Haftanın Filmlerine Bakış

Eleştiri Manşet Muhammed Uyar Serkan Baştimar

Serkan Baştimar ve Muhammed Uyar değerlendirdi.

Bu hafta vizyonda 5 yeni film var. Yerli filmlerin Çalgı Çengi ‘yüzünden’ pek de ortalarda görünmediği 6 Ocak haftasında Başka Sinema iki güzel filmi salonlara getiriyor. İşte haftanın yeni filmlerine dair kısa notlar.

vizyon-ag-the-net

The Net – Ağ

‘izm’ler arasında kalmak.

Kim ki Duk sessiz ve sedasız son filmi ile karşımızda. The Net – Ağ, ideolojilerin unuttuğu şeyi; yani insanı ve aileyi merkezine alıyor. Bölünmüş bir ülkede insan olmanın zorluğundan, her ideolojinin kendini korumak ve yaşatmak için insana yaptığı işkenceden bahseden yönetmen, zaman zaman ajitasyona başvursa da tarafsız bir gözle Güney ve Kuzey Kore’ye bakabiliyor. İki Kore arasındaki paranoyak çekişmeyi, rekabeti ve düşmanlığı bir balıkçı üzerinden anlatıyor The Net. Güneyin kapitalizmle süslü bataklığını, kuzeyin komünizmle bezeli duygusuzluğunu eze eze anlatan yönetmen özünde diyor ki hiçbir ‘izm’ insanı anlayacak kadar derin değil. Ve ideal düşüncenin hiçbiri insan yüzünden tam olarak hayata geçirilemez. Trajikomik bir durumu ele alan muhakkak izlenmeli.

Fragman ve detaylı bilgi için tıklayın…

___

Snowden

Kahraman mı, hain mi?

Usta yönetmen Oliver Stone, Michael Mann‘dan (Blackhat – Hacker) sonra sanal alem denen ortama el atan büyük isimlerden biri oldu.  Edward Snowden’in öyküsünü anlatan yönetmen, çağımızın en tartışmalı ismini özelinden geneline tüm detayları didik didik ediyor. Snowden’i Snowden yapan etmenleri sıralayan yönetmen ‘Big Brother‘ Amerika’nın büyük paranoyasını da gözler önüne seriyor. Bazı sahneler var ki sinema tarihine geçecek kadar ikonik. Oliver Stone candır, peki ya Snowden? Hain mi kahraman mı? Snowden izlenmesi gereken yapımlardan. Zira ünlü isim hakkında yapılan Oscarlı belgeselin içine kapanıklığı ve gerçeği net bir şekilde tüm çıplaklığı ile sergileyememesi böyle bir kurgusal hikayeye ihtiyaç doğurmuştu.

Fragman ve detaylı bilgi için tıklayın…

___

Anthropoid

Anthropoid

Film, Hitler’in güvendiği generallerden biri olan ve milyonların katledildiği Nihai Çözüm felaketinin mimarlarından Reinhard Heydrich’in, Müttefikler tarafından eğitilen bir Çek grup tarafından öldürülmeye çalışılmasını anlatıyor. Genelinde bir Nazi, özelinde ise bir suikast filmi. Benzer yapımlar daha önce de yapılmıştı. Nazi filmlerini, dönem filmlerini sevenler için ideal bir yapım. Gerilim ve aksiyon dozu ayarında olan Anthropoid yeni bir şey söylemese de seyirlik.

Fragman ve detaylı bilgi için tıklayın…

___

sonsuzluk ormani-sea of trees

Sonsuzluk Ormanı

Ölmek için mekan bulamamak.

İntihara meyilli Arthur Brennan, Japonya’daki Fuji dağının derinliklerindeki gizemli ormanda son bulan yolculuğunda, buranın hayatını sonlandırmak için eşsiz bir yer olduğu kanaatine varır. Arthur bu son durağında Takumi Nakamura isimli yolunu kaybeden biriyle karşılaşır ve iki adam, hayatta kalmanın özünü kavradıkları, hayata bir kez daha bağlandıkları özel bir yolculuğa çıkar.

Gus Van Sant deyince insan bir heyecanlanıyor. Çıkış noktası da güzel filmin, sanki kısa film olarak çekilseydi daha etkili olabilirdi. Yönetmenin hikayenin gizemini korumak yerine sürpriz bozanlı bir anlatımı tercih etmesi ise izleyeni hafifçe sinirlendiriyor.

Fragman ve detaylı bilgi için tıklayın…

___

calgi cengi ikimiz

Çalgı Çengi İkimiz

Cilalı bir devam filmi.

Birinci bölümüne Cem Yılmaz’ın destek çıktığı Çalgı Çengi İkimiz ilkine göre daha cilalı bir yapım. Murat Cemcir ve Ahmet Kural yeni dönem sinemamızın Zeki-Metin gibi ikililerinden biri oldu. Karşımıza çıkan film fazlasıyla espri ve yan karakterle dolu. İkili daha önce yaptıkları filmlerin matematiğini kullanarak ‘seyirci garantili’ tekniği perdeye yansıtmış. Bu türü ve bu iki ismi seviyorsanız ideal bir filmle karşı karşıyasınız, sinema namına yeni bir şey yok; ama gülmek için bir şeyler bulunabilir.

Filmin gösterildiği salon sayısına bakınca (338) ticari beklentinin boyutu da ortaya çıkıyor.

Fragman ve detaylı bilgi için tıklayın…

___

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up