Godard’ın Alphaville’i Bilgi Sinema Günleri’nde

Etkinlikler

Bilgi Sinema, bir bağımsız sanatçı kolektifi tarafından Kadıköy/Yeldeğirmeni’nde yeni açılan Köşe adlı performans mekanında etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sinema perdesinde deneyimlenmesinin gerekli olduğu düşünülen filmlerin gösterileceği ‘Bilgi Sinema Günleri‘ kapsamında Ekim ayının son cumartesi günü Jean-Luc Godard‘ın kült bilimkurgu filmi Alphaville (1965) gösterilecek.

bilgi sinema

Amerikalı özel dedektif Lemmy Caution, başka bir gezegendeki baskıyla yönetilen bir ülkenin başkenti Alphaville’e gelir. Amacı ülkenin başkanına suikast düzenlemektir. Alpha 60 isimli başkan aslında insan benzeri bir robottan başka bir şey değildir. Ne var ki Lemmy olaylar esnasında çekici bir kadın olan Natacha’yla tanışıp aşık olur. Güzel kadın, Alpha 60’ı tasarlayan bilim adamının kızıdır. Dolayısıyla Lemmy’nin görevinin önündeki en büyük engel bu kızla yaşadığı ilişki oluverir. Yeni Dalga’nın öncülerinden olan yönetmen Godard, adeta eski Fransız avantür filmlerinden ödünç aldığı karakterleri ve karanlık film atmosferi ile tüm özel efektlerden arınmış deneysel, kara film türünden izler taşıyan bir bilimkurguya imza atıyor.

Film öncesinde Işıl Baysan Serim, film hakkında ufak bir konuşma gerçekleştirecektir.

Alphaville / Yön. Jean-Luc Godard
99′ / Dijital / Fransızca & Türkçe Altyazılı / 1965

Tarih: 25 Ekim, 2014 Cumartesi / 20:00
Etkinlik Mekanı: Kadıköy, Köşe – Uzun Hafız Sokak 57/A

Biletler 13 Ekim Pazartesi gününden itibaren Beyoğlu/Salt’ın üst katındaki Robinson Crusoe 389 adlı kitapevinden temin edilebilir. Biletleri alacağınız zarfın içinde bu gösterim için hazırlanan kitapçık da mevcut olacaktır. Etkinlik günü bilet satışı gerçekleşmeyecektir. bilgi@bilgisinema.com ‘a mail atarak online bilet alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi: bilgisinema.com

Gösterim için hazırlanan ve bilet ile birlikte sunulacak olan kitapçıkta, Doxa’nın 2. sayısında (Norgunk Yayınevi, 2006) yer alan Işıl Baysal Serim’in Işıkla Yazılmış Kent Alfa’dan Hiçliğin Kentine Yolculuk “Alphaville: Lemmy Caution’ın Tuhaf Hikayesi, Jean-Luc Godard, 1965″ adlı yazısı ile Ufuk Üsterman’ın 1986 yılında …Ve Sinema dergisinin üçüncü sayısında yayınlanan “Jean Luc ”Goodart”ın Alphaville filminden bazı okumalar…..” adlı yazısı yer alacaktır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up