Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Gönlüme Bir Ateş Düştü Yanar Ha Yanar Yanar!

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar

Geçtiğimiz günlerde e-postalarımıza sevindirici bir haber düştü. Yönetmenliğini İsmail Güneş’in üstlendiği Ateşin Düştüğü Yer, 23 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasındaki Montreal Dünya Film Festivali’nde ‘Dünya Sineması’ yarışmalı bölümünde birinciliği kazandı. Film, ayrıca FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ödülünü de aldı.

Türkiye sineması adına gerçekten sevindirici olan bu haberin ilginç olan başka bir özelliği daha vardı. Dünyanın önde gelen festivallerinden birisinde iki büyük ödüle layık görülen ‘Ateşin Düştüğü Yer’ geçtiğimiz yıl ana teması ”kadın ve kadına yönelik şiddet” olan 2011-Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin (tamamı kadın sinemacılardan oluşan) 9 kişilik Ön Seçici Kurulu’ndan “100 üzerinden toplam 1 puan” alarak elenmişti. Bu 1  puanı 9’a böldüğünüzde ortaya çıkan sonucu varın siz hesaplayın.

Ortaya böyle bir tablo çıkınca habere sevinelim mi üzülelim mi bilemedik açıkçası. Ya bu ülkede ‘sinema’ çok farklı bir düzeyde ya da elin Kanada’sında bir araya toplanan jüri sinemadan anlamıyor. Ya da büyük bir üzüntüyle seçeceğimiz son şık: Bu ülkede film festivalleri ‘sanatta güzeli’ aramaktan ziyade ‘siyasi tercih’lerin derdinde. Hatta İsmail Güneş’in  ve siyasetten tamamen uzak filminin 100 üzerinden 1 puana reva görülmesi gerçekten ‘haksızlık’. Geçtiğimiz yıl tartıştığımız bu olayı çok fazla gündemde tutmaya da gerek yok açıkçası. Ateşin Düştüğü Yer’i gör/e/meyenler bu haberlerin ardından bir kere daha oturup düşünsünler. Utanırlarsa ne ala, utanmazlarsa eğer tarih bir gün mutlaka onları utandıracaktır.

Ülkemizde nedense sürekli dönüp dolaşıp aynı tartışmaların içine düşüyoruz. Bu örnekte de görüldüğü gibi yıllarca müslüman kimliği nedeniyle yok sayılan ve fakat buna rağmen başarılarına yenilerini ekleyen bir isim var. İsmail Güneş’in bu konuda yalnız olmadığını söylememize gerek yok herhalde. Onun gibi daha bir çok isim ‘malum nedenlerle’ yok sayılır. Bu ülkede son yüz yılda kültür ve sanat alanında köşeleri tutan ‘bir güruh’, yok edemekleri bir görüşün bu alanda eserler ortaya koymasını engellemek için karşılarındakileri yok saymaya devam ediyorlar.

Buna benzer bir ibretlik olayı söz konusu etmeden yapamayacağım. Ateşin Düştüğü Yer filminin başarısı ile ilgili haberleri ve köşe yazılarını okurken Star Gazetesi sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın filmi ve Güneş’i tebrik ettiği yazısını da okudum. Alin Hanım gayet güzel ifadelerle Güneş’i tebrik ediyor ve ardından yine Güneş’e iletmek istediği festivallerdeki ön jüri meselesi ile ilgili söyleyeceklerini güzel bir üslup ile aktarıyor. Çok değil yine aynı Alin Hanım bundan yaklaşık bir ay önce İsmail Güneş’in kardeşim/abim diyecek kadar yakın dostu olan Ali Murat Güven’in Malatya Film Festivali jürisinde yer almasına tahammül edemiyor. Bu noktada nasıl bir yorum yapmam gerektiğini açıkçası bilemedim. Ali Murat Güven büyüklüğü kendisinde bırakarak festivalden çekildi. Hatta bu konu üzerine -bizleri üzen- açıklamalarda da bulundu. Ülkemizde sinema adına kalemiyle var gücüyle ‘mücahede’ eden nadir müslümanların başında geliyor Ali Murat Güven. Ama ben şimdiye kadar karşısındakini hiç ‘yok saydığını’ görmedim. Aksine karşısındaki bir şeyi hak ediyorsa ona hakkını teslim ettiğine şahit oldum. Bu yüzdendir ki görüşlerini paylaşmasa bile Güven’in ‘karşı mahalle’den bir çok samimi arkadaşı vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kültür sanatın Türkiye’deki tekelini oluşturan ‘bir güruh’ içinde yer alan isimler ise Ali Murat Güven’i ve nezdinde müslümanları yok sayma gayretinde olmaya devam edecekler.

Bu vesileyle Alin Hanım’a bir selam gönderir bu ikileme açıklık getirmesini isterim. Zira bir ay içinde karşılaştığımız bu iki ayrı tutum kafamızı oldukça karıştırdı. (Benim ki de iş yani… Ali Murat Güven’i bile sinema yazarı olarak görmeyen bir derneğin mensubuna selam gönderiyorum. Laf olsun… “Gönlüme bir ateş düştü yanar ha yanar yanar, ümit gönlümün ekmeği umar ha umar umar…”)

Ateşin Düştüğü Yer’in  başarısından dolayı hem İsmail Güneş’i hem de ekibini yürekten tebrik ediyoruz. Türkiye sineması adına sahip çıkabileceğimiz, arkasında durabileceğimiz, bizi utandırmayacak bir filme imza attı ve kendi ülkesinde olmasa bile günü geldiğinde bir yerlerde anlaşıldı. Şimdi önümüzde Altın Koza Film Festivali var. Film orada da yarışacak. Umarız ‘haksızlığa’ uğramadan katılabildiği bu festivalde de güzel sonuçlar elde eder.

Muhammed Uyar
twitter.com/muhammeduyar

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized @tr

Corporate Marketing 101

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The purpose of corporate marketing https://www.marketcorporate.com/swot-analysis-for-corporate-marketing/ is to support a company make a positive influence on its consumers. This can be attained by using a broad range of marketing methods. One of these strategies is marketing and advertising. This form of advertising is most effective when it actually gets to a broad readership. The aim of company branding should be to develop a picture that symbolizes the business’s customs, values, and mission. Having a clear manufacturer voice can help establish a brand’s personality.

Business marketing relies upon customer knowledge. It aims to meet the needs of prospective clients. The first step is always to identify the persona of your customers. Consequently, tailor the strategy to match their needs. You can do this by mailing satisfaction surveys to consumers and considering the experience that were there with the company. Other ways to differentiate your small business include providing exclusive products, adopting a certain communication design, or using a versatile design. However , the very best method of business marketing is usually to build a strong reputation within a niche market.

Another important aspect of company marketing is a communication design. To make your customers feel like they’re speaking to best friends, consider adopting a casual language. For example , Netflix talks to its social websites followers as though they’re their finest friends. To get a better client experience, use language that resonates with your customers. You can even make your provider memorable by providing distinctive products, different communication, or a distinctive style. Try to copy the strategies of your competitors and use the own creativity to stay ahead of the rest.

Okumaya Devam Et

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler