Godard: Artık herkes auteur

Dünya Manşet

Sinema tarihinin en büyük isimlerinden Jean-Luc Godard, Guardian’a verdiği röportajda ”Ben auteur değilim, ya da artık değilim. Zaten cep telefonlarıyla falan artık herkes bir ‘auteur” dedi.

1960’larda sinemada devrim gerçekleştiren Yeni Dalga’nın öncülerinden Jean-Luc Godard, geçen sene Filmekimi’nde gösterilen filmi ‘Film Socialisme / Sosyalizm’in İngiltere’de yeni vizyona girmesi sebebiyle Guardian’dan Fiacchra Gibbons’a konuştu.

“Auteur
Yaratıcı, yazar anlamına gelen auteur kelimesinin sinemadaki karşılığı ‘yönetmen sineması’ denilebilir. Kendine has sinema dili ve imzası olan yönetmenler için kullanılır. “

Röportajda bir zamanlar auteur olduklarına inandıklarını ama aslında olmadıklarını söyleyen yönetmen “Film bitti. Kimsenin bu konuya gerçekten eğilmemesi çok üzücü. Ama şimdi ne yapmalı? Zaten cep telefonlarıyla falan artık herkes bir ‘auteur’” diyerek sözlerine devam etti.

Godard’ın ‘Burjuva kapitalist telif kavramına’ her zaman karşı olduğunun belirtildiği röportajda yönetmenin, ‘Sosyalizm’in tamamını, gösterime girmeden bir gün önce Youtube’a koyduğu da hatırlatıldı.

Yunanistan’a borçluyuz Röportajda Yunanistan’daki ekonomik krizle de ilgili soru sorulan Godard, “Yunanlar bize mantığı armağan etti, bu yüzden onlara borçluyuz. O büyük ‘bu nedenle’ lafını ilk kez Aristo ortaya çıkarttı. Artık bunun bedelini ödemeye başlasak iyi olacak. Bu kelimeyi her kullandığımızda Yunanistan’a 10 avro bağışlasak kriz bir günde biter” dedi.
[Kaynak: Radikal]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up