Gözden Düşme Hikayelerini Anlatan 10 Film

Liste

On the Waterfront‘dan Jim Carrey’li Majestic‘e uzanan, ödüllerle dolu “Gözden Düşme Hikayelerini Anlatan 10 Film” sizlerle. Koltuklarınızı hazırladıysanız başlıyoruz. İyi seyirler.

Ben, Tonya (2017) I, Tonya IMDb 7,5

Film, 90’larda patlak veren Tonya Harding skandalını anlatıyor. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya(Margot Robbie), ilk üçlü axel yapan Amerikan kadın olarak tarih yazmıştır. Fakat kocası Jeff Gillooly ile işbirliği yaparak Nancy Kerrigan’ı sakatladığı iddiaları onun büyük başarısını hızla unutturmuştur.

Buz pateni dünyasının alıştığı zerafete pek de sahip olmayan Tonya’nın annesi ve kocasıyla olan şiddet dolu ilişkisi filmi benzerine rastlamadığız bir kara komediye çeviriyor aynı zamanda.

Yönetmenliğini Craig Gillespie’nin üstlendiği film,Allison Janney’e en iyi yardımcı kadın Oscar’ını kazandırmıştır.

Kötü Eğitim (2019) Bad Education IMDb 7,1

Bu yıl HBO bünyesinde yayınlanan Bad Education, Amerikan tarihinin en büyük okul hırsızlığını konu alıyor. Rosslyn Lisesi müfettişi Frank Tassone(Hugh Jackman) ve yardımcısı Pamela Gluckin (Allison Janney)’nin okul bütçesinden yaptığı küçük kişisel harcamalar yıllar içinde milyon dolarları bulmuştur.

İkili aynı zamanda sevgi, ilgi ve emekleriyle okulu alt sıralardan alıp ülkenin en nitelikli liselerinden biri haline getirmiştir. Fakat okul gazetesinin editörü olan bir öğrenci yazacağı haber için okul arşivini karıştırdığında birçok belirsiz harcamayla karşılaşmıştır. Haber zamanında tüm gazetelerin manşetinde yer almış, Gluckin ve Tassone yaklaşık 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

The Front Runner (2018) IMDb 6,1

Film, Amerika’da 1988 Demokrat Parti Cumhurbaşkanı adayı Gary Hart’ın yıldızının parlayışını ve sonrasında çıkan evlilik dışı ilişki iddialarıyla gözden düşüşünü konu alıyor. 12 yıl boyunca senatoda Colorado’yu temsil eden Gary Hart’ın Donna Rice’la yaptığı telefon konuşmaları üzerine kendisine çok fazla soru yöneltilmesini adil bulmayarak kampanyadan çekilir. Hart hala eşi Lee ile mutlu birevlilik sürdürmektedir.

Filmin kadrosunda Hugh Jackman, Vera Farmiga,J.K.Simmons ve Alfred Molina bulunuyor. Yönetmenliğini ise Juno ve Tully filmlerini de yöneten Jason Reitman üstleniyor. Hikayeyi daha yakından tanımak isteyenler ayrıca Matt Bai’in All The Truth is Out isimli kitabını inceleyebilir.

Majestic (2001) IMDb 6,9

Listemizdeki diğer filmleri andırmakla beraber bu film kurguya dayanmaktadır. 1951’de Amerika’da süren cadı avıyla beraber yönetmen Peter Appleton’da komünizm suçlamalarıyla kara listeye girer. Kuyunun dibini boyladığını düşüne Peter, geçirdiği bir trafik kazası sonucu göle yuvarlanır. Kafasını kayalıklara vurduğu için hafızasını kaybeder ve onu bulan kasaba sakinleri uzun zamandır kayıp olan birini bulduklarını sanınca hem Peter hem kasaba için yepyeni bir hayat başlar.

Film, Jim Carrey gibi bir yeteneği barındırdığı gibi Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol gibi büyük filmlerin yönetmeni Frank Darabont’un imzasını taşıyor.

Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) (2014) Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) IMDb 7,7

2014’ün en çok ses getiren filmlerinden Birdman ”en iyi film” dahil olmak üzere 9 dalda Oscar kazanmıştı. Michael Keaton, Edward Norton, Naomi Watts, Emma Stone gibi zengin kadroya sahip bir filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Alejandro González Iñárritu yapıyor.

80’lerde Birdman adlı süper kahraman filminde oynayan Riggan Thompson 50’li yaşlarında dayanmış fakat Birdman’dan beri bir başarıya imza atamamıştır. Halkın çoktan unuttuğu Birdman ise Riggan’ın aklından bir türlü çıkmamaktadır. Bu yenilgi duygusuyla savaşırken Raymond Carver’ın bir hikayesini sahneleme üzerine çalışmaktadır. Artık yeniden ayağa kalkması bu filmin başarısına bağlıdır.

All the King’s Men (2006) IMDb 6,2

Film, Hollywood’un en zengin kadrolarından birine sahip: Sean Penn, Jude Law, James Gandolfini, Kate Winslet, Mark Ruffalo, Anthony Hopkins, Kathy Baker.

Filmin yönetmen koltuğunda ise Schindler’s List, The Irıshman, Gangs of New York gibi filmlerden senarist olarak tanıdığımız Stephen Zaillian var.

Film’de Jude Law’un canlandırdığı Jack Burden’ın dikkatini idealist bir kasaba öğretmeni olan Willie Stark(Sean Penn) çeker. Stark valiliğe adaylığını koyar. Bu süreç boyunca bıkıp usanmadan halkı oy vermeye, vatandaşlık görevini yerine getirmek için sesini duyurmaya teşvik eder. Jack Burden da Willie’nin yanında olur. Stark vali olduktan sonra ise o idealist halinden eser kalmaz. Yargıç İrwin’in Stark’a olumlu oy kullanması için uyguladığı taktiklerle beraber işler telafi edilmez bir hal alır.

Galileo (1975) IMDb 6,6

Bertolt Brecht’in aynı adlı oyunundan uyarlanan film, Galileo’nun bilimden engizisyona uzanan hikayesini anlatıyor. Venedik Cumhuriyeti’nin koruması altında tartışmalı bilimsel çalışmalarını yürüten Galileo, Floransa’daki prestijli görevine geçtikten sonra bilim macerası sunduğu gibi devam etmez. Engizisyon karşısına çıktığında dostları bile onu yalnız bırakacaktır.

Chaim Topol Galileo’yu oynamayı üstlenirken Joseph Losey de filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Ayrıca merak edenler Joseph Losey’nin de kara listeye alınış hikayesine göz atabilir.

Rıhtımlar Üstünde (1954) On the Waterfront IMDb 8,1

Eski bir boksör olan Terry Malloy (Marlon Brando), yerel çeteye bağlı bir liman çalışanıdır. Şehirde meydana gelen bir cinayet üzerine dürüst olmayı seçip çete aleyhine mahkemede ifade vermesi tüm dostlarının ona sırt çevirmesine neden olur.

Akademide aday olduğu 12 daldan 8’ini kazanan filmin yönetmenliğini Elia Kazan üstlenmiştir. Müziğini ise büyük besteci Leonard Bernstein bestelemiştir. Filmde başrolü Marlon Brando ve Eva Marie Saint paylaşmaktadır.

Trumbo (2015) IMDb 7,5

Jay Roach’un yönetmenliğini üstlendiği Trumbo, Bryan Cranston’a akademi adaylığı kazandırmıştı. Film senarist Dalton Trumbo’nun hikayesini konu alıyor. Başarılı bir senaryo yazarı olan Dalton rumbo 1940’larda senatör Mccarthy tarafından başlatılan cadı avının kurbanlarından oluyor. Komünist damgası yiyen Trumbo birçok Hollywood ferdi gibi kara listeye alınıyor.

Paravan (1976) The Front IMDb 7,3

1953’te HUAC (Anti-Amerikan Aktivite Soruşturma Komitesi), anti-komünist araştırmalarını senarist Alfred Miller’a yöneltmiştir. Miller kara listeye girince Howard Prince’ten para karşılığında filmlerininin kendi imzasıyla piyasaya sunulmasını ister. Teklifi kabul eden Prince çok büyük bir başarıya ulaşınca aynı işi Miller’ın senarist arkadaşları için de yapmaya başlar. Howard Prince’ın durdurulmaz başarısı şüphe çekmeye başlar. Nihayet komite müfettişleri bu planın perde arkasından haberdar olur. Prince komite önünde ifadeye çağrılır.

Filmde Woody Allen’ı Howard Prince olarak görüyoruz. Yönetmen koltuğunda ise Martin Ritt oturuyor.

Bulunduğumuz Yol (1973) The Way We Were IMDb 7,1  

Katie Morosky (Barbra Streisand) ABD’de Marksist bir yahudidir. Katie bir yandan hayatını kazanmaya çalışırken bir yandan da politik eylemlerde bulunmaktadır. Okulda çalıştığı deniz subayı Hubbell Gardiner’la (Robert Redford) yıllar sonra tekrar karşılaştığında aşkları canlılığını tekrar kazanır. Ancak senarist olan Gardiner, HUAC’ın komünizm soruşturmalarının hedefine alınınca kara listeye düşer. Birliktelikleri zorlu bir cendereye girer.

Filmin yönetmeni büyük isim Sydney Pollack. Listemizdeki diğer üç film gibi (Trumbo,Guilty by Suspicion,The Front) bu film de McCarthyciliğin hedefinde olan Hollywood Onlusu’nda bulunan kara listeye düşen senaristlerden birini konu alıyor. 6 dalda Oscar’a aday olan film 2 Oscar’ı eve götürmüştür. Film şarkılarıyla hafızalara kazınmıştır.

Hazırlayan: Zuhâl Yılmaz 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up