Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Gönlüme Bir Ateş Düştü Yanar Ha Yanar Yanar!

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar

Geçtiğimiz günlerde e-postalarımıza sevindirici bir haber düştü. Yönetmenliğini İsmail Güneş’in üstlendiği Ateşin Düştüğü Yer, 23 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasındaki Montreal Dünya Film Festivali’nde ‘Dünya Sineması’ yarışmalı bölümünde birinciliği kazandı. Film, ayrıca FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ödülünü de aldı.

Türkiye sineması adına gerçekten sevindirici olan bu haberin ilginç olan başka bir özelliği daha vardı. Dünyanın önde gelen festivallerinden birisinde iki büyük ödüle layık görülen ‘Ateşin Düştüğü Yer’ geçtiğimiz yıl ana teması ”kadın ve kadına yönelik şiddet” olan 2011-Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin (tamamı kadın sinemacılardan oluşan) 9 kişilik Ön Seçici Kurulu’ndan “100 üzerinden toplam 1 puan” alarak elenmişti. Bu 1  puanı 9’a böldüğünüzde ortaya çıkan sonucu varın siz hesaplayın.

Ortaya böyle bir tablo çıkınca habere sevinelim mi üzülelim mi bilemedik açıkçası. Ya bu ülkede ‘sinema’ çok farklı bir düzeyde ya da elin Kanada’sında bir araya toplanan jüri sinemadan anlamıyor. Ya da büyük bir üzüntüyle seçeceğimiz son şık: Bu ülkede film festivalleri ‘sanatta güzeli’ aramaktan ziyade ‘siyasi tercih’lerin derdinde. Hatta İsmail Güneş’in  ve siyasetten tamamen uzak filminin 100 üzerinden 1 puana reva görülmesi gerçekten ‘haksızlık’. Geçtiğimiz yıl tartıştığımız bu olayı çok fazla gündemde tutmaya da gerek yok açıkçası. Ateşin Düştüğü Yer’i gör/e/meyenler bu haberlerin ardından bir kere daha oturup düşünsünler. Utanırlarsa ne ala, utanmazlarsa eğer tarih bir gün mutlaka onları utandıracaktır.

Ülkemizde nedense sürekli dönüp dolaşıp aynı tartışmaların içine düşüyoruz. Bu örnekte de görüldüğü gibi yıllarca müslüman kimliği nedeniyle yok sayılan ve fakat buna rağmen başarılarına yenilerini ekleyen bir isim var. İsmail Güneş’in bu konuda yalnız olmadığını söylememize gerek yok herhalde. Onun gibi daha bir çok isim ‘malum nedenlerle’ yok sayılır. Bu ülkede son yüz yılda kültür ve sanat alanında köşeleri tutan ‘bir güruh’, yok edemekleri bir görüşün bu alanda eserler ortaya koymasını engellemek için karşılarındakileri yok saymaya devam ediyorlar.

Buna benzer bir ibretlik olayı söz konusu etmeden yapamayacağım. Ateşin Düştüğü Yer filminin başarısı ile ilgili haberleri ve köşe yazılarını okurken Star Gazetesi sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın filmi ve Güneş’i tebrik ettiği yazısını da okudum. Alin Hanım gayet güzel ifadelerle Güneş’i tebrik ediyor ve ardından yine Güneş’e iletmek istediği festivallerdeki ön jüri meselesi ile ilgili söyleyeceklerini güzel bir üslup ile aktarıyor. Çok değil yine aynı Alin Hanım bundan yaklaşık bir ay önce İsmail Güneş’in kardeşim/abim diyecek kadar yakın dostu olan Ali Murat Güven’in Malatya Film Festivali jürisinde yer almasına tahammül edemiyor. Bu noktada nasıl bir yorum yapmam gerektiğini açıkçası bilemedim. Ali Murat Güven büyüklüğü kendisinde bırakarak festivalden çekildi. Hatta bu konu üzerine -bizleri üzen- açıklamalarda da bulundu. Ülkemizde sinema adına kalemiyle var gücüyle ‘mücahede’ eden nadir müslümanların başında geliyor Ali Murat Güven. Ama ben şimdiye kadar karşısındakini hiç ‘yok saydığını’ görmedim. Aksine karşısındaki bir şeyi hak ediyorsa ona hakkını teslim ettiğine şahit oldum. Bu yüzdendir ki görüşlerini paylaşmasa bile Güven’in ‘karşı mahalle’den bir çok samimi arkadaşı vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kültür sanatın Türkiye’deki tekelini oluşturan ‘bir güruh’ içinde yer alan isimler ise Ali Murat Güven’i ve nezdinde müslümanları yok sayma gayretinde olmaya devam edecekler.

Bu vesileyle Alin Hanım’a bir selam gönderir bu ikileme açıklık getirmesini isterim. Zira bir ay içinde karşılaştığımız bu iki ayrı tutum kafamızı oldukça karıştırdı. (Benim ki de iş yani… Ali Murat Güven’i bile sinema yazarı olarak görmeyen bir derneğin mensubuna selam gönderiyorum. Laf olsun… “Gönlüme bir ateş düştü yanar ha yanar yanar, ümit gönlümün ekmeği umar ha umar umar…”)

Ateşin Düştüğü Yer’in  başarısından dolayı hem İsmail Güneş’i hem de ekibini yürekten tebrik ediyoruz. Türkiye sineması adına sahip çıkabileceğimiz, arkasında durabileceğimiz, bizi utandırmayacak bir filme imza attı ve kendi ülkesinde olmasa bile günü geldiğinde bir yerlerde anlaşıldı. Şimdi önümüzde Altın Koza Film Festivali var. Film orada da yarışacak. Umarız ‘haksızlığa’ uğramadan katılabildiği bu festivalde de güzel sonuçlar elde eder.

Muhammed Uyar
twitter.com/muhammeduyar

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler