‘Gişeyi hedeflemiyorsanız işiniz çok zor’

Manşet Türkiye

Yönetmen ve senaryo yazarı Belma Baş, ”Türkiye’de gişeyi hedefleyen projeler yapılmadığı durumda bu çalışmayı gelire dönüştürmenin çok zor olduğunu” söyledi. 

Belma Baş Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali'nde Zefir isimli filmiyle yer aldı.

‘Poyraz” adlı kısa filmiyle 2006’da Cannes’da yarışan Belma Baş, ”7. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali” için geldiği Kazan’da, festivalin yarışma bölümünde yer alan ”Zefir” filmini sinemaseverlerle birlikte izledi, gazetecilerin sorularını cevapladı ve festival organizatörleriyle sohbet etti.

Baş, festival izlenimleriyle ilgili olarak A.A’ya yaptığı açıklamada, sinema tutkusuyla çalışmanın mali açıdan yararlı olmasının güçlüğüne işaret ederek, ”Türkiye’de gişeyi hedefleyen projeler yapmıyorsanız, bunu gelire dönüştürmek çok zor” dedi.

Baş, ”Uzun süre inat edip, ‘ben burdayım, bir yere gitmiyorum’ demek gerekiyor herhalde. 3-4 filmde belki kabul edilirseniz dünyada, Türkiye’de, belki sizi takip eden küçük bir kitle oluşturabilirsiniz. Ama çok zor. Şimdi rekabet de daha fazla, payımız daha da küçüldü” diye konuştu.

Rekabetin artmasının kalitenin de artması açısından olumlu tarafı da bulunduğunu vurgulayan Baş, yine karşılaşılan mali zorlukları aşmak, filmlere finans sağlamak amacıyla çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Filmlerine rüzgar isimleri verme nedeniyle ilgili bir soru üzerine Baş, ”Poyraz” kelimesinin kendisine Ordu’yu çağrıştırmasını örnek göstererek, rüzgar isimlerini, sadece anlamlarıyla değil, fonetik olarak da sevdiği için kullandığını söyledi.

Kullandığı isimlerin yapbozun parçaları gibi çağrışımlarla birlikte kendiliğinden geldiğini belirten Baş, ”Anneannemden, ailemden de çok esintiler var, karakterlerde kendi çocukluğumdan gelen çağrışımlar var. Bunlar birbiriyle buluştu, parçaların birbiriyle buluşması gibi. ‘Zefir’ nefes demek Arapça’da. Zaten çevirmenliğimden de gelen bir meslek hastalığı, kelimelerin taşıdığı anlamlarla uğraşmak. Böyle takıntılı biri olduğum için denk düştü” dedi.

Baş, halen senaryosunu yazdığı yeni filminin adının da ”Karayel” olmasını planladığını belirtti.

Yeni film için 3-4 yıl gerekebileceğini dile getiren Baş, bunun nedenini de ”Kendisinin yavaş çalışması” olarak açıkladı.

Filmlerinde çocuk-aile ilişkisi, kadının birey olması, ölüm korkusu, aşk, sevgi gibi konuları ele aldığını belirten Baş, ”Ben aslında psikoanalitik yapıyorum, bir yandan da araştırmalar yapıyorum bu konuda. Yani sinema yoluyla bir kadın psikoanalitiği yapmak gibi” dedi.

Festivale katılan diğer filmlerle ilgili bir soru üzerine Baş, istediğinden daha az film seyredebildiğini, Kazan’ı çok merak ettiği için bir gününü kenti görmek için ayırdığını bildirdi.

Baş, festivalde filmiyle ilgili aldığı tepkilerin ne yönde olduğu sorusunu da, ”Genelde olumluydu bence. Yani, geçmiş filmin duygusu gibi hissettim, oysa güzel bir duygu” diye yanıtladı.

AA

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up