Bizimle İletişime Geçin

Liste

Güney Kore Sinemasından Aksiyon Türünde 12 Güzel Film

Hollywood aksiyonlarından sıkılanlar için alternatif bir seçki.

Yayınlandı

tarihinde

Kübra Akgün hazırladı.

Tamjung Hong Gil-dong: Sarajin Ma-eul

1. Tamjung Hong Gil-dong: Sarajin Ma-eul (2016) Phantom Detective IMDb 6.4

Acımasız ve ruhsuz bir detektif olan Hong Dong-İl’in, kaçırılan düşmanını ararken onun torunlarını bulur. Başta düşmanının torunlarını bir koz olarak yanına alır ama iki küçük kız, onun icin bir kozdan çok daha fazlası olacaktır… Gittikçe birbirine yaklaşan bu üç kişi, sizce nasıl bir yol izleyecektir? Aksiyon ve merakın iç içe olduğu, Sherlock Holmesvari ilerleyen bu filmden keyifle ayrılacağınıza eminim.

Gizli Takip

2. Gizli Takip (2013) Gam-si-ja-deul IMDb 72

Film, zekice planlanmış bir soygunun beyni olan kişiyi ele geçirmek için gözünü, unutmak kelimesini bilmeyen bir hafızaya dönüştürmek zorunda olan bir ekibin soluksuz takibini konu almakta! Filmde kötünün en zekisiyle iyinin en zekisinin planları yarışmakta! Sıradan senaryoları sevmeyenlerdenseniz kaçırmayın derim! Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz filmden size bir söz yazmak isterim: “Dişimizi sıkar, bitinceye kadar sabrederiz. Usanmak yıldırır, gözünü karartırsan kazanırsın “

Gizli Görev

3. Gizli Görev (2013) Secretly, Greatly IMDb 6.9

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki soğuk savaşı işleyen pek çok filmden birisi de Secretly Greatly! Kuzeyde zorlu eğitimden geçirilerek Güneye ajan olarak yollanan genç ajanlar arasındaki kardeşlik ilişkisi, kendilerine verilen ölüm emriyle ya daha kuvvetlenecek ya da birbirlerinin katili olma yoluna gidecektir. Film, boyunca aksiyonu, dramı ve kardeşliği bir arada göreceksiniz! İyi seyirler!

Ki-sool-ja-deul

4. Ki-sool-ja-deul (2014) THE CON ARTİSTS IMDb 6.5

Film içinde film, oyun içinde oyun sevenler buraya! İlk izlediğimde aklıma Now You Can See Me filmi gelmişti ki bu filmi sevenler, The Con Artist filmini de seveceklerdir. Filmin konusuna göz atarsak;
Sanat Okulundan mezun olmuş yetenekli bir kasa soyguncusu olan Ji-Hyeok’ un büyük vurgunlarından etkilenen bir mafya lideri, Ji-Hyeok’u ve ekibindeki genç hacker ile orta yaşlarında olan yetenekli mühendisi imkansız denilebilecek bir soyguna zorlar! Plan içinde plan yapmakta olan Ji-Hyeok, kendisine yapılan baskıyı kolayca sineye çekmeyecektir! Aksiyon, kovalamaca ve komedinin iç içe olduğu bu filmi kaçırmayın!

Karşı Karşıya

5. Karşı Karşıya (2015) Veteran IMDb 7.3

Filmde baştan sona kadar ilerleyen soluksuz bir koşuşturma ve aksiyon var. Film bitince uzun süre zengin şirket sahiplerinden tiksinebilirsiniz! Bir işçisini öldüren psikopat şirket varisi Jo Tae ile polis Seo Do’nun yasalar üstü mücadelesi izlemeye değer. Biraz komedi biraz dram ve çokça dövüş olan bu filmde oyuncuların başarılı performansları da sizi içine çekecek! Yakışılıklı ve sevimli oyuncu Yoo Ah In’in kötü adam rolüne olan uyumu da insanı etkiliyor!

The Age of Shadows

6. Karanlık Görev (2016) The Age of Shadows IMDb 7.3

Uzun zaman esaret altında kalmış, susturulmuş, yok sayılmış bir halkın hain ya da kahraman olma arasında seçim yaptıkları bir film! Izlenmesi gereken filmler listenize rahatça alabileceğiniz ve Yaşasın Bağımsızlık dedirtecek bir film…

Yong-eui-ja

7. Yong-eui-ja (2013) IMDb 6.9

Aksiyonu abartılmamış haliyle sevenlerin kaçırmaması gereken bir film!
Kovalamaca boyunca kalp ritminizin hızlanacağı filmde, özel eğitimli Kuzey Kore Ajanı olan Ji Dong-chul (Gong Yoo), değişen politik kararlardan sonra hain ilan edilir ve karısıyla kızını katlederler. Ji Dong-Chul, intikam için yola çıktığında, kızının aslında ölmediğini öğrenir. Dong-Chul’un kızını bulmak için verdiği mücadelede neler hissedecek neler göreceksiniz? Bunu öğrenmek ve Gong Yoo’nun oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak isteyenlere önerimdir!

___

Söz

8 . Söz (2013) Dong-chang-saeng IMDb 6.8

Babası, Kuzey Kore için çalışan Li Myung-hoon (Choi Seung-hyun) bir gün babasının “hain” ilan edilip öldürüldüğü gerçeğiyle yüzleşir. Li-Myung ve onun kız kardeşi artık örgütün elindedir ve Li-Myung kusursuz yeteneklere sahip bir ajan olarak yetiştirilip Güney Kore’ye sıradan bir öğrenci olarak gönderilir. Li-Myung, Kuzey Kore’de esir tutulan kız kardeşi için ona verilen görevi yerine getirmek zorundadır. Fakat Li-Myung’un okuduğu lisedeki kıza aşık olmasıyla işler değişir… The Suspect filminde olduğu gibi sürükleyici ve akla uygun bir aksiyon sizi bekliyor!

Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi

9. Hwayi: Canavar Çocuk (2013) Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi IMDb 7.1

Listedeki en iddialı ve dramatik aksiyon filmlerinden biri! Azılı bir suç örgütü tarafından kaçırılan sonrada evlat olarak yetiştirilen Hwayi ( Yeo Jin-Goo), örgütteki beş kişiye de “baba” diye hitap etmektedir. Beş ayrı suçlunun eğitimiyle büyüyen Hwayi, ne kadar masum kalabilecektir? Onu öldürmekten vazgeçip büyüten babalar, Hwayi’ye ne kadar derinden bağlıdır? Peki bu bağlar, baş kaldırmayı nasıl görecektir? Duyguları allak bullak eden bu filmde Yeo Jin’in yaşına oranla göstermiş olduğu performans da ayrı bir olay!
Not: filmde bir yerde geçmiş hatırlanırken okulda bir tecavüz sahnesi vardır. Orada uygunsuz bir kısım mevcut maalesef! Ben, uyarmış olayım oraya gelince aklınızda bulunsun.

____

Coin Locker Girl

10. Emanet (2015) Coin Locker Girl IMDb 6.8

Bu filmi, Hwayi’den sonraki önerim olarak seçmemdeki neden, aradaki paralelliklerdir. İki film de usta yönetmen Han Jun-Hee’nin kadrajından! Coin Locker Girl, bebekken terk edilen ve bir dilenci tarafından bulunan II-Young (Kim Go-Eun)’un çaresizlik içindeki gücüyle devam eden bir film. Borcu karşılığında II-Young, başında “anne” lakaplı kadının bulunduğu tefeci çetesine satılır. Burada üç genç daha vardır. Birbirlerine anne, abla, abi diye hitap eden bu garip ailenin kan nehrinde yaptığı yolculukta kimler hayatta kalacak? Kan bağı olmadan ve tuhaf bir şekilde kurulmuş bir aile, ölüm-kalım mücadelesinde nasıl bir tavır sergileyecek? Hwayi’de olduğu gibi duygularımızı derinden sarsacak, sorgulatacak bir film!

____

Zombi Ekspresi

11. Zombi Ekspresi (2016) Busanhaeng IMDb 7.5

Zombilerden de gına geldi diyebilirsiniz ama önce bir kulak verin bana! Hep aksiyonu bol hem gerilimi! Konusuna gelirsek; kızıyla fazla zaman geçirememiş, eşinden de ayrılmış olan işkolik Seok-Woo ( Gong Yoo), kızına verip tutamadığı sözleri telafi etmek için ona son bir söz verir. Kızını annesinin yanına Busan’a götüreceğine söz veren Seo-Woo, zombilerle dolu olan trenle bu sözünü tutabilecek midir?

___

The Witness

12.The Witness (2015) IMDb 7.5

Listeye bonus olarak eklediğim ve tek Çin yapımı film! Gerilim ve suç türündeki filmde, eskiden polis akademisi için çalışan daha sonra da gözleri kör olan Lu Xiaoxing (Yang Mi), kaçırdığı kızları estetik operasyonuyla öldürdüğü kız kardeşine benzetmeye çalışan bir cerrahın suçuna tanık olur. İlk başta gözü görmediği için ona inanmayan polisleri ikna eden ne olacak sizce? Ve Lu’nun tanık olduğu olayın bir şahidi de paten ustası, serseri Linchong (Luhan)dur. İkili birbirine her geçen gün bağlanırken, ölüme de yaklaşacaklardır…

Hazırlayan: Kübra Akgün instagram: @koredenfilmlervar 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Squid Game Sevenlerinin İzlemesi Gerekenler

Keyifli seyirler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kısa zamanda 111 milyon seyredilme ile Netflix‘in en çok izlenen dizisi konumuna ulaşan Squid Game‘i sevenlerin izlemesi gereken diziler ve filmler listesi sizlerle. Koltuklarınızı hazırladıysanız oyun dolu bir yolculuğa başlıyoruz. Keyifli seyirler.

Alice in Borderland IMDb 7.7 (1 Sezon)

İşsiz bir genç olan Ryohei Arisu zamanını bilgisayar oyunu oynayarak geçirir. Bir sabah uyandığında Tokyo’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Kendisini büyük bir oyunun içinde bulan Arisu ve arkadaşları hayatta kalmak için oyunu kurallarına göre oynamak zorundadır. Hayatı tehdit eden oyunlarda tek başına mücadele eden Usagi ile tanışan Arisu, bu yeni dünyanın sırrını çözmek için birlikte hareket etmeye karar verir.

Batoru rowaiaru (2000) IMDb 7.6

Günümüzden uzak bir gelecekte, Japon hükumeti çığırından çıkmakta olan Japon gençlerine gözdağı vermek ve şiddet olaylarını azaltmak için çılgın bir plan yapar. Her yanından işsizlik, karamsarlık ve şiddet akan bu ülke gençliği bu plan sonrasında dersini alacak, her şey düzelecektir. Plana göre şiddete meyilli Japon gençliğinden 42 öğrenci zorla bir adaya gönderilir. Bu adada hayatta kalabilmek için gençler birbirini öldürmek zorundadır.

3% IMDb 7.4 (4 Sezon)

İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça kötü, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şansı elde etmek h,ç kolay olmayacaktır. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3’ü sefaletten kurtulabilecetir. 

El hoyo (2019) IMDb 7.0

El hoyo, dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçiyor. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışır. Bir gün gözünü hapishanenin 33. katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi bilen Trimagasi ile birlikte yiyeceğe ulaşabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

The Hunger Games (2012) IMDb 7.2

Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı “Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Kısmen eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıca tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir. 24 farklı ‘yarışmacı’ bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini eleme ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler.

Cube (1997) IMDb 7.2

Farklı sosyal gruplardan, farklı yeteneklere ve eksiklere sahip bir grup insan kendilerini bir anda yokluğun ortasında, bir küpün içerisinde bulur. Nasıl oraya geldikleri belli olmayan bu kişiler, durumu anlayabilmek için birbirlerini tanımak ve birbirlerini anlamak zorundadırlar. Bu küpün içerisinde, bir cevap aramak en az o cevabı bulmak kadar zordur. Çevrelerinde olup biten hiçbir şeyi anlamayan bu insanların başvurabilecekleri tek duygu ise korku duygusu olacaktır.

The Purge IMDb 6.5 (2 Sezon)

Yönetmenliğini ve senaristliğini James DeMonaco’nun üstlendiği The Purge filminin ekran uyarlamasında, yılda bir kez düzenlenen ve 12 saatlik süre boyunca insan öldürmenin serbest olduğu Arınma Gecesi konu ediliyor. Kız kardeşinin gizemli mektubu ile kasabaya geri dönen Migel ve bir arınma tarikatına bağlı olan ve kendisini tarikat liderine adayan Penelope’nin yaşadıkların anlatılacağı dizinin başrollerinde Gabriel Chavarria ve Jessica Garza yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Liste

Karanlık Günlerde Seyredilecek 10 Film

Kapalı havalarda izlenesi filmler listesi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hunger (2008) IMDb 7,5

IRA ile ilgili olarak çekilmiş filmde, Bobby Sands’in insanlık dışı muamelelere maruz kalışındaki sertliği adeta yaşıyorsunuz. Diyalogsuz sahnelerin vuruculuğu ile başlayan film, tüm filme yayılan dehşetli gerçeklik duygusu ile izleyeni kavrıyor.

Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor. Hayatı mücadele ile geçmiş Sands’ın kendi vücudunu yaşamının son savaş alanı olarak addedmesiyle yaşanan dramatik süreç muazzam bir etkileyicilikle gözler önüne seriliyor.

Filmin etkileyiciliği sadece Sands önderliğindeki mahkumların direniş destanından ibaret değil. Zira hapishane mahkumlar için olduğu kadar gardiyanlar için de tam bir cehennem. Gardiyanların da alt üst olmuş psikolojisini izliyoruz filmde.

Perfume: The Story of a Murderer (2006) IMDb 7,5

Jean Baptiste Grenouille, 18.yy da Paris’te dünyaya gelmiş olup, son derece değişik bir karakterdir. Her türlü kokuya karşı sıra dışı bir algısı vardır. Duyarlılığı çok yüksektir. Öte yandan diğer duyuları aksine gelişmemiştir. Arzu ettiği kokulara sahip olmak uğrunda her şeyi yapmaya hazırdır. Buna insan öldürmek de dahil. Bir gün kendine ait bir ten kokusunun olmadığını fark eder. Bu durumda tek çare vardır. Ona insan kokusu gerekir. Yeni baştan yaratacağı bir insan kokusu. Bunu elde etmek için de insanlara gereksinimi vardır. Patrick Süskind’in aynı adlı romanından uyarlanan film, koku ile var olabilen Jean Baptiste’in trajedisini anlatmaktadır.

The Other Boleyn Girl (2008) IMDb 6,7

Bir kraliyet dahilinde kan bağı olan insanları bile birbirine düşürecek aşklar yaşanabiliyor. İki kız kardeş eş zamanlı olarak krala aşık olunca hiçbir şey planlı yürümüyor haliyle. Akıl ve mantık kullanarak dünyevi birçok şeyi aşabilir insan ancak bu iki araçla yönetemeyeceği tek şey aşktır! Bir krala duyulan aşk da iki kız kardeşi ancak bu kadar birbirinden farklı yerlere savurabilir. Bu kadınlardan biri baba sözünden çıkmazken diğeri kurallara asla boyun eğmemeyi tercih edince işler karışıyor. İnsanın en büyük isteği, kız kardeşini ezip geçmeyi gerektirirse neler olabilir hayatta bunu görüyoruz filmde.

I’m Thinking of Ending Things (2020) IMDb 6,6

Ian Reid’in 2016 yılında yayınlanan aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan “I’m Thinking of Ending Things” birlikte uzun bir yola çıkan Jake ve kız arkadaşına odaklanıyor. Jake’in gözden ırak bir çiftlikte yaşayan ailesiyle tanışmaya hazırlanan kadın bir yandan da ilişkilerini bitirmeyi düşünmektedir. Jake beklenmedik bir şekilde farklı bir yola sapınca kız arkadaşı zor durumda kalır ve ikili arasında somut bir gerginlik, psikolojik bir kırılganlık ve saf bir korku hissi oluşur.

The King’s Speech (2010) IMDb 8,0

Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral (The King’s Speech)’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Sağlam oyuncu kadrosunun sürüklediği filmin öyküsü, babası V. George’un ölümünün ardından, Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamıne hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer.

The Dark Knight (2008) IMDb 9,0

Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç işleyenlerden arındırılan bir yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalabilir ve işte o zaman yeniden kolları sıvayacak olanların mücadelesi de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham Sokakları’nda bu işi kotarmış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

Fight Club (1999) IMDb 8,8

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. David Fincher’ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destan. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek mümkün.

Lost Highway (1997) IMDb 7,6

Fred Madison’un evlendiği kadının geçmişi hakkında hiçbir fikri yoktur. Karısıyla kendisi için yeni bir düzen kurmaya çalışan Fred’in huzuru, geçmişin peşini bırakmamasıyla bozulur. Karısının kendisini aldatacağından şüphelenen Fred için durum bir süre sonra çığırından çıkar ve iş çok geçmeden bir cinayetin işlenmesi ve Fred’in kişilik bölünmesi yaşamasına kadar gider. Karısını öldürmekle suçlanan Fred, hapishaneye gönderilir. Ancak bir sabah uyandığında kendisini farklı bir yerde bambaşka bir şekilde bulur.

The Machinist (2004) IMDb 7,7

Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır. Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazıp dairesine asmaya çok meraklıdır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar.

Black Swan (2010) IMDb 8,0

Genç bir kadın olan Nina, yetenekli bir balerindir. Eski bir balerin olan ve dans konusundaki hırsını kendisine aşılayan annesi ile New York’ta yaşayan Nina’nın hayatı danstan ibarettir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, sahneye koyduğu Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmeye karar verir. Zarif, masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arayan yönetmenin ilk tercihi Nina olur. Ancak rolü almak için elinden geleni yapan Nina’nın karşısında güçlü bir rakibi vardır. Nina, Beyaz Kuğu rolü için harikalar yaratsa da genç kadının Siyah Kuğu performansı pek de başarılı değildir. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu rolü için iyi bir performans sergiler. Lily ve Nina arasındaki rekabet, çalışmalar boyunca ilginç bir dostluğa dönüşür. Bu süreçte Nina, hayatının mahvolmasına neden olan karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar.

Okumaya Devam Et

Liste

“Christopher Nolan”ın Tavsiye Ettiği 10 Gerilim Filmi

Nolan’ın beğendiği 10 gerilim filmi!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Heat (1995) IMDb 8.2

Büyük Hesaplaşma’da, gerek içgüdüleri gerekse üstün zekasıyla, içerisinde bulunduğu her türlü suçtan arkasında kesin deliller bırakmadan, başarılı bir şekilde sıyrılmayı başaran Neil McCauley profesyonel bir hırsızdır. En az kendisi kadar yetkin hırsızlardan oluşturduğu çetesiyle altından kalkılması zor işlere kalkışıp minimuma yakın hasarla başarıya ulaşırlar. Her azılı suçlu vakasında olduğu gibi söz konusu hırsızın peşinde de hırslı ve takıntılı bir dedektif vardır. Dedektif Hana, şimdiye dek bu usta hırsızın zekasıyla başa çıkamasa da davayı çözmekte kararlıdır.

12 Angry Men (1957) IMDb 9.0

12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

Primer (2004) IMDb 6.9

Yetenekli iki genç mühendis, bir garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar. Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir. Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

Merry Christmas, Mr. Lawrence (1984) IMDb 7.3

1942 yılında bir İngiliz askeri olan Jack Celliers mahkum olarak Japon hapishane kampına gönderilir. Bu kamp inançlı, disiplin sahibi ve onurlu bir adam olan Yonoi tarafından yönetilmektedir. Onun gözünde esir düşen ittifak askerleri intihar etmek yerine teslim olmayı seçen korkaklardır.

The Testament of Dr. Mabuse (1933) IMDb 8.0 

Berlin polis müfettişi Lohmann, bir dava üzerinde çalışmaktadır. Tüm ipuçlarının tek bir adamı, akıl hastalığı nedeniyle yıllardan beri hastanede yatan Dr.Mabuse’yi, işaret ettiği bir dava… Nazi propaganda bakanlığı tarafından sakıncalı görülerek yasaklanan, psikopat amaçlara sahip bir suç imparatorluğunu anlatan film.

Foreign Correspondent (1940) IMDb 7.5

Genç bir gazeteci, düşman ajanları ortaya çıkarmaya çalışır.

Paprika (2006) IMDb 7.7

Herkesin birbirinin düşlerini download edebildiği bir dünyada yaşamak nasıl olurdu dersiniz? Gelin bu sorunun cevabını Paprika’da arayalım…Terapistlerin, hastalarının düşlerine girmelerini sağlayan özel bir makine bir gün gizemli bir şekilde çalınınca dünya üzerinde ciddi bir karmaşa yaşanmaya başlar. İnsanların bütün rüyalarının ortaya dökülmesi ile düş ile gerçek arasındaki o sınır kalkacak ve cehennemi bir kaos hakim olacaktır. Bütün bu karmaşayı ise durdurabilecek tek bir kişi vardır: genç terapist Paprika, Venedik Film Festivali’nde gösterildiğinde büyük bir beğeni ile karşılanan Paprika, insan zihni ile oynayan kurgusu ile seyircinin kafasını karıştıran başarılı bir animasyon örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Whiplash (2014) IMDb 8.5

Whiplash, genç bir müzisyenin öykünü anlatıyor. Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır… Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrolünde Miles Teller yer alıken karşısında kendisine J.K. Simmons eşlik ediyor.

The Hit (1984) IMDb 7.1

Başrollerini John Hurt, Tim Roth ve Terence Stamp’ın paylaştıkları bu 1984 tarihli suç draması, iki arkadaşın 10 yıl önce karıştıkları bir banka soygununu ihbar ederek İspanya’ya kaçan muhbir arkadaşlarını yakalayıp intikam alma planları üzerine kurulu.

Bad Timing/A Sensual Obsession (1980) IMDb 7.0

Bad Timing, bir psikiyatrist ile evli bir kadın arasında yaşanan ilişkiye odaklanıyor. Başarılı bir psikiyatrist olan Alex’in hayatı, Milena adında bir kadınla tanışmasının ardından bambaşka bir hal alır. Birbirinden farklı karakterlere sahip olan Alex ve Milena, partide tanışmalarının ardından aralarında oluşan çekime karşı koyamazlar ve yasak bir ilişkiye adım atarlar. Ancak bir süre sonra Milena’nın aşırı doz alarak intihara kalkışması, ikisinin de hayatını daha da karmaşık bir hale sokar. Hastanede tedavi altına alınan Milena, polisler tarafından sorgulanmaya başlayınca gözler Alex’e çevrilir. Alex’ten şüphelenmeye başlayan polis memuru, psikiyatristin geçmişini araştırmaya başlar ve Milena’yı intihara sürükleyen olaylar ortaya çıkar.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler