Gişede Beklentilerin Altında Kalan 20 Harika Film

Liste Manşet

Martin Scorsese, Paul Thomas Anderson ve Quentin Tarantino gibi usta yönetmenler kariyerleri boyunca en az bir kez gişede başarısızlıkla karşılaştılar. Vizyon tarihleri, filmlere gelen kötü yorumlar ve insanların sinemaya gitme koşulları bu durumların yaşanmasına sebep oldu.

Aralarında kült yapımların da yer aldığı ‘Gişede Beklentilerin Altında Kalan 20 Harika Film‘ listesi sizlerle. İyi seyirler.

Yok Oluş (2018) Annihilation IMDb 6,9

Paramount Pictures, Alex Garland imzalı Annihilation‘ın sinemalarda izlenip izlenmeyeceği konusundaki tartışmalar sonucunda uluslararası haklarını Netflix’e sattı. Paramount Pictures stüdyoları için bu fırsat zorlu şartlarda tamamlanmış bilim kurgu filminin gişede batma şansını en aza indirdi. 40 milyon dolarlık bir üretim bütçesine sahip olan yapım, ABD gişesinde sadece 32 milyon dolarlık hasılat yaptı. Natalie Portman’ın başrolünde yer aldığı Annihilation, seyircilerin beğenisini kazanarak on yılın en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edildi.

Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti (2007) The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford IMDb 7,5

Roger Deakins’in sinematografi kariyerinin şaşırtıcı başarılarından biri olarak kabul edilen film, Warner Bros. şirketi tarafından ABD’de 30 milyon dolarlık üretim bütçesi bulunan yapım yaklaşık 4 milyon dolar hasılat yaparak gişede patladı. Film için dünya çapında vizyona girdi ancak 15 milyon dolar topladı. Warner Bros. için Brad Pitt’in başrol oynamasına rağmen 160 dakikalık süresiyle film risk oluşturuyordu.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017) Blade Runner 2049 IMDb 8,0

Denis Villeneuve’un 2017 yapımı Blade Runner 2049 filmi ABD gişesinde patladı. Warner Bros. yapımı film 150 milyon dolarlık aralıktaki üretim bütçesine rağmen yurt içinde 100 milyon dolarlık hasılat dahi yapamadı. Film dünya çapında 259 milyon dolar hasılata ulaşmış olsa da ek pazarlama bütçesi göz önüne alındığında yapımcı Alcon Entertainment 80 milyon dolar zarara uğradı. Roger Deakins bu filmle en iyi Görüntü Yönetmeni ödülünün sahibi olmuştur.

Bottle Rocket (1996) IMDb 7,0

Wes Anderson’ın 1996 da ilk yönetmenlik denemesi olan Bottle Rocket Columbia Pictures’a 5 milyon dolara mal oldu. Gişede patlayan yapım 1 milyon dolar hasılata bile yaklaşamadı.

Son Umut (2006) Children of Men IMDb 7,9

Alfonso Cuarón imzalı Children of Men, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Film Kurgu dallarında üç Oscar adaylığı kazandı. 21. yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen film için 76 milyon dolar harcandı. ABD’de Universal Pictures’a büyük bir hayal kırıklığı yaşatan yapım 35 milyon kazandı. Kritik yanılgılarına rağmen Children of Men dünya çapında sadece 70 milyon dolar hasılat yaptı.

Bulut Atlası (2012) Cloud Atlas IMDb 7,4

Wachowski kardeşlerin Tom Tykwer ile yaptıkları bilim kurgu filmi Cloud Atlas ABD’de yaklaşık 150 milyon dolarlık bir üretim bütçesiyle 30 milyon doları hasılatı dahi geçmedi.

Yargıç Dredd (2012) Dredd IMDb 7,1  

Lionsgate, “Dredd” ile birlikte Karl Urban’ın aksiyon serisini tekrar başlatacağını umuyordu, ancak seyirciler tarafından bu durum aynı şekilde karşılanmadı. Film, ABD’de 50 milyon dolarlık bütçeye karşı 13 milyon dolar hasılat yaptı. Birçok eleştirmenin söylediği gibi, izleyiciler on yılın en göz kamaştırıcı 3D aksiyon filmlerinden birini kaçırdı.

Dövüş Kulübü (1999) Fight Club IMDb 8,8

Fight Club, David Fincher ve Brad Pitt’in kariyerinde en ikonik filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak serüven bu şekilde başlamadı. Fincher, sinirli psikolojik gerilimini nasıl pazarlayacağı konusunda 20th Century Fox ile fikir ayrılığına düştü. Fincher’ın fikri pazarlamayı viral, kulaktan kulağa yayılma umuduyla yüz yüze gerçekleştirmekti. Ancak Fox filmi sadece film yıldızlarının adını kullanarak büyük bir stüdyo filmi olarak sunmayı ve dövüş fikrine yaslanarak güvenli pazarlamayı tercih etti. Pazarlama işe yaramadı ve Fight Club gişede patladı. 65 milyon dolar bütçeli film, 11 milyon dolar ile açılış yaptı. ABD gişesinde 37 milyon dolara ulaştı. 

Kaynak (2006) The Fountain IMDb 7,2

Darren Aronofsky’nin iddialı romantizm draması, ABD’de sadece 10 milyon dolar, uluslararası gişede ise bunun yaklaşık yarısını kazandı. Dünya çapında brüt 16 milyon dolar olan The Fountain, Aronofsky’nin kariyerinin en düşük gişeli filmi oldu. Film, piyasaya girdiğinde çok önemli görülmedi ancak zamanla kült filmler arasına girmeyi başardı.

Dehşet Gezegeni (2007) Grindhouse IMDb 7,5

Quentin Tarantino, yetişkin izleyicileri sinema salonlarına sokma konusunda en güvenilir yönetmenlerden biridir ancak Robert Rodriguez ile birlikte yönettiği 67 milyon dolar bütçeli Grindhouse sadece 25 milyon dolar kazanabildi. 190 dakikalık film, Dimension Films için her zaman büyük bir risk oluşturuyordu. 

Hugo (2011) IMDb 7,5

Martin Scorsese’nin aile dostu eğlenceye imza attığı Hugo 11 dalda Oscar adayı oldu. Paramount’un 170 milyon dolarlık devasa bütçesi bir çocuk filmi için her zaman fazla bulundu. Film ABD’de 73 milyon dolara ulaşırken dünya çapında toplam 185 milyon dolara ulaştı.

Usta (2012) The Master IMDb 7,2

Paul Thomas Anderson’ın The Master filmi, on yılın en iyi filmlerinden biri sayılır. Filmde rol alan Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams filmle Oscar adaylığı elde etmiştir. 32 milyon dolarlık dönem draması, ABD’de 16 milyon dolar ve dünya çapında 28.3 milyon dolar hasılat elde edebildi.

Gizli Kusur (2014) Inherent Vice IMDb 6,7  

Anderson’ın 2012 yapımı The Master filminin gişede beklentilerin altında kalmasının ardından 2014 yapımı Inherent Vice da 15 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.

Demir Dev (1999) The Iron Giant IMDb 8,0

Şimdiye kadar yapılmış en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Brad Bird’ün The Iron Giant filmi 70 milyon dolarlık bütçesine rağmen ABD’de 20 milyon dolarlık hasılat elde edebildi. Eleştirmenler The Iron Giant filmini beğenseler de seyircilerin filmi keşfetmeleri uzun bir süreden sonra oldu. 

Kayıp Şehir Z (2016) The Lost City of Z IMDb 6,6

Amazon Studios’un dev projelerinden biri olan James Gray imzalı The Lost City of Z, 30 milyon dolarlık bütçesiyle yalnızca 20 milyon dolar elde edebildi. Filmin başrolünde Charlie Hunnam, Robert Pattinson ve Sienna Miller yer alıyor.

Anne! (2017) Mother! IMDb 6,6

Darren Aronofsky’nin tartışmalı filmi Mother!, 30 milyon dolarlık bütçesini karşılayamadı. Jennifer Lawrence’ın başrolünde yer aldığı film ABD gişesinde 18 milyon dolar elde etti.

Mulholland Çıkmazı (2001) Mulholland Dr. IMDb 7,9

David Lynch’in BBC Culture tarafından 21. yüzyılın en iyi filmi seçtiği Mulholland Dr. ABD’de 15 milyon dolara mal oldu ancak 7 milyon dolar hasılat yaptı.

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (2013) Only Lovers Left Alive IMDb 7,3  

Vampir filmi bile Jim Jarmusch’un Only Lovers Left Alive filmini kurtarmaya yetmedi. Eleştirmenler Tom Hiddleston’ın ve Tilda Swinton ile olan uyumunu beğenseler de film beklenilen gişenin çok aşağısında kaldı.

Popstar: Asla Durma (2016) Popstar: Never Stop Never Stopping IMDb 6,7  

Universal Pictures tarafından yaklaşık 20 milyon dolara mal edilen komedi filmi Never Stop Never Stopping, Andy Sandberg’in başrolünde yer almasına rağmen gişede 10 milyon dolarlık bariyeri bile geçemedi.

Scott Pilgrim Dünyaya Karşı (2010) Scott Pilgrim vs. the World IMDb 7,5  

Edgar Wright’ın Scott Pilgrim vs. the World uyarlaması Universal Pictures için büyük bir mali kayıp oldu. 60 milyon dolarlık bir üretim bütçesi taşıyan Michael Cera başrollü komedi filmi dünya çapında 50 milyon dolardan az hasılat yaptı. Film Brie Larson ve Mary Elizabeth Winstead gibi ünlü isimlerin kariyerini başlatmış olsa dahi Wright’ın uyarlaması Universal için yeterli olmadı.

Sisters Biraderler (2018) Les frères Sisters IMDb 7,0

Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Jacques Audiard’ın Sisters Biraderler’i, Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix ve John C. Reilly gibi yıldız isimleri bir araya getirmesine rağmen 2018’de Annapurna Pictures için büyük bir talihsizlik oldu.

Steve Jobs (2015) IMDb 7,2

Danny Boyle’ın Steve Jobs biyografisi Michael Fassbender ve Kate Winslet’e Oscar adaylığı kazandırmasına rağmen dünya çapında 34 milyon dolar hasılat yaptı. Universal Studios’un 30 milyon dolar bütçeli filmi eleştirmenler tarafından Jobs’un hayat hikayesini anlatan iddialı bir film olarak görüldü.

Gün Işığı (2007) Sunshine IMDb 7,2  

Hırslı bilim kurgu filmleri genellikle gişede en zor satılan filmlerdir. Danny Boyle, tükenmekte olan güneşi kurtarma görevinde olan astronotlar hakkında görsel olarak göz kamaştırıcı bir gerilim filmi olan Sunshine‘ı piyasaya sürdü.  Fox Searchlight sürümü 40 milyon dolara mal oldu ve ABD gişesinde sadece 3 milyon doların biraz üzerinde kaldı. Film, 28 milyon dolar ile uluslararası alanda çok daha başarılı oldu, ancak bu film Fox Searchlight Pictures için dünya çapında kâr elde etmesi için yeterli olmadı. 

Under the Skin (2013) IMDb 6,3

Jonathan Glazer’ın imzasını taşıyan film, eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılansa da yapım şirketi olan A24’ü gişede memnun etmedi. Başrolünde Scarlett Johansson’ın yer aldığı 13 milyon dolar bütçeli film, dünya çapında 7 milyon dolar hasılat elde edebildi.

Büyük Dövüş (2011) Warrior IMDb 8,2

Gavin O’Connor’ın Tom Hardy, Joel Edgerton ve Nick Nolte’lu Warrior filmi, eleştirmenlerin beğenisi kazansa da ABD’de sadece 13 milyon dolar gişe elde ederek beklentilerin altında kaldı.

Kaynak: IndieWire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up