Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Gül: Emek Sineması′na Üzülüyorum

Yayınlandı

tarihinde

HayrunisaCumhurbaşkanı Abdullah Gül′ün eşi Hayrünnisa Gül, Emek Sineması′yla ilgili konuştu. Gül, ‘Emek Sineması’na olanlara üzülüyorum’ dedi.

Erzurum’da 6’ncısı düzenlenen Kitap Şenliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le izlediği Lincoln filminden çok etkilendiğini belirtti.

Gül, “Hikâyelerimiz birbirine çok benziyor. Lincoln’ün eşiyle olan sahnelerde kendimi eşinin yerine koydum. İzlerken insan duygulanıyor. Ben de onun yaşadıklarının benzerini yaşadım” dedi.
Hayrünnisa Gül’ün anlattıklarından bazı satır başları:
“Çok film seyretmeye vaktim olmuyor ama geçenlerde Abdullah Bey’le birlikte Lincoln’ü izledik. O kadar çok benzerlikler hissettim ki, izlerken insan duygulanıyor.
Bütün ülkeler aynı süreçlerden, aynı tecrübelerden geçiyor, aynı şeyleri belirli zamanlarda yaşıyor diye düşünüyorsunuz.
Bazı sahneler vardı Lincoln’ün eşiyle olan, kendimi koydum yerine. Ben de onun yaşadıklarının benzerlerini yaşadım. Çok açık konuşmak istemiyorum, artık o günler geride kaldı, çok önyargıyla bakılan günler yaşadık. Çok üzüldüğümüz, yüreğimizin burkulduğu günler oldu.

“10 yıl önce hayal edemezdik”

Ama çok şükür şimdi geriye dönüp baktığımda Türkiye çok mesafe katetti. Çevre ülkelerle kıyasladığımda örnek bir ülke oldu. Bunlar belki bizim bile 10 yıl önce hayal edemeyeceğimiz şeylerdi.
Ben bile bazen Abdullah Bey’e ‘Gerçekten siz bunları yapabilecek misiniz? En basit örnek, paradan 6 sıfırı silebilecek misiniz? Ben inanamıyorum’ derdim. Şimdi bakın neler yapıldı. İnsan içinde olunca görmüyor ama dışarıdan bakınca çok mesafeler katettiğinizi görüyorsunuz. Açık söylemek gerekirse yapılanları yeterli görmüyorum.

‘Devamlı eleştiriyorsun’ diyor

Hatta eşim kendisini sürekli eleştirdiğim için şikâyet ediyor, ‘Beni devamlı eleştiriyorsun sen, devamlı yeni şeyler bekliyorsun’ diyor. Tabii ki bize düşüyor. Daha çok çalışacağız, daha çok yol katedeceğiz ama katettiğimize de bakıp şükredeceğiz.”

Emek Sinema’sına üzülüyorum

Hayrünnisa Gül, Emek Sineması’nın yıkımıyla ilgili olarak da, “Açık yürekli olmak gerekirse şimdi sadece orası değil, birçok yerin önünden geçerken bazen gözümü kapatıyorum. Bakmak istemiyorum. Bakan göze göre değişiyor. Siz nasıl bakıyorsunuz, yanınızdaki nasıl bakıyor.
Bizim Türk toplumunda şöyle bir yapı var, bir şey yeniyse, güzeldir. Maalesef. Ben de hep şunu söylüyorum, eskiyse güzeldir. Yani bir şeyi restore ederken bile hep söylüyorum ‘Lütfen onun o eskilik duygusunu yok etmeyelim.’ Ben onun o yaşanmışlığını seviyorum. Onu pırıl pırıl gördüğümde bana bir zevk vermiyor. Binalar da öyle. Tamam restore edilsin, ben kabul ediyorum ama o restorasyonda da belli kurallar olmalı. Ve bu bize düşüyor aslında” dedi.

“Her herde var”

Gül, “Çok hayıflanıyorum. Her yerde bu var. Sadece Emek Sineması’nda değil. Hangi binaya bakarsanız bunu yaşıyorsunuz. Kayseri’de valilik binasına gittik, Talas’ta taş bir bina. Çok güzel bir bina, tam Kayseri taşıyla yapılmış. Belli ki Ermeni ustaların elinden çıkmış. Vali konağı, ama bir anda tepemden aşağıya kaynar sular döküldü. O ahşap çerçeve bir dönem yenilenmiş, güzel yenilenmemiş, yenilenmediği gibi sapsarı boyayla boyanmış. Yine dayanamadım, ‘Lütfen buraları eski orijinal haline getirir misiniz, elinizden ne geliyorsa siz de biz de yapalım. Lütfen burada orijinal Kayseri evi görmek istiyoruz’ dedim” şeklinde konuştu.

“Kraliçeden utandım”

Hayrünnisa Gül, “Bize yurt dışından misafirler geliyor. Mesela Hollanda Kraliçesi geldi, Kayseri’ye götürdük kendisini ama ben Gevher Nesibe’ye götüremedim. Çok mahcup oldum yerlerde laminant parke, oranın doğal dokusunu görmesi lazım gelen misafirin. Baktım bu sefer Kayseri de çok bilinçlenmişti Gevher Nesibe’yi restore etmeye başlamışlar. Laminant parkeleri kaldırmışlar. Çok utanıyordum. O atanın, o ecdanın torunları biz olamayız” diye konuştu.
Filmarasıdergisi
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Eternals” Filminin Ayrıntılı Alt Yazılı Gösterimi Düzenledi

Disney Türkiye ve DEM derneği ortaklığıyla.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Eternals

Disney Türkiye, DEM derneği ile birlikte işitme engellilere özel ayrıntılı alt yazılı gösterim düzenledi.

Marvel Studios’tan Eternals filmiyle bir ilk yaşandı. Eternals karakterlerinden Makkari, evrenin en hızlı kahramanlarından biriydi ve işitme engelliydi. Bu süper kahramandan ilham alan Disney Türkiye, işiten toplum ile sağır toplum ve işitme engelliler arasında acıma duygusundan uzak diyalog alanları yaratmak ve sorunlara kolektif şekilde çözümler üretmek için faaliyet gösteren DEM derneği ile birlikte işitme engelli bireyler için ayrıntılı alt yazı ile Eternals özel gösterimi gerçekleştirdi.

The Walt Disney Company, Türkiye, İsrail ve Yunanistan Stüdyo ve Entegre Pazarlama Direktörü Armağan Milli İnkaya gösterim ile ilgili şu sözleri dile getirdi: “Şirketinizin en önemli önceliklerinden biri çeşitlilik ve kapsayıcılık. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz çünkü DEM Derneği ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük ilgi gören Marvel Studios Eternals filmimizin ayrıntılı alt yazı versiyonunu işitme engelli sinema severler ile birlikte izleyeceğiz. Bunun çok güzel bir başlangıç olduğunu umuyoruz.”

Dem Derneği’nden Diclehan Sönmezoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dernek olarak #koşaradımaltyazıya sloganıyla ayrıntılı alt yazının sağır ve işitme engelli bireyler için gerekliliğinin, aslında erişilebilirlik için bir hak olduğunun savunuculuğunu yapıyoruz. Disney Türkiye ile ayrıntılı alt yazının olduğu Eternals özel gösteriminde iş birliği yapmaktan, savunduğumuz değeri örneklemekten ve işitme engelli ve sağır bireyler ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Disney Türkiye’nin yaratıcı ajansı ÜBER, farkındalık yaratmak adına gösterim için özel bir afiş çalışması hazırladı.Bu afiş çalışmasında başlık ve metin olarak sadece işaret dilli/el alfabesi kullanıldı. Sessiz alfabenin tipografik kullanımı için elle çizilen özel bir font hazırlandı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Bugün Vizyonda

Aykut Enişte 2 filmi vizyona girdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Aykut Enişte 2

Onur Bilgetay’ın yönetmenliğini yaptığı “Aykut Enişte 2” filmi, bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Vizyon tarihinin açıklanmasından itibaren sinemaseverlerin bir numaralı gündemi haline gelen, yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2” uzun bekleyişin ardından bugün (cuma) vizyona giriyor.

Sinema salonlarını kahkahalarla çınlatmaya hazırlanan Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor.

Talat Eniştenin Gelişi Ortalığı Karıştırıyor

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı,  ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur?

Muhteşem Kadroya Yeni İsimler Eklendi

Komedinin sinemalara dönüşünü müjdeleyen Aykut Enişte 2’nin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Müfit Kayacan, Lale Başar, Selen Domaç, Mekin Sezer, Nezaket Erden, Ecrin Moğultay, Güler Ökten, Ahmet Ak, Ali İpin, Ali Çelik, Oğuz Kara, Kerim Ertekin yer alırken, filmin senaryosunu Cem Gelinoğlu, Giray Altınok ve Muammer Tali’yle birlikte kaleme aldı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Türkiye’nin Oscar Adayı “Bağlılık Hasan” Bugün Vizyonda

Oscar adayı film vizyonda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bağlılık Hasan

Türkiye’nin 2021 Oscar adayı, Semih Kaplanoğlu filmi “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) vizyona giriyor.

Yönetmenliği ve senaryosu Semih Kaplanoğlu imzalı, Kaplan Film ve Sinehane ortak yapımı, 2021 yılı için Türkiye’nin Oscar adayı olarak belirlenen “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Bağlılık Hasan’ın yönetmeni Semih Kaplanoğlu ve filmin oyuncuları Umut Karadağ ile Filiz Bozok, bugün Ankara Kızılay Büyülüfener sinemasında 18:45 seansında düzenlenecek özel gösterime katılacak. Semih Kaplanoğlu, Umut Karadağ ve Filiz Bozok, 4 Aralık Cumartesi günü ise Espark Eskişehir Cinemaximum’da düzenlenecek özel gösterimde seyirciyle buluşacak. Yönetmen ve oyuncular gösterimlerin ardından soru cevap etkinliğinde seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

2010 yılında Bal filmiyle Berlin’den büyük ödül Altın Ayı ve 2017 yılında Buğday filmiyle 30. Tokyo Film Festivali’nden En İyi film Ödülü ile dönen Semih Kaplanoğlu, Bağlılık Hasan filminin dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştirdi. Bağlılık Hasan ayrıca Güney Amerika’nın en eski ve önemli festivallerinden Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nin 3 Kasım akşamı gerçekleşen ödül töreninde, Yılın En İyi Yabancı Filmi ödülünü aldı.

Çekimleri Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde gerçekleştirilen Bağlılık Hasan’ın başrollerini Umut Karadağ ve Filiz Bozok paylaşırken, Mahir Günşiray da konuk oyuncu olarak yer alıyor. Bağlılık Hasan’da geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışırken, Hac için Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru bir arayışa çıkıyor.

Yurt dışı festivallerinde olduğu kadar yerli festivallerde de beğeni toplayan Bağlılık Hasan, 58. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’dan En İyi Sinematografi ödülüyle döndü. Film, 9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasından En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı.

Festival yolculuğu tüm hızıyla devam eden Bağlılık Hasan, 2022 yılı içinde de Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde vizyona girecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler