Görünmeyen Güçlü Kadınlar: Fatıma

Serbest Kürsü

Fatima-5

Tuğba Güner
tugbaguner34@hotmail.com

Faslı yönetmen Philippe Faucon’un filmi Fatıma, 3.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluştu. Daha önce 5. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde gösterilen ve de 2015 Cannes Film Festivali’nde “Yönetmenlerin On Beş Günü” filmleri arasında yer alan Fatıma‘nın senaryo, yapımcılık ve yönetmenliği de Faucon’a ait.

Fatıma aslında Kuzey Afrika göçmeni bir kadının gerçek hikayesi. Yaşadıklarını günlüğüne aktaran Fatıma’nın yazdıkları kitap haline getiriliyor ve de hiç farkında olmadığımız, önemsemediğimiz böylesi bir hayat yönetmenin ilgisini çekiyor.

Fatıma, eşinden ayrılmış, iki kızıyla beraber yalnız yaşayan bir kadın. İsyankar bir genç olan Suad ile tıp fakültesine yeni başlamış 18 yaşındaki Nesrin onun gururu, neşesi, hayatı aynı zamanda da en önemli endişe kaynağı.

Onlara olabilecek en iyi geleceği sağlamak için temizlikçilik yapan Fatıma sabahın erken saatlerinden akşamın geç vakitlerine kadar çalışır. Nesrin doktorluk sınavını geçmeye çalışırken; annesini, hayatını, başarısız olmanın doğuracağı sonuçları düşünerek gerilmektedir. Düşünceli ve özverili bir kızdır. Annesinin yapamadıkları, gururudur.

Küçük kız Suad ise oldukça asidir. Derslerini çalışmayan, okula zaman zaman gitmeyen bir profil çizmektedir. Ve annesini hor görür Suad. Annesi onun için Fransızca konuşamayan, tüm gün başkalarının kirlilerini temizleyen ve başka bir iş bilmeyen bir kadındır. Bu sebepten devamlı tartışırlar. Evet, Fatıma iyi Fransızca konuşamaz çünkü anadili Arapçadır. Kızlarıyla kuşak çatışması yaşar. Onlara hem yakın olmak, sıkıntılarını paylaşmak ister hem de bunu nasıl başaracağını bilemez. Kendisini istediği gibi ifade edemez. Onlara dilediği gibi yardımcı olamaz. Ve sürekli bunun sıkıntısını çeker. Bir gün merdivenlerden düşer ve uzun süre işe gidemez.

Bu süreçte yazar, yazar, yazar… Arapça yazar. Ve görür ki daha önce kendisini hiç bu kadar iyi ifade etmemiştir. Söylemek istediği her şeyi anlatır, içini döker. Sıkıntılarını, utandığı zamanları, özgüven eksikliğini, kızlarıyla rahat iletişim kuramamasını ve her şeyi. Bir yerlerde Fatıma gibi kadınlar vardır. Evlerde temizlik yapar, çocuk bakar, hastalara yardımcı olur… Sadece parasını alır ve kimse onların farkında bile değildir. Ama aslında Fatıma gibiler çok önemlidir. Onlar olmasa kim temizleyecek arkanızı, kim bakacak çocuklarınıza, siz işe giderken kim göz kulak olacak evinize… Fatıma kendi evine döner, her yer temizlenmeye muhtaç şekilde. Kimse ona nasıl olduğunu, ne hissettiğini sormaz. Onun kızına tıp okumayı kimse yakıştıramaz. Çünkü herkes Fatıma gibilerin yerinin sabit olduğunu, görünmez olduklarını ve başarının hayatlarında yer almadığını düşünür, bu gözle bakar. Ama Fatıma gibiler güçlüdür ve güçlü olmak zorundadır.

Seyirciye hiç bir duygunun zorla geçirilmeye çalışılmadığı filmde yönetmen sessiz sedasız Fatıma’nın hikayesini anlatıyor. Ve çok da iyi yapıyor.

————————————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up