Hafızasını Kaybeden Filmler

Liste

hafiz

Aç Gözünü (1997) Abre los ojos

Hollywood’un Vanilla Sky olarak yeniden çevirdiği filmlerden olan Aç Gözünü, geçirdiği kazanın ardından belleğindeki anılara sığınan, gerçeklikle bağını koparmamışsa da inceltmiş bir karaktere odaklanıyor. Başkarakterimiz Cesar’ın yüzündeki deformasyonun ardından tanıştığı Sofia bir anda hayatını değiştirir. Gerçeklikle arasına sünger çeken Cesar’ın öyküsü finalde bize güzel bir tokat atar.

Hiroşima Sevgilim

Hiroşima Sevgilim (1959) Hiroshima mon amour

Hafızanın can yaktığı filmlerden olan Hiroşima Sevgilim, 24 saatlik bir dilimde iki insanın anılarına şahit eder bizi. Yıl 1959, yer Hiroşima’dır. Eiji ve Fransız Emmanuelle yasak bir aşkın ayrılık noktasındadır. Birden eskiye dönülür ve hafızlarda aşklar ve acılar tazelenir, masaya konur.

Anılar ve unutulanlar üzerine olan Hiroşima Sevgilim, Fransız sinemasının başyapıtlarından kabul edilir.

___

Wandâfuru raifu

Yaşamdan Sonra (1998) Wandâfuru raifu

Japon sinemacı Hirokazu Koreeda’nın 1998 tarihli filmi Yaşamdan Sonra, öldükten sonra sonsuzluğa götürmek istedikleri tek bir anıyı seçmeleri istenen ruhların öykülerini anlatıyor. Seçtikleri anı, öteki dünyaya geçmeden önce bekletildikleri istasyonun görevlileri tarafından, sinemanın tüm görsel hilelerine başvurularak çekilecektir. Koreeda’nın filmi şaşırtıcı, etkileyici ve her anlamda eğlendirici bir yapım.

__

Dark City

Karanlık Şehir (1998) Dark City

John Murdoch, tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir dizi cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. Peşinde sadece polis değil, gizemli yabancılar da vardır. Murdoch kaçarken bir yandan da kişiliğindeki karmaşık bir sırrı çözmeye uğraşır.

____

Mulholland Çıkmazı

Mulholland Çıkmazı (2001) Mulholland Dr.

Hafızanın, bilinç ve bilinçaltının yerle bir edildiği film, iki kadın karakterin birbirine karışmış öyküleri. David Lynch’in kendi evreninde bizi kaotik bir yolculuğa çıkarır.Filmde, şöhretli bir aktris olmak için Hollywood’a giden bir genç kadın bir cinayetin kıyısından geçip gizemli bir kadınla karşılaşır. Sonrasında yaşananlar epey tuhaftır, zira iki kadın sanki ortak bir bilinçaltının ekseninde savrulur.

Sil Baştan

Sil Baştan (2004) Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Clementine, sevgilisi Joel Barish’i bir şekilde hafızasından sildirmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da aynı şeyi yapmaya karar verir. Clementine’nin yavaş yavaş anılarından kaybolduğunu gören Joel, halen onu çok sevdiğini fark eder. Belki de yaptığı hatayı düzeltmek için artık çok geçtir.

___

Akıl Defteri

Akıl Defteri (2000) Memento

Leonard Shelby ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen, Jaguar kullanan iş adamı görüntüsünde biridir.
Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır; çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı.

Her ne kadar hayatının ‘kaza’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu unutabilmektedir.

___

Öldüren Hatıralar

Öldüren Hatıralar (1945) Spellbound

Constance, kalbinden çok kafası ile yaşamaya alışık bir psikiyatristtir. Tüm yaşamını derinden inandığı psikiyatriye adayan bu genç doktorun erkelerle neredeyse hiç ilişkisi yoktur ve tüm hayatı işi üzerine kuruludur. Bu sıralarda çalıştığı kliniğin şefi olan Dr. Murchison’ın yerine Dr. Anthony Edwardes adında suçluçluk psikolojisi üzerinde uzmanlaşmış ünlü bir doktor atanır. Canstance ona karşı diğer erkeklere hissetmediği bir yakınlık ve sıcaklık duymaya başlar.

Film sıra dışı rüya sahneleri ile dikkat çeker. Her objenin insanı geçmişte yaşadığı bir olaya götürebileceğini kanıtlayan yapımın rüya sahneleri Salvador Dali tarafından tasarlanmıştır.

___

Beşir'le Vals

Beşir’le Vals (2008) Vals Im Bashir

Bir gece yönetmen Ari Folman barda arkadaşıyla oturmuş sohbet etmektedir. Arkadaşı, Ari’ye durmadan gördüğü bir kabustan bahseder. Kabusunda 26 tane vahşi köpekten kaçıyordur. Bu kabusun, iki adamın da Lübnan Savaşı’nda yaşadıklarıyla ilgisi olduğu kanısına varırlar. Ari, hayatının o dönemiyle ilgili pek bir şey hatırlamadığını fark edip şaşırır. Bu ilginç durum karşısında, dünyanın dört bir yanından dostlarını ve asker arkadaşlarını bulup savaşta yaşananlar hakkında konuşmaya karar verir. O dönemle ve kendisi ile ilgili gerçeği ortaya çıkarması gerekmektedir. Ari bu gizemi deştikçe, hafızası gerçeküstü resimlerle uyanmaya başlar.

___

Unutulan Yıllar

Unutulan Yıllar (1942) Random Harvest

1. Dünya Savaşı gazisi Charles Rainier mutlu bir hayat sürerken bir kaza yaşar ve bu kaza eski hayatının anılarını geri getirirken savaştan sonraki varlığıyla ilgili tüm anılarını siler. Yani bir adam kaybolur, uzun zamandır kayıp olan başka bir adam ise onun büyük mirası üzerinde hak iddia eder. Peki artık tanımadığı sadık eşi şimdi ne yapmalıdır?

___

The Majestic

Bunları da kaçırmayın:

Kelebek Etkisi (2004) Butterfly Effect

Geçmişi Olmayan Adam (2002) The Bourne Identity

Geçmişi Olmayan Adam (2002) Mies vailla menneisyyttä

Çıldırış (2005) The Jacket

Majestic (2001) The Majestic

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up