Güzel ve Çirkin Hakkında Bilinmesi Gereken 14 Detay

Hollywood Meraklısına
Disney’in yeni live action uyarlaması Güzel ve Çirkin için az bilinen detaylar burada.
Beauty and the Beast
Çekimler sırasında, set dekorasyonunda, 8 bin 700 den fazla mum (ya da 26 bin 500 metrelik  mum) kullanılmıştır.
Canavarın şatosundaki balo salonun zemin döşemesi,  Braunau- Almanya’da bulununan Benedikt Kilisesi’ndeki tavan desenlerinden esinlenerek tasarlanan, 1100 metre kare yapay mermerden yapıldı. Balo salonundaki 10 cam şamdan- her biri  426 santime 213 santim boyutlarında- Versailles Sarayı’ndaki,  buzlu camın kumaşla kaplanmasından sonra mum konulan gerçek şamdanlar, temel alınarak yapılmıştır
Beauty and the Beast
Çekimler sırasında, araştırma ya da set dekorasyonu için, yaklaşık  1500 kırmızı gül  yetiştirildi/satın alındı.
Canavarın şatosunun  bulunduğu büyülü ormanın, gerçek  görüntülü ağaçların, çitlerin, donmuş gölün ve 20000 buz sarkıtının tamamlanması 15 hafta sürdü.
Belle’in sarı elbisesi   yaklaşık, 55 metre kuş tüyü, ışıklı saten organze kullanılarak üretildi. Bu elbise için 915 metre iplik gerekiyordu,  dikilmesi 12000 saat  sürdü ve üzerine 2160 adet Swarovski kristali  işlendi.
Beauty and the Beast
Yapım sürecinde, kostüm bölümü, legal ticaret ürünü  kumaşlar kullanarak, etik ve sürdürebilir kostümler yapmak için mücadele etti. (yani, çalışanlarına adil ücret ödeyen, ve çevreye duyarlı  tedarikçilerin, organik ürünlerini kullandılar) Eco Age ve Green Carpet Challenge ile ortak çalışan kostüm bölümü, doğal ve düşük etkili boya kullandı, gereksiz su sarfiyatına dikkat etti ve baskıları geleneksel ahşap kalıpları ile gerçekleştirdi.
Yapım ekibindeki 1000 den fazla insan, gece gündüz çalışarak, filmdeki devasa setleri inşaa ve dekore etti.  
Philippe Belle ( Emma Watson)  ve Maurice’in ( Kevin Kline) atları için 3 farklı at kulanıldı, 2 tanesinin her gün boyanması gerekti.
Beauty and the Beast
Emma Watson (Belle), Emma Thompson (Bayan Çaydanlık), Luke Evans (Gaston) ve Nathan Mack (Çip); hepsinin doğum günü aynıydı, 14 Nisan, bu ayrıca  kastın okuma çalışmalarına başlama tarihiydi
Madam dö Garderob ( Audra McDonald)  ve  Maestro Cadenza’nın ( Stanley Tucci) köpeği Froufrou, Gizmo tarafından oynandı. Gizmo, İngiltere’nin  en eski ve en meşhur hayvan kurtarma merkezlerinden biri tarafından kurtarılmış.
Canavarın sarayındaki arma, bir aslan ve üzerinde WD harfleri olan bir yaban domuzu (WD, hayali bir karakter olan William Devereaux’ye ifade ettiği gibi,  aynı zamanda Walt Disney’i de temsil edebilir.
Beauty and the Beast
“Gaston” ve  ” Güzel ve Çirkin” şarkıları için, Howard Ashman tarafından yazılan özgün sözlerin bazıları, animasyon filminde kullanılmayıp, canlı aksiyon uyarlamasına eklenmiştir.
Canavarın şatosundaki terasın, merdivenlerin ve güllü kemer altının ışıklandırması, Jean Cocteau’nun 1946 yılına ait  yenilikçi ” La Belle et le Bete” filmine bir saygı duruşudur, bu film Bill Condon için bir ilham kaynağı olmuştur.  
Disney ilk eşcinsel karakterini bu filmde tasarlamıştır. Gaston’un yardımcısı LeFou ve köy halkından bir kişi adı söylenmese de eşcinsel karakterlerdir.  Bu durum dünya çapında tartışmaya neden olmuş, Rusya ve Malezya’da sansür talepleri gündeme gelmiştir. Hatta Evangelistler o sahnelerin çıkarılmasını istemişlerdir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up