Güney Kore Sinemasından Aksiyon Türünde 12 Güzel Film

Liste Manşet

Kübra Akgün hazırladı.

Tamjung Hong Gil-dong: Sarajin Ma-eul

1. Tamjung Hong Gil-dong: Sarajin Ma-eul (2016) Phantom Detective IMDb 6.4

Acımasız ve ruhsuz bir detektif olan Hong Dong-İl’in, kaçırılan düşmanını ararken onun torunlarını bulur. Başta düşmanının torunlarını bir koz olarak yanına alır ama iki küçük kız, onun icin bir kozdan çok daha fazlası olacaktır… Gittikçe birbirine yaklaşan bu üç kişi, sizce nasıl bir yol izleyecektir? Aksiyon ve merakın iç içe olduğu, Sherlock Holmesvari ilerleyen bu filmden keyifle ayrılacağınıza eminim.

Gizli Takip

2. Gizli Takip (2013) Gam-si-ja-deul IMDb 72

Film, zekice planlanmış bir soygunun beyni olan kişiyi ele geçirmek için gözünü, unutmak kelimesini bilmeyen bir hafızaya dönüştürmek zorunda olan bir ekibin soluksuz takibini konu almakta! Filmde kötünün en zekisiyle iyinin en zekisinin planları yarışmakta! Sıradan senaryoları sevmeyenlerdenseniz kaçırmayın derim! Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz filmden size bir söz yazmak isterim: “Dişimizi sıkar, bitinceye kadar sabrederiz. Usanmak yıldırır, gözünü karartırsan kazanırsın “

Gizli Görev

3. Gizli Görev (2013) Secretly, Greatly IMDb 6.9

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki soğuk savaşı işleyen pek çok filmden birisi de Secretly Greatly! Kuzeyde zorlu eğitimden geçirilerek Güneye ajan olarak yollanan genç ajanlar arasındaki kardeşlik ilişkisi, kendilerine verilen ölüm emriyle ya daha kuvvetlenecek ya da birbirlerinin katili olma yoluna gidecektir. Film, boyunca aksiyonu, dramı ve kardeşliği bir arada göreceksiniz! İyi seyirler!

Ki-sool-ja-deul

4. Ki-sool-ja-deul (2014) THE CON ARTİSTS IMDb 6.5

Film içinde film, oyun içinde oyun sevenler buraya! İlk izlediğimde aklıma Now You Can See Me filmi gelmişti ki bu filmi sevenler, The Con Artist filmini de seveceklerdir. Filmin konusuna göz atarsak;
Sanat Okulundan mezun olmuş yetenekli bir kasa soyguncusu olan Ji-Hyeok’ un büyük vurgunlarından etkilenen bir mafya lideri, Ji-Hyeok’u ve ekibindeki genç hacker ile orta yaşlarında olan yetenekli mühendisi imkansız denilebilecek bir soyguna zorlar! Plan içinde plan yapmakta olan Ji-Hyeok, kendisine yapılan baskıyı kolayca sineye çekmeyecektir! Aksiyon, kovalamaca ve komedinin iç içe olduğu bu filmi kaçırmayın!

Karşı Karşıya

5. Karşı Karşıya (2015) Veteran IMDb 7.3

Filmde baştan sona kadar ilerleyen soluksuz bir koşuşturma ve aksiyon var. Film bitince uzun süre zengin şirket sahiplerinden tiksinebilirsiniz! Bir işçisini öldüren psikopat şirket varisi Jo Tae ile polis Seo Do’nun yasalar üstü mücadelesi izlemeye değer. Biraz komedi biraz dram ve çokça dövüş olan bu filmde oyuncuların başarılı performansları da sizi içine çekecek! Yakışılıklı ve sevimli oyuncu Yoo Ah In’in kötü adam rolüne olan uyumu da insanı etkiliyor!

The Age of Shadows

6. Karanlık Görev (2016) The Age of Shadows IMDb 7.3

Uzun zaman esaret altında kalmış, susturulmuş, yok sayılmış bir halkın hain ya da kahraman olma arasında seçim yaptıkları bir film! Izlenmesi gereken filmler listenize rahatça alabileceğiniz ve Yaşasın Bağımsızlık dedirtecek bir film…

Yong-eui-ja

7. Yong-eui-ja (2013) IMDb 6.9

Aksiyonu abartılmamış haliyle sevenlerin kaçırmaması gereken bir film!
Kovalamaca boyunca kalp ritminizin hızlanacağı filmde, özel eğitimli Kuzey Kore Ajanı olan Ji Dong-chul (Gong Yoo), değişen politik kararlardan sonra hain ilan edilir ve karısıyla kızını katlederler. Ji Dong-Chul, intikam için yola çıktığında, kızının aslında ölmediğini öğrenir. Dong-Chul’un kızını bulmak için verdiği mücadelede neler hissedecek neler göreceksiniz? Bunu öğrenmek ve Gong Yoo’nun oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak isteyenlere önerimdir!

___

Söz

8 . Söz (2013) Dong-chang-saeng IMDb 6.8

Babası, Kuzey Kore için çalışan Li Myung-hoon (Choi Seung-hyun) bir gün babasının “hain” ilan edilip öldürüldüğü gerçeğiyle yüzleşir. Li-Myung ve onun kız kardeşi artık örgütün elindedir ve Li-Myung kusursuz yeteneklere sahip bir ajan olarak yetiştirilip Güney Kore’ye sıradan bir öğrenci olarak gönderilir. Li-Myung, Kuzey Kore’de esir tutulan kız kardeşi için ona verilen görevi yerine getirmek zorundadır. Fakat Li-Myung’un okuduğu lisedeki kıza aşık olmasıyla işler değişir… The Suspect filminde olduğu gibi sürükleyici ve akla uygun bir aksiyon sizi bekliyor!

Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi

9. Hwayi: Canavar Çocuk (2013) Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi IMDb 7.1

Listedeki en iddialı ve dramatik aksiyon filmlerinden biri! Azılı bir suç örgütü tarafından kaçırılan sonrada evlat olarak yetiştirilen Hwayi ( Yeo Jin-Goo), örgütteki beş kişiye de “baba” diye hitap etmektedir. Beş ayrı suçlunun eğitimiyle büyüyen Hwayi, ne kadar masum kalabilecektir? Onu öldürmekten vazgeçip büyüten babalar, Hwayi’ye ne kadar derinden bağlıdır? Peki bu bağlar, baş kaldırmayı nasıl görecektir? Duyguları allak bullak eden bu filmde Yeo Jin’in yaşına oranla göstermiş olduğu performans da ayrı bir olay!
Not: filmde bir yerde geçmiş hatırlanırken okulda bir tecavüz sahnesi vardır. Orada uygunsuz bir kısım mevcut maalesef! Ben, uyarmış olayım oraya gelince aklınızda bulunsun.

____

Coin Locker Girl

10. Emanet (2015) Coin Locker Girl IMDb 6.8

Bu filmi, Hwayi’den sonraki önerim olarak seçmemdeki neden, aradaki paralelliklerdir. İki film de usta yönetmen Han Jun-Hee’nin kadrajından! Coin Locker Girl, bebekken terk edilen ve bir dilenci tarafından bulunan II-Young (Kim Go-Eun)’un çaresizlik içindeki gücüyle devam eden bir film. Borcu karşılığında II-Young, başında “anne” lakaplı kadının bulunduğu tefeci çetesine satılır. Burada üç genç daha vardır. Birbirlerine anne, abla, abi diye hitap eden bu garip ailenin kan nehrinde yaptığı yolculukta kimler hayatta kalacak? Kan bağı olmadan ve tuhaf bir şekilde kurulmuş bir aile, ölüm-kalım mücadelesinde nasıl bir tavır sergileyecek? Hwayi’de olduğu gibi duygularımızı derinden sarsacak, sorgulatacak bir film!

____

Zombi Ekspresi

11. Zombi Ekspresi (2016) Busanhaeng IMDb 7.5

Zombilerden de gına geldi diyebilirsiniz ama önce bir kulak verin bana! Hep aksiyonu bol hem gerilimi! Konusuna gelirsek; kızıyla fazla zaman geçirememiş, eşinden de ayrılmış olan işkolik Seok-Woo ( Gong Yoo), kızına verip tutamadığı sözleri telafi etmek için ona son bir söz verir. Kızını annesinin yanına Busan’a götüreceğine söz veren Seo-Woo, zombilerle dolu olan trenle bu sözünü tutabilecek midir?

___

The Witness

12.The Witness (2015) IMDb 7.5

Listeye bonus olarak eklediğim ve tek Çin yapımı film! Gerilim ve suç türündeki filmde, eskiden polis akademisi için çalışan daha sonra da gözleri kör olan Lu Xiaoxing (Yang Mi), kaçırdığı kızları estetik operasyonuyla öldürdüğü kız kardeşine benzetmeye çalışan bir cerrahın suçuna tanık olur. İlk başta gözü görmediği için ona inanmayan polisleri ikna eden ne olacak sizce? Ve Lu’nun tanık olduğu olayın bir şahidi de paten ustası, serseri Linchong (Luhan)dur. İkili birbirine her geçen gün bağlanırken, ölüme de yaklaşacaklardır…

Hazırlayan: Kübra Akgün instagram: @koredenfilmlervar 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up