Gişe Rekortmenleri Neden Ödül Alamıyor?

Festivaller Manşet

Derviş Zaim, komedi filmlerinin daha çok ilgi görmesiyle ilgili, ”Seyircinin komedi filmlerinden farklı filmlere yönelmesi zamanla ve eğitimle olacaktır. Tabii, komedi filmi izlemek de zenginliktir” diye konuştu.

 

18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını yapan Yönetmen Derviş Zaim, Türk sinema sektörünün her geçen gün geliştiğini söyledi.

Sinemada üretimde ve seyirci sayısında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu ifade eden Zaim, ”Pastanın önemli bir bölümünü Türk filmleri alıyor. Seyirci Türk filmlerine ilgi gösteriyor. Bunlar azımsanmayacak şeyler. Sektörde problemimiz çok, ancak süreç içerisinde bunların da çözüleceğini ummak isterim” diye konuştu.

Bütün dünya sinemalarının Hollywood sinemasının büyük ölçüde etkisinde kaldığını kaydeden Zaim, şunları kaydetti:

”Bunun dışında kalan örnekleri bulmak, takip etmek oldukça zor. Festivaller bu tür örneklerin halka sunulduğu tanıtıldığı ilk girişin yapıldığı yerlerdir. Adana’da bu mecralardan bir tanesi. Altın Koza’nın yaşaması ve yaşatılması için elimizden geleni yapmalıyız. Bu festivale yerel yönetim sahip çıkıyor. Özellikle bazı yıllar kesintilerden, krizlerden geçtiği düşünülürse bu gün sahip çıkmanın önemi daha da artıyor. Dünyadaki diğer festivallerle karşılaştırdığımızda parasal ödül olarak da 7-8 kat büyüklükte katkıda bulunuyor. Altın Koza’nın son derece önemli olduğunu düşünüyor ve devam etmesini arzuluyoruz. Bu festival sadece Türk sinemasının değil bu coğrafyayı yaşayan insanların da zenginleşmesi anlamına geliyor. Bunu parayla da ölçemeyiz.”

ÖDÜLLÜ FİLM, GİŞE YAPAN FİLM AYRIMI
Zaim, gişe rekoru kıran filmlerin neden festivallerde ödül alamadığı konusunun her zaman tartışıldığını belirterek, ”İki farklı uç arasındaki makasın düştüğü durumlar vardır. Bu makasın açıldığı zamanlar da… Ancak sayısı çok değildir. Ender örneklere rastlarız. Festivallerde daha farklı kumaştan filmlere rastlamak mümkün” dedi.

Zaim, sinema salonlarında komedi filmlerinin daha çok ilgi gördüğünün hatırlatılması üzerine, komedi filmlerine yönelen seyircinin daha farklı filmlere de gittiğini belirterek, ”Seyircinin komedi filmlerinden farklı filmlere yönelmesi zamanla ve eğitimle olacaktır. 88. Altın Koza Film Festivali’nden sonra daha farklı bir izleyici kitlesinin olma ihtimali de artacaktır. Ama bunun oranı komedi filmlerine giden Türk seyircisine kıyaslandığında yine de az olacaktır. Komedi filmi izlemek de kötü bir şey değil, zenginliktir” diye konuştu.

 

ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up