Gişede işler yolunda değil!

Türkiye

Yapılan araştırmaya göre 1 Nisan tarihinden Ekim ayı sonuna kadar gösterime çıkan 30 film içinde gişesi 150 000 kişiyi bulan film olmadı. Bu filmler içinde Oscar aday adayı olan Nuri Bilge Ceylan filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da” da var.

 

Nizam eren iletişim’in araştırmasına göreTürk sineması 5 ayda sıkışıp kaldı. Kasım-Mart döneminde 37 filmin gösterime çıktığı göz önüne alınırsa Türk filmlerine kesilen 22 milyon biletin 21 milyonu bu dönemde satılıyor.

Bu yıl 30 filme toplam 775.000 bilet kesildiği 7 aylık Nisan – Ekim dönemde en çarpıcı rakam “Öfkeli Çılgınlık Karamsar Çile” filminde. Sadece 4 sinemada gösterime giren film ilk 3 gün 67 kişi yaptı ve toplamda şu ana dek 357 kişi izledi.

164 kopya ile bu dönemde kopya rekoru kıran Türkan filmi 62.500 kişi de kalarak beklentilerin altında kaldı.

En az kopya ile çıkan “Kars Öyküleri” ve “Saç” filmleri oldu ve bu 2 filmin toplam gişesi 1.750 kişi.

Bu dönemde gösterime çıkan filmler içinde “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi 130.000 kişi ile en yüksek gişeyi alırken bu filmi 95.000 kişi ile “Hop dedik- Deli Dumrul” izliyor.

İşin ilginç yanı geçen yılın aynı döneminde de gösterime giren 23 film içinde de 150.000 kişiyi bulan olmamıştı. Bu kural 2009 ve 2010 yıllarında da bozulmamıştı. Ancak 2008 yılı Mayıs ayında gösterime giren “O.. Çocukları”, Eylül ayın da gösterime giren Süper Ajan “Küper Ajan K9” ve “Avanak Kuzenler” filmleri 150 bin kişi ve üzeri gişe yaparak yapımcılarını sevindirmişti.

Ekim ayı sonlarına doğru gösterime girecek “Behzat Ç” ve “Anadolu Kartalları” filmlerinin bu sıralamayı değiştireceği ve özlenen yüksek gişe hasılatlarına kavuşulacağını gösteriyor.

sabah

Yorumlar

 

2 Yorum

  1. Bilet fiyatlarını bu seviyelerde tutmaya devam ederlerse halk 10 TL bir filime vermek yerine internetten indirir “iğrenç” kalitede bile olsa sinema çekimi izler.

    Fiyatları tüm ülkede düşürürlerse gişelerde katlanan bir artış olacaktır. Fazla alternatifleri yok. İnsanların film izleyebilmeleri için sinemayı lüks tüketimden çıkarmaları gerekiyor. Kabul edelim yada etmeyelim büyük bir kesim için 10-15 TL az para değil.

    Reply
  2. hayret diyorum torpil kokuyor, özge özpirinci flimde bir pilotun sevgilisi rolü alabilirdir çünkü Hv harp okuluna gireceklere yanlış mesaj veriliyor Bayablarda boy en az 1.63 olması gerekli özgenin boyu 1.55 ayrıca vücuttta yara izi olmaması gerekli alnıunda 1 karış yara var omamış bence bu işte TORPİL olmaması gerekli engin beyin sevgilisi olması rol almasını sağlamış yazık

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up