslararası arenada büyük ilgi göreceğini belirtti.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up