Hackerler Üzerine Çekilmiş 11 Film

Keşfet Liste

Ben Kimim?

Ben Kimim? (2014) Who Am I

Hacker filmlerinin Fight Club’u sayabileceğimiz yapım, sürpriz finali ve hackerliğe merak salanlara verdiği ‘değerli’ fikirler nedeniyle önemlidir. Konusu şöyledir: 25 yaşında asosyal bir bilgisayar dehası olan Benjamin, çevrimiçi aktiviteleriyle karizmatik hacker Max’in dikkatini çeker ve onun CLAY adlı hacker grubuna katılır. Gizli tuttukları kimlikleriyle CLAY öyle iyi işler ki, Alman Gizli Servisi ve Europol peşlerine düşer. Bunlar yetmiyormuş gibi karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görecek ve peşlerine düşecektir.

____

Tron Efsanesi

Tron Efsanesi (2010) TRON: Legacy

Dolaylı fakat görselliği ile iddialı bir hacker filmi. Filmde, Kevin Flynn adlı bilgisayar programcısı, 25 yıldır üzerinde çalıştığı TRON denen dijital dünyayı yaratmaya çalışıyordu. Fakat oğlunu ihmal ediyordu, onun için Ortak olarak aldığı kişilerden Glu, ihanet edip, darbe yapınca. Kevim, TRON’da kaldı. Sam’e gelen bir haber üzerine video oyun dükkanı’na gider. Aşağıdaki gizli bölmeden TRON sistemine giren Sam, Glu’nun oyuna gelerek geçidi açar. Ondan sonraki maceralar ise 3 boyut’un güzelliklerini ortaya çıkarır.

___

Hackers

Hackers (1995)

Bilgisayarın yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde geçen bir hikaye. Hacker düelloları aşk hikayeleri ile dolu filmde 20 yaşında bir Angelina Jolie görmek de sürprizlerden biri.

____

Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikâyesi

Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikâyesi (2012) We Are Legion: The Story of the Hacktivists

Hacktivistlerin Hikâyesi bizi Anonim’in karmaşık kültürüne ve geçmişine, Christopher Pole’nin 4chan web sitesini kurduğu yıllara götürüyor. Tom Cruise’un da yer aldığı bir Scientology videosu yayınladıklarında hayran kitlelerini ve ‘anonim’ ortaklarını epey arttırdılar. Ama asıl başarıyı Tunus’ta başlayan Arap baharında yakaladılar. Hükümet internet erişimini kesince, dünya olup bitenden 4chan hackerları sayesinde haberdar oldu. Üyeler, yazarlar, akademisyenler gibi pek çok kişiyle röportajlara yer veren belgeselde aslında bir grup afacanın yaramazlıklarının küresel bir harekete dönüşmesinin nefes kesici evrimi anlatılıyor. Bir nesil ergenin büyürken elde ettiği büyük başarının hikâyesi.

___

Hacker

Hacker (2015) Blackhat

Michael Mann’in ‘internet çıktı mertlik bozuldu’ mesajı verdiği bu film, bir hackerin neler yapabileceğinin kanıtıdır adeta. Filmde, yakın gelecekte iki süpergüç olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin yüksek oranda siber suç işlenmesi nedeniyle, güvenliklerini sağlayabilmek adına işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Bu sorunu çözmek için de en iyi saha ajanlarını görevlendirirler.

___

Takedown

Takedown (2000)

Bir kedi-fare kovalamacası. FBI, Kevin Mitnick ve bilgisayar korsanı arkadaşı Alex Lowe için bir operasyon düzenler. Amaç bu korsanları yakalayıp hapse atmaktır. Ancak bu iş öyle kolay değildir.

___

The Matrix

Matrix (1999)

Bu kült aksiyon filmi, bir hackerin bilgisayarında beliren bir çağrı ile başlar. Kahramanımız Neo, aldığı mesajın izini sürer ve beyaz tavşanı takip eder. Sonrasında ne mi olur. Yaşadığı dünyanın sanal bir alem olduğunu fark eder.

____

Varoluş

Varoluş (1999) eXistenZ

En popüler oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir ses getireceğini inandığı yeni oyununu onun yapımcısı ve birkaç üyesi ile denemek için bira raya gelirler. Bu grup arasında en heyecanlı olan oyunun esas fikir babası, akıllı ve güzel Allegra Geller’dir. Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar. Existenz’ı gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, bağlantılarının oyuncuların sinir sistemine direk olarak bağlanmasıdır. İnsanın omuriliğinden açılan bir delik ile bağlanan oyunun, oyuncuların hatıralarına, duygularına ve korkularına giriş hakkı vardır. Sonunda büyük an gelir, sabırsız oyuncular hayatlarını en büyük macerasına doğru yola çıkarlar. Fakat bir anda oyun karşıtı bir protestocu silahını çıkarır ve bağırır “eXistenZ’e ölüm, Allegra Geller’a ölüm!” der ve ateş eder, oyunun kurucusunu yaralar.

___

Kod Adı Kılıçbalığı

Kod Adı Kılıçbalığı (2001) Swordfish

John Travolta’nın deli fişek bir gizli ajanı canlandırdığı film, CIA’in hapisten yeni çıkmış usta bir hacker aracılığıyla büyük miktarda parayı iç etme girişimini konu alıyor. Filmin anafikri şu: Şifreyi biliyorsan, her yere girebilirsin.

____

Şifreciler

Şifreciler (1992) Sneakers

Bir hırsız, bir casus, bir kaçak, bir serseri, bir piyano öğretmeni.. Bunlar iyi adamlar…

Bilgisayar uzmanı Martin Bishop aralarında eski bir CIA çalışanı , bir teknoloji uzmanı, genç bir dahi ve kör bir ses uzmanı olan bir ekibin başındadır. Bu ekip düzenli olarak şirketlerin güvenlik sistemlerini test etmek için kiralanan bir grup hackerdir. Ancak bir gün Bishop’un geçmişinden gelen bir devlet görevlisi ona şantaj yapar ve ekibi gizemli bir kara kutuyu çalmaya zorlar. Kara kutuyu ele geçiren ekip, şaşırtıcı bir keşif yapar : Bu alet, dünya üzerindeki her türlü güvenlik sistemini çökertebilmektedir. Ve dünyanın her yerinden birçok karanlık güç, bu kutu için her şeyi göze atmaya hazırdır…

___

Savaş Oyunu

Savaş Oyunu (1983) WarGames

David Lightman, çevresiyle iyi ilişkileri olan, meraklı bir gençtir. David, bir şirkete ait sandığı bilgisayar sistemini hack ederek, orada bulduğu bir bilgisayar oyununu oynamaya başlar. Ancak onun oyun sandığı şey, aslında Amerikan’ın askeri savunma sisteminde yer alan ve nükleer füzelerin kontrolünü sağlayan bir simülasyondur. Basit bir savaş oyunu oynadığını düşünen genç hacker, kendini Üçüncü Dünya Savaşı’nın içinde bulur.

____

Ejderha Dövmeli Kız

Bunları da kaçırmayın:

Mr. Robot (dizi)

İnternet’te Av (1995) The Net

The Net 2.0 (2006)

Zor Ölüm 4.0 (2007) Live Free or Die Hard

Ejderha Dövmeli Kız (2011) The Girl with the Dragon Tattoo

Öldür.com (2008) Untraceable

Firewall (2006)

Freedom Downtime (2001)

Kontrol Dışı (2001) Antitrust

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up